Ciele vyuovacieho procesu Kompetencie ako ciele vyuovacieho procesu

  • Slides: 13
Download presentation
Ciele vyučovacieho procesu. Kompetencie ako ciele vyučovacieho procesu. Špecifické ciele vyučovacieho procesu. Cieľ =

Ciele vyučovacieho procesu. Kompetencie ako ciele vyučovacieho procesu. Špecifické ciele vyučovacieho procesu. Cieľ = ideálna predstava toho, čo sa má v činnosti dosiahnuť. Cieľ výučby = zamýšľaný relatívne stály stav (zmena) osobnosti žiaka, študenta, ktorý má byť dosiahnutý prostredníctvom výučby.

Hierarchia cieľov: • všeobecné ciele (cieľové požiadavky spoločnosti, ideál), • ciele inštitucionálne, vyjadrené v

Hierarchia cieľov: • všeobecné ciele (cieľové požiadavky spoločnosti, ideál), • ciele inštitucionálne, vyjadrené v profile absolventa; premietajú sa do programu vzdelávania, • ciele učebných predmetov – formulované v tematických plánoch; formuluje ich učiteľ alebo predmetová komisia, • konkrétne ciele – ciele jednotlivých tematických celkov, tém alebo vyučovacích jednotiek či ich úsekov; vymedzuje ich učiteľ.

Ciele: - kognitívne (vzdelávacie), - afektívne (výchovné), - psychomotorické (výcvikové).

Ciele: - kognitívne (vzdelávacie), - afektívne (výchovné), - psychomotorické (výcvikové).

Funkcie cieľov: - regulačná funkcia, - funkcia motivačná a aktivizačnú, - diagnostická.

Funkcie cieľov: - regulačná funkcia, - funkcia motivačná a aktivizačnú, - diagnostická.

Požiadavky na formulovanie konkrétnych cieľov – – – konzistentnosť, primeranosť, vyjadrenie v pojmoch výkonov

Požiadavky na formulovanie konkrétnych cieľov – – – konzistentnosť, primeranosť, vyjadrenie v pojmoch výkonov žiakov, jednoznačnosť, kontrolovateľnosť, merateľnosť, – aktívne sloveso, – podmienky výkonu, – kvantitatívne vyjadrenie minimálnej úrovne výkonu (vyjadrí sa napr. percento úloh, ktoré musí žiak zvládnuť, časový limit, tolerancia nepresnosti a pod. ). – rešpektovanie taxonómií cieľov VP.

Taxonómia vzdelávacích cieľov (kognitívna oblasť): Znalosť (definovať, napísať, priradiť, vybrať, určiť a pod. )

Taxonómia vzdelávacích cieľov (kognitívna oblasť): Znalosť (definovať, napísať, priradiť, vybrať, určiť a pod. ) Porozumenie (inak formulovať, vysvetliť, vyjadriť vlastnými slovami, rozlíšiť) Aplikácia (aplikovať, demonštrovať, naskicovať, nakresliť, preukázať a pod. ) Analýza (urobiť rozbor, rozlíšiť, špecifikovať, rozčleniť, určiť a pod. ) Hodnotenie (argumentovať, obhájiť, rozhodnúť , oponovať, posúdiť, preveriť, zdôvodniť. . . ) Tvorivosť (navrhnúť postup, riešenie, nakresliť plán, vytvoriť. . . )

Taxonómia výchovných cieľov (afektívna oblasť) Prijímanie (Žiak si uvedomí, že ľudia z rôznych kultúr

Taxonómia výchovných cieľov (afektívna oblasť) Prijímanie (Žiak si uvedomí, že ľudia z rôznych kultúr uznávajú rozličné hodnoty. ) Reagovanie (Žiak sa zúčastní besedy o živote černochov v Afrike. ) Oceňovanie hodnoty (Žiak si chce písať s niekým zo zahraničia. ) Integrovanie hodnoty (Žiak dokáže sformulovať úsudok, ako rešpektovať ľudské hodnoty. ) Začlenenie hodnoty do charakterovej štruktúry osobnosti (Žiak vo svojom správaní prejavuje toleranciu k iným národnostiam. )

Taxonómia výcvikových cieľov (psychomotorická oblasť) 1. Imitácia – nápodoba – prebieha na základe vonkajších

Taxonómia výcvikových cieľov (psychomotorická oblasť) 1. Imitácia – nápodoba – prebieha na základe vonkajších podnetov a pozorovania. 2. Manipulácia (žiak je schopný vykonať určitú pohybovú činnosť podľa slovnej inštrukcie). 3. Spresňovanie (vykonávanie pohybového úkonu s väčšou presnosťou a účinnosťou). 4. Koordinácia (sekvencia a harmónia – prenesenie jednej činnosti na druhú a plynulý súlad jednotlivých činností). 5. Automatizácia (čiastočná alebo úplná; maximum výkonu a minimum energie).

Kompetencie ako ciele vyučovacieho procesu Kľúčové kompetencie = súhrn vedomostí, zručností, schopností, ale aj

Kompetencie ako ciele vyučovacieho procesu Kľúčové kompetencie = súhrn vedomostí, zručností, schopností, ale aj postojov, hodnôt a charakterových vlastností, ktoré umožňujú efektívne plnenie životných funkcií a rol - sú vymedzené v profile absolventa - sú nadpredmetové

1. 2. 3. 4. Kompetencie k celoživotnému učeniu sa Kompetencie personálne a sociálne Kompetencie

1. 2. 3. 4. Kompetencie k celoživotnému učeniu sa Kompetencie personálne a sociálne Kompetencie pracovné Kompetencie smerujúce k iniciatívnosti a podnikavosti 5. Kompetencie vnímať a chápať kultúru, vyjadrovať sa nástrojmi kultúry

Postup pri určovaní špecifických cieľov Oboznámiť sa s vyššími cieľmi. Analyzovať obsah učiva (rozložiť

Postup pri určovaní špecifických cieľov Oboznámiť sa s vyššími cieľmi. Analyzovať obsah učiva (rozložiť ho na prvky: fakty, pojmy, veličiny, vzťahy, vzorce, poučky, princípy. . . ). Čo to znamená vedieť? (operacionalizácia cieľa) Vymedziť podmienky výkonu (spamäti, pomocou tabuliek, mapy a pod. ) Určiť mieru (normu) očakávaného výkonu (minimálny výkon)

Učiteľ si odpovedá na nasledovné otázky: Čo má žiak vedieť? (výkon) Za akých podmienok

Učiteľ si odpovedá na nasledovné otázky: Čo má žiak vedieť? (výkon) Za akých podmienok to má žiak vedieť? (podmienky výkonu) Do akej miery to má žiak vedieť? (norma výkonu)

Príklad: Po skončení vyučovacej jednotky žiak dokáže: - Samostatne zadefinovať edukačný cieľ na konkrétnu

Príklad: Po skončení vyučovacej jednotky žiak dokáže: - Samostatne zadefinovať edukačný cieľ na konkrétnu vyučovaciu jednotku podľa vlastného výberu s uplatnením minimálne dvoch požiadaviek merateľnosti cieľa (uvedenie výkonu a normy výkonu).