Univerzita Karlova v Praze Fakulta tlesn vchovy a

  • Slides: 7
Download presentation
Univerzita Karlova v Praze Fakulta tělesné výchovy a sportu Katedra gymnastiky Gymnastika II. Tento

Univerzita Karlova v Praze Fakulta tělesné výchovy a sportu Katedra gymnastiky Gymnastika II. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem Hlavního města Prahy.

Tématický plán – 3. lekce n Teorie n Tělesná zdatnost. Držení těla. n Praxe

Tématický plán – 3. lekce n Teorie n Tělesná zdatnost. Držení těla. n Praxe n Rozvoj pohyblivosti a síly paží. Příklad „povinné“ rozcvičky.

Tělesná zdatnost Tělesnou zdatnost chápeme jako produkt procesu adaptace organismu jedince jako celku na

Tělesná zdatnost Tělesnou zdatnost chápeme jako produkt procesu adaptace organismu jedince jako celku na pohybové činnosti. Tělesnou zdatnost z hlediska dopadu dělíme na: § zdravotně orientovanou zdatnost, § výkonově orientovanou zdatnost, § psycho-sociálně orientovanou zdatnost, § výchovně-vzdělávací zdatnost. Pro hodnocení úrovně zdravotně orientované zdatnosti posuzujeme tři základní skupiny faktorů: 1. Strukturální - složení těla, hmotnost, výška 2. Funkční a) kardiorespirační zdatnost (aerobní zdatnost) b) svalová zdatnost c) flexibilita (pohyblivost v kloubně-svalových jednotkách) 3. Držení těla v základních posturálních polohách a kvalitu základních pohybových stereotypů.

Držení těla je složitý vnější projev stavu hybného systému člověka, který je vymezen tvarem

Držení těla je složitý vnější projev stavu hybného systému člověka, který je vymezen tvarem páteře, stavem kosterního svalstva, psychickým stavem a dalšími četnými vlivy. Vzpřímené držení těla je zajišťováno posturální funkcí organismu, která může být ovlivněna i aktuálním psychickým stavem a funkcí vnitřních orgánů. Posturální funkce probíhají podvědomě, z čehož vyplývá i obtížnost měnit případný nevhodný posturální program.

Orientační posouzení držení těla Orientační představu o držení těla ve stoji nám dává porovnání

Orientační posouzení držení těla Orientační představu o držení těla ve stoji nám dává porovnání modelové představy s individuálním držením těla každého žáka. ”Modelově” by správné držení těla mělo z mechanického hlediska splňovat následující podmínky: A. Těžnice spuštěná z bočního průmětu zvukovodu by měla procházet středem ramenních a kyčelních kloubů a spadat před kloub hlezenní. B. Těžnice spuštěná z hrbolu kosti týlní by se měla dotýkat hrudní kyfózy, probíhat rýhou mezihýžďovou a spadat mezi paty C. Těžnice spuštěná z mečíkovitého výběžku kosti prsní by se měla lehce dotýkat břišní stěny

Příklad rozcvičky

Příklad rozcvičky

Doporučená literatura n n n n BUNC, V. Pojetí tělesné zdatnosti a jejich složek.

Doporučená literatura n n n n BUNC, V. Pojetí tělesné zdatnosti a jejich složek. TVSM 64, 5. Praha, UK FTVS, 1995 KRIŠTOFIČ, J. Gymnastika pro kondiční a zdravotní účely. Praha. ISV nakladatelství, 2000, ISBN 80 -85866 -54 -4 KRIŠTOFIČ, J. Gymnastická průprava sportovce. Praha. : Grada, 2004. ISBN 80 -247 -1006 -4 NOVOTNÁ, V. , ČECHOVSKÁ, I. , BUNC, V. Fit programy pro ženy. Praha. Grada, 2006, ISBN 80 -247 -1191 -5 SKOPOVÁ, M. , ZÍTKO, M. Základní gymnastika. Praha. Karolinum, 2005, ISBN 80 -246 -0973 -8 ZÍTKO, M. Kompenzační cvičení. Praha. NS Svoboda, 1998. 51 s. ISBN 80 -2050529 -6 ZÍTKO, M. Posuzování tělesné zdatnosti. Pohyb je život 1/2003, příloha č. 22