Vchova v KD LS 201819 Konzultan hodiny Moskovsk

  • Slides: 36
Download presentation
Výchova v ŠKD LS 2018/19 Konzultačné hodiny: Moskovská 3, miestnosť 308 Utorok 13. 00

Výchova v ŠKD LS 2018/19 Konzultačné hodiny: Moskovská 3, miestnosť 308 Utorok 13. 00 -15. 00 Štvrtok 12. 00 -14. 00 E-mail: jaslovska@fedu. uniba. sk, barbora. jaslovska@gmail. com Web: www. jaslovska-kurzy. estranky. sk Mgr. Barbora Jaslovská, Ph. D.

Poslanie výchovy Definícia: Pojem výchova je proces zámerného pôsobenia na osobnosť človeka s cieľom

Poslanie výchovy Definícia: Pojem výchova je proces zámerného pôsobenia na osobnosť človeka s cieľom dosiahnuť pozitívne zmeny v jeho vývine. V širšom zmysle ide o výchovu všetkých stránok osobnosti (rozumovej, etickej, telesnej, estetickej, pracovnej a iných). V užšom zmysle ide o formovanie mravných povahových a charakterových vlastností osobnosti.

Výchova je základným pojmom pedagogickej teórie a praxe. Je to typická ľudská činnosť, ktorá

Výchova je základným pojmom pedagogickej teórie a praxe. Je to typická ľudská činnosť, ktorá môže byť uvedomelá (zámerné pôsobenie na človeka) a neuvedomelá (intuitívne pôsobenie). Smeruje k zdokonaleniu schopností a vlastností človeka. Jedným z jej cieľov je pretvoriť človeka na bytosť kultúrnu – socializovať človeka na základe spoločenských a mravných (etických potrieb) v spoločnosti.

DIEŤA? ŽIAK? ŠTUDENT? Zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o

DIEŤA? ŽIAK? ŠTUDENT? Zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov definuje žiaka ako fyzickú osobu, ktorá sa zúčastňuje na výchovnovzdelávacom procese v základnej škole, strednej škole, v škole žiakov so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami a v základnej umeleckej škole.

Vychovávateľ Pedagogický pracovník, ktorý svojou prácou významne ovplyvňujú formovanie názorov a postojov detí. O

Vychovávateľ Pedagogický pracovník, ktorý svojou prácou významne ovplyvňujú formovanie názorov a postojov detí. O vychovávateľovi by sme mohli povedať, že je to pedagóg voľného času. Svojím postojom, náladou a správaním vytvára atmosféru v ŠKD. Vychovávateľ musí proces výchovno-vzdelávacej činnosti naprogramovať tak, aby deti v jeho priebehu nadobúdali kompetencie z rôznych oblastí. Tieto kompetencie má žiak dosahovať na základe zážitkového učenia sa a záujmovej činnosti podľa oblastí činnosti výchovy v ŠKD.

Výchovný program základný dokument školského zariadenia, podľa ktorého sa uskutočňuje výchovno-vzdelávacia činnosť.

Výchovný program základný dokument školského zariadenia, podľa ktorého sa uskutočňuje výchovno-vzdelávacia činnosť.

Výchovný program v ŠKD 1. Kompetencie dieťaťa/žiaka školského klubu detí – schopnosť, zručnosť, spôsobilosť

Výchovný program v ŠKD 1. Kompetencie dieťaťa/žiaka školského klubu detí – schopnosť, zručnosť, spôsobilosť Kompetencie detí ŠKD nadväzujú na kompetencie žiakov príslušnej základnej školy. Kompetencie sa v procese výchovno-vzdelávacej činnosti mimo vyučovania rozvíjajú a navzájom prelínajú v jednotlivých tematických oblastiach výchovy. Dieťa ich rozvíja účasťou na záujmovej a výchovno-vzdelávacej činnosti. Kompetencie predstavujú ideálny plánovaný cieľový výstup dosahovaný systematickým a postupným výchovno-vzdelávacím procesom.

1. Kompetencie učiť sa učiť Žiak rieši nové, neznáme úlohy a situácie, zúčastňuje sa

1. Kompetencie učiť sa učiť Žiak rieši nové, neznáme úlohy a situácie, zúčastňuje sa vedomostných súťaží, prejavuje záujem o nové informácie.

2. Komunikačné kompetencie Žiak zrozumiteľne vyjadruje a obhajuje svoj názor, vypočuje si opačný názor,

2. Komunikačné kompetencie Žiak zrozumiteľne vyjadruje a obhajuje svoj názor, vypočuje si opačný názor, rozvíja si komunikačné schopnosti v oblasti moderných IKT, prijíma spätnú väzbu.

3. Sociálne kompetencie Žiak pomenuje svoje potreby, city a pocity, zvládne jednoduché stresové situácie,

3. Sociálne kompetencie Žiak pomenuje svoje potreby, city a pocity, zvládne jednoduché stresové situácie, vlastným postupom rieši jednoduché konflikty, presadzuje autonómiu a práva svojej osobnosti, rešpektuje úlohy skupiny, efektívne spolupracuje v skupine, uvedomuje si potreby žiakov a osôb so zdravotným znevýhodnením, uvedomuje si potreby ostatných detí, poskytne pomoc alebo pomoc privolá.

4. Pracovné kompetencie Žiak prejavuje samostatnosť vo vypracovaní domácich úloh, plánuje a hodnotí svoje

4. Pracovné kompetencie Žiak prejavuje samostatnosť vo vypracovaní domácich úloh, plánuje a hodnotí svoje činnosti, prijíma nové informácie a poznatky, dokončí prácu, kultivuje svoju vytrvalosť, plní si svoje povinností, ovláda jednoduché manuálne zručnosti a samoobslužné činnosti potrebné pre praktický život, rozvíja manuálne zručnosti.

5. Občianske kompetencie Žiak si uvedomuje potrebu rešpektovania práv a slobôd iných osôb, uvedomuje

5. Občianske kompetencie Žiak si uvedomuje potrebu rešpektovania práv a slobôd iných osôb, uvedomuje si potrebu prijatia zodpovednosti za svoje správanie, je otvorený primeranému participovaniu na živote v oddelení, prejavuje úctu k rodičom a k starším osobám.

6. Kultúrne kompetencie Žiak pozná kultúrne pamätihodnosti okolia a regiónu, rozlišuje kultúrne a nekultúrne

6. Kultúrne kompetencie Žiak pozná kultúrne pamätihodnosti okolia a regiónu, rozlišuje kultúrne a nekultúrne správanie, rešpektuje iné kultúry a zvyky, prijíma kultúrne podnety, je otvorený podieľať sa na kultúrnych podujatiach v skupine, ovláda základy kultúrneho správania, kultivuje svoj talent.

ÚLOHA Vo dvojici navrhnite krátku aktivitu na jednu zo 6 oblastí kompetencií. Cieľom tejto

ÚLOHA Vo dvojici navrhnite krátku aktivitu na jednu zo 6 oblastí kompetencií. Cieľom tejto aktivity v ŠKD má byť rozvoj/formovanie zručností a spôsobilostí žiakov.

Tematické oblasti výchovy ŠKD Tematické oblasti v sebe zároveň obsahujú ďalšie oblasti výchovy: rozumovú,

Tematické oblasti výchovy ŠKD Tematické oblasti v sebe zároveň obsahujú ďalšie oblasti výchovy: rozumovú, mravnú, ekologickú, dopravnú a výchovu k rodičovstvu. Výchovno-vzdelávací proces sa realizuje tak, že sa obsah jednotlivýchovnovzdelávacích činností aplikuje integrovane vo viacerých výchovných oblastiach a v záujmovej činnosti naraz. Kľúčové kompetencie a osobnosť žiaka sa rozvíjajú prostredníctvom realizácie hlavných výchovno-vzdelávacích cieľov.

1. Vzdelávacia oblasť Cieľové zameranie výchovnej oblasti: rozvíjať autonómnosť v príprave na vyučovanie, rozvíjať

1. Vzdelávacia oblasť Cieľové zameranie výchovnej oblasti: rozvíjať autonómnosť v príprave na vyučovanie, rozvíjať efektívne spôsoby učenia sa, získavať nové poznatky a informácie z rôznych zdrojov, získavať vzťah k celoživotnému vzdelávaniu.

2. Spoločensko-vedná oblasť Spolurozhodovať o živote v skupine, rozvíjať základy zručností sebahodnotenia, sebariadenia, sebamotivácie

2. Spoločensko-vedná oblasť Spolurozhodovať o živote v skupine, rozvíjať základy zručností sebahodnotenia, sebariadenia, sebamotivácie a empatie, prejavovať úctu k rodičom, starším osobám, prejavovať ohľaduplnosť k osobám so zdravotným postihnutím, pochopiť význam dodržiavania ľudských práv a základných slobôd, posilniť základy hrdosti k národnej a štátnej príslušnosti, kultivovať kultúrne návyky a vyjadrovanie sa, vyjadrovať svoj názor, vedieť vypočuť opačný názor, využívať všetky dostupné formy komunikácie, rozlíšiť kultúrne a nekultúrne prejavy v správaní sa, vedieť samostatne a kriticky riešiť jednoduché konflikty, poskytnúť pomoc alebo pomoc privolať.

3. Pracovno-technická oblasť Vedieť si samostatne vytýčiť jednoduché osobné ciele, rozumieť významu osobnej zodpovednosti

3. Pracovno-technická oblasť Vedieť si samostatne vytýčiť jednoduché osobné ciele, rozumieť významu osobnej zodpovednosti za vykonanú prácu, vedieť spolupracovať so skupinou, rozvíjať základy manuálnych a technických zručností, získavať základy zručností potrebných pre praktický život, získať základné zručnosti v tvorbe jednoduchých projektov.

4. Prírodovedno-environmentálna oblasť Pochopiť základné princípy ochrany životného prostredia, rozvíjať zručnosti pri jednoduchej činnosti

4. Prírodovedno-environmentálna oblasť Pochopiť základné princípy ochrany životného prostredia, rozvíjať zručnosti pri jednoduchej činnosti na tvorbe a ochrane životného prostredia.

5. Esteticko-výchovná oblasť Posilniť úctu ku kultúrnym hodnotám v blízkom okolí, rozvíjať základy vzťahu

5. Esteticko-výchovná oblasť Posilniť úctu ku kultúrnym hodnotám v blízkom okolí, rozvíjať základy vzťahu k umeniu, rozvíjať talent a špecifické schopnosti, rozvíjať základy tvorivých schopností a zručností, prejavovať pozitívny vzťah k jednoduchej estetickej úprave prostredia, podieľať sa na príprave kultúrnych podujatí v oddelení, objavovať krásu v bežnom živote.

6. Telovýchovná, zdravotná a športová oblasť Kultivovať základné hygienické návyky, rozvíjať schopnosť relaxovať pravidelným

6. Telovýchovná, zdravotná a športová oblasť Kultivovať základné hygienické návyky, rozvíjať schopnosť relaxovať pravidelným cvičením a pohybom, pochopiť škodlivosť fajčenia alkoholu a iných drog, pochopiť význam pravidelného pohybu a cvičenia, pochopiť význam dodržiavania základných zásad zdravej výživy, poznať základné princípy zdravého životného štýlu, rozvíjať športový talent a schopnosti.

ÚLOHA Formulácia cieľov výchovy: Ak má byť cieľ správne formulovaný musí byť vyjadrený aktívnym

ÚLOHA Formulácia cieľov výchovy: Ak má byť cieľ správne formulovaný musí byť vyjadrený aktívnym činnostným slovesom podľa požadovanej úrovne. Z formulácie cieľa musia byť známe jasné a jednoznačné podmienky jeho plnenia - podmienky výkonu a dôležitá je norma výkonu, aby cieľ bol merateľný. Norma môže byť kvantitatívna alebo kvalitatívna. Príklad: Žiak bude vedieť určiť nadmorskú výšku miesta X (výkon) podľa vrstevníc na mape s mierkou 1: 25 000 (podmienka) s presnosťou + - 5 m (norma).

Tvorba cieľov Pri tvorbe cieľov je potrebné si uvedomiť: na koho orientujeme cieľ, kto

Tvorba cieľov Pri tvorbe cieľov je potrebné si uvedomiť: na koho orientujeme cieľ, kto bude činnosť vykonávať (kto? ), akým spôsobom chceme cieľ dosiahnuť (ako? ), za akých podmienok sa bude cieľ plniť (kde? kedy? ), ako ho budeme hodnotiť, merať, aká bude norma (ako? ).

Taxonómia cieľov Ciele výchovy a vzdelávania sa rozdeľujú na: a) Kognitívne ciele (poznávacie): zahŕňajú

Taxonómia cieľov Ciele výchovy a vzdelávania sa rozdeľujú na: a) Kognitívne ciele (poznávacie): zahŕňajú oblasť vedomostí, intelektuálnych zručností, poznávacích schopností (vnímanie, pamäť, myslenie, tvorivosť). Nazývajú sa tiež vzdelávacie ciele. Bloom, Niemierko. b) Afektívne ciele: zahŕňajú oblasť citovú, oblasť pojmov, hodnotovej orientácie a sociálno-komunikatívnych zručností. Označujú ako výchovné ciele. Kratwohl. c) Psychomotorické ciele: zahŕňajú oblasť motorických zručností a návykov za účasti psychických procesov. Nazývajú sa tiež výcvikové ciele. Harrow.

ÚLOHA – ciele výchovy v ŠKD Naformulujte 2 ciele výchovy svojej aktivity pre činnosť

ÚLOHA – ciele výchovy v ŠKD Naformulujte 2 ciele výchovy svojej aktivity pre činnosť v ŠKD.

Výchovný plán ŠKD Je vypracovaný pre všetky oddelenia (ročníky) na 1 školský rok. Vo

Výchovný plán ŠKD Je vypracovaný pre všetky oddelenia (ročníky) na 1 školský rok. Vo výchovnom pláne je stanovený zoznam tematických oblastí výchovy s vymedzením najmenšieho počtu výchovno-vzdelávacích činností/aktivít pre príslušné oddelenie a najmenší počet hodín záujmovej činnosti v oddelení ŠKD pre príslušný ročník výchovného programu na 1 školský rok. Uvedený najmenší počet predstavuje jednu výchovno-vzdelávaciu činnosť denne tak, aby sa vystriedali všetky tematické oblasti výchovy počas obdobia dvoch týždňov a záujmovú činnosť uskutočnenú raz za dva týždne. Vychovávatelia realizujú výchovno-vzdelávaciu činnosť tak, aby sa v priebehu dňa striedal odpočinok a relax so vzdelávaním (príprava na vyučovanie), či záujmovými a výchovnovzdelávacími aktivitami.

Výchovný plán Príslušný ročník Počet aktivít za rok Počet hodín za rok

Výchovný plán Príslušný ročník Počet aktivít za rok Počet hodín za rok

Výchovné štandardy ŠKD Nadväzujú na vzdelávacie štandardy v škole. Určuje sa v nich súbor

Výchovné štandardy ŠKD Nadväzujú na vzdelávacie štandardy v škole. Určuje sa v nich súbor požiadaviek na vedomosti, zručnosti a schopnosti, ktoré majú žiaci získať, aby si mohli rozvíjať vedomosti zručnosti a schopnosti získané výchovou a vzdelávaním v škole. Delia sa na: výkonové štandardy - určujú kritériá úrovne zvládnutia obsahových štandardov. Sú to cieľové výstupy, ktoré má dosiahnuť dieťa na konci pobytu v ŠKD. Obsahové štandardy - určujú vedomosť, zručnosť alebo schopnosť, ktorú má dieťa ovládať a ktorú má vedieť aj prakticky používať.

Obsahový a výkonový štandard - príklad

Obsahový a výkonový štandard - príklad

Obsahový a výkonový štandard - príklad

Obsahový a výkonový štandard - príklad

ÚLOHA Navrhnite obsahový a výkonový štandard k svojej aktivite/činnosti v ŠKD.

ÚLOHA Navrhnite obsahový a výkonový štandard k svojej aktivite/činnosti v ŠKD.

Výchovné osnovy ŠKD Sú vypracované v jednotlivých tematických oblastiach výchovy. Obsahujú výchovnovzdelávací cieľ, obsah

Výchovné osnovy ŠKD Sú vypracované v jednotlivých tematických oblastiach výchovy. Obsahujú výchovnovzdelávací cieľ, obsah výchovno-vzdelávacej činnosti a vymedzujú počet výchovnovzdelávacích činností pre jednotlivé oddelenia na obdobie školského roka. Počet výchovnovzdelávacích činností nesmie byť nižší, ako je stanovený vo výchovnom pláne. Vhodným doplnením výchovných osnov je uvedenie metód a foriem práce, čo vychovávateľom uľahčí prípravu na výchovno-vzdelávaciu činnosť.

Výchovné osnovy ŠKD - príklad

Výchovné osnovy ŠKD - príklad

Výchovné osnovy ŠKD - príklad

Výchovné osnovy ŠKD - príklad

Výchovné osnovy ŠKD - príklad

Výchovné osnovy ŠKD - príklad