Vezuv Vezuv taliansky Monte Vesuvio je jedin inn

  • Slides: 6
Download presentation
Vezuv • Vezuv (taliansky Monte Vesuvio) je jediná činná sopka lokalizovaná priamo na európskom

Vezuv • Vezuv (taliansky Monte Vesuvio) je jediná činná sopka lokalizovaná priamo na európskom kontinente. Nachádza sa východne od Neapola v Taliansku. Je vysoká 1 279 m. Vezuv je umiestnený na pobreží Neapolského zálivu asi deväť kilometrov od mesta. Nakoľko v minulosti už boli zaznamenané katastrofické erupcie a v jej bezprostrednom okolí žije viac ako 3 mil. ľudí, je označovaný za jednu z najnebezpečnejších aktívnych sopiek sveta

 • Názov pochádza zo skomoleniny mena Vesouvios Zeusov syn, čo bolo pomenovanie Herkulesa.

• Názov pochádza zo skomoleniny mena Vesouvios Zeusov syn, čo bolo pomenovanie Herkulesa. Vezuv bol starými Rimanmi a Grékmi zasvätený Herkulovi, podobne ako mesto Herculaneum, ležiace na jeho úpatí. Iné teórie odvádzajú názov od slova fest - dym, alebo, že názov pochádza z proto. Indoeurópskeho ves - srdce.

Dejiny Pred rokom 79 • Vulkanická aktivita v danej oblasti prebiehala už pred 400

Dejiny Pred rokom 79 • Vulkanická aktivita v danej oblasti prebiehala už pred 400 000 rokmi. Podmorskou erupciou bol vytvorený ostrov, ktorý sa rozrastal rozlievaním lávy, až sa spojil s pevninou. Tým sa vytvoril Neapolský záliv. Po výbuchu, ktorý nastal v 7. alebo 8. storočí pred Kr. , nastalo dlhé obdobie pokoja. Bola to akási prípravná fáza na prebudenie sa Vezuvu osudného 24. augusta 79, kedy boli pod vrstvou popola pochované Pompeje a bahnom zavalené Herculaneum. Táto erupcia sa stala osudnou tiež malej osade Stabia, ktorá ležala takisto v blízkosti sopky.

Erupcia v 79 • Prebudenie Vezuvu sa však ešte predtým ohlasovalo početnými zemetraseniami, väčšie

Erupcia v 79 • Prebudenie Vezuvu sa však ešte predtým ohlasovalo početnými zemetraseniami, väčšie boli zaznamenané v roku 2 a 62. Už pri zemetrasení v roku 62 boli preborené v Pompejách niektoré domy. Neskôr sa občas nad vrchom Vezuvu objavoval tmavý mrak a na mesto sa znášal popol. Obyvatelia mesta to považovali za prejav hnevu bohov a nedávali si úkaz do súvisu s pripravujúcou sa erupciou.

 • Erupciu z roku 79 podrobne popísal Plínius Mladší vo svojich dvoch listoch

• Erupciu z roku 79 podrobne popísal Plínius Mladší vo svojich dvoch listoch priateľovi Tacitovi (dnes sú tieto listy cenným dokumentom pre vulkanológov). „, , . . . Za nami sa dvíhal hustý, čierny mrak a zahaľoval zem ako potopa. Zotmelo sa, akoby niekto vzniesol lampu zo zatvorenej izby. Budovy sa triasli, akoby boli vytrhnuté zo svojich základov. Padal čoraz žeravejší a hustejší popol. Potom padali kúsky pezmy a sčervenené skaly, spálené a popraskané od plameňov. Mohli ste počuť kvílenie žien, plač detí a krik mužov. Veril som že umiera celý svet a ja s ním, až kým nevyšlo žltkasté Slnko a konečne neodhalilo krajinu pochovanú hlboko v popole ako v snehovej lavíne. . . “

 • Výbuch bol obrovský. Vezuv mal do tej doby kužeľový tvar a jeho

• Výbuch bol obrovský. Vezuv mal do tej doby kužeľový tvar a jeho výška bola viac ako 2 000 m. Pri erupcii vyvrhol obrovské množstvo sopečných produktov, že steny krátera sa zrútili dovnútra a vytvorila sa v nej kaldera, v ktorej postupne narastal pri neskorších erupciách nový kužel Vezuvu.