Seniori v dnenej spolonosti Aktvne starnutie vo svete

  • Slides: 11
Download presentation
Seniori v dnešnej spoločnosti Aktívne starnutie vo svete a na Slovensku Úvodný seminár v

Seniori v dnešnej spoločnosti Aktívne starnutie vo svete a na Slovensku Úvodný seminár v rámci projektu „Striebro spoločnosti a studňa múdrosti“ Prešov, 29. 05. 2019

Obraz seniorov a senioriek v súčasnej spoločnosti Vnímanie staroby na SK– už 57 roční

Obraz seniorov a senioriek v súčasnej spoločnosti Vnímanie staroby na SK– už 57 roční ľudia sú považovaní za starých - v EÚ výrazne nad 60, okolo 70 rokov (pomalá zmena nastáva po predĺžení dôchodkového veku).

Kto sú seniori a seniorky WHO 2002 - vízia aktívnych seniorov ktorí „sa kontinuálne

Kto sú seniori a seniorky WHO 2002 - vízia aktívnych seniorov ktorí „sa kontinuálne zúčastňujú sociálneho, ekonomického, kultúrneho, duchovného a verejného života“ „prijímajú zdravý životný štýl, dlhšie pracujú, odchádzajú do dôchodku neskôr a sú aktívni i po tomto odchode “ (European Commission 1999) v priebehu celého svojho života sú si vedomí „vlastnej zodpovednosti za prípravu na starobu“ (MPSV ČR 2003) Aktivita, aktivita. . „Manuál aktívneho stárnutia“, „Hýbte sa“, „Choďte medzi ľudí“, „Trénujte si mozog“, „Aktívni ľudia sú zdravší a šťastnejší“…

Aktívne starnutie (AS) AS ako naplňovanie „aktívneho života starších ľudí v rôznych oblastiach osobného,

Aktívne starnutie (AS) AS ako naplňovanie „aktívneho života starších ľudí v rôznych oblastiach osobného, rodinného, spoločenského i profesného života“(Avramov, Mašková, 2003). AS ako multidimenzionálna stratégia, ktorá prepája individuálnu i spoločenskú rovinu: - na spoločenskej úrovni AS zahŕňa výzvy v oblastiach zamestnania, zdravia, sociálnej inklúzie, vzdelávania či dostupnosti dopravy - na úrovni jednotlivcov majú ľudia „v priebehu celého života povinnosť využiť celoživotné vzdelávanie a príležitosti ku kontinuálnemu školeniu a podpore vlastného zdravia a životnej pohody“ (Alan Walker, 2006).

Čo teórie AS poskytujú a prečo sú také sexy? Poskytujú verejnosti možnosť na zvládnutie

Čo teórie AS poskytujú a prečo sú také sexy? Poskytujú verejnosti možnosť na zvládnutie ohrozenia zmenami spoločenskými, technologickými, ide o zmeny zasahujúce do spoločenského života, ale aj do životov jednotlivcov. Úspešná teória ponúka zároveň nádej v podobe možných návrhov, ako sa s týmito zmenami a procesmi vyrovnať alebo sa s nimi aspoň naučiť žiť. Poskytuje vyrovnanie sa s tým, čo sa týka každého z nás, nájdenie spôsobu na to, po čom všetci túžime a v čo dúfame – zachovanie dôstojnosti a nezávislosti v starobe. AS v zjednodušenej podobe ponúka návody ako dospieť k zdravému a spokojnému starnutiu. Debaty o AS sú spojené aj s diskusiami o demografickom starnutí populácie.

Realita na Slovensku starí ľudia na Slovensku zažívajú diskrimináciu na rôznych úrovniach prístup k

Realita na Slovensku starí ľudia na Slovensku zažívajú diskrimináciu na rôznych úrovniach prístup k riešeniu ageizmu je pasívny a politické strany nevyužívajú svoj vplyv na riešenie týchto problémov v súčasnosti je SR jednou z najmladších krajín EÚ, za pár desaťročí to bude celkom inak ohrozenia chudobou vo vyšších vekových kategóriách sa týka najmä žien s nižším vzdelaním - nižší príjem z dôchodku, skorší odchod životného partnera, znižujúca sa medzigeneračná solidarita Zdravá dĺžka života je na SK jednou z najnižších v EÚ – len 52 rokov.

Realita na Slovensku negatívne vnímanie predlžovania veku odchodu do dôchodku: dva protichodné koncepty (1)„právo

Realita na Slovensku negatívne vnímanie predlžovania veku odchodu do dôchodku: dva protichodné koncepty (1)„právo na včasný odchod z pracovného trhu“ a (2)„právo na prácu vo vyššom veku“, pričom ten prvý jasne víťazí – rozpor s teóriou AS, podľa sociologických výskumov chcú Slováci a Slovenky odísť na dôchodok okamžite keď majú nárok najmocnejším motivátorom ostať na trhu práce sú financie, nie pocit užitočnosti a zotrvania na trhu práce Problémy starších zamestnancov (45 -64) na trhu práce: veková diskriminácia / oslabovanie pracovného potenciálu a zdravia / nedostatok vhodných pracovných príležitostí. „Veková slepota“ v názoroch na starších zamestnancov, t. j. zamestnávatelia by mali podľa názoru verejnosti skôr prehliadať vek ako prispôsobovať podmienky práci rôznych vekových skupín.

Realita na Slovensku Očakávania verejnosti od seniorov sú skôr v rodinnej a individuálnej sfére

Realita na Slovensku Očakávania verejnosti od seniorov sú skôr v rodinnej a individuálnej sfére – uzavretie sa do rodiny, venovanie sa vnúčatám a koníčkom na rozdiel od aktivity na verejnosti, participácie, dobrovoľníctvu vo verejnej sfére. Dôchodcovia túto predstavu dobrovoľne napĺňajú, sú spokojní so svojím životom najmä v oblasti trávenia voľného času, času na rodinu a koníčky. Ide o ďalšiu „komplikáciu“ pri rozvoji AS Zo skúmania sféry súkromného života vyplýva, že starší ľudia v preddôchodkovom a dôchodkovom veku sú na Slovensku v globále spokojní so svojím životom (najmenej sú spokojní nezamestnaní v preddôchodkovom veku). V preddôchodkovom a dôchodkovom veku sú generácie so skúsenosťou socializmu, pasivity, paternalistického štátu

Realita na Slovensku Zdravotný stav je základným predpokladom pre možnosť starnúť aktívne V preddôchodkovom

Realita na Slovensku Zdravotný stav je základným predpokladom pre možnosť starnúť aktívne V preddôchodkovom a dôchodkovom veku sú generácie so skúsenosťou socializmu, pasivity, paternalistického štátu v USA došlo k redefinícii staroby ako aktívnej súčasti života nie proto, že seniorov a seniriek pribúdalo a bolo potrebné ich mobilizovať (ako je tomu v ČR a SR pod heslom „vyveďme seniorov z pasivity“), ale prirodzenou cestou proto, že začali odchádzať do dôchodku generácie veľmi aktivnych občanov SR, ČR: súčastní seniori/seniorky - generácia celoživotne utlumovaná, zvyknutá na rezignáciu. Je možné (a nutné? ) túto generáciu dnes aktivizovať?

Realita na Slovensku Demografické prognózy po roku 2050 – ako asi budú chcieť žiť

Realita na Slovensku Demografické prognózy po roku 2050 – ako asi budú chcieť žiť dnešní dvaciatnici v dôchodkovom veku? Dá sa očakávať, že ich životný štýl bude rovnaký ako ten, ktorý je typický pro penzistov dnes? Obávaný samovývoj môže priniesť aj pozitívne zmeny práve vďaka generačným zmenám v postojoch a zvyklostiach ľudí. Nie je urputná snaha o zmenu súčasnej generácie starších ľudí k obrazu západných seniorov, s ktorými sú často porovnáváni, tak trochu projavom netrpezlivosti skôr než reálným prísľubom pre zlepšenie medzigeneračných vzťahov? Použité zdroje: Jaroslava Hasmanová Marhánková: „Aktivní stárnutí jako idea, nástroj a kapitál. Kde hledat kořeny úspěchu konceptu aktivního stárnutí? ” Romana Trusínová: „Zora Bútorová et al. : Štvrtý rozmer tretieho veku: desať kapitol o aktívnom starnutí“ recenzia

Ďakujem za pozornosť a prajem príjemnú a aktívnu starobu Mgr. Apolónia Sejková (AS)

Ďakujem za pozornosť a prajem príjemnú a aktívnu starobu Mgr. Apolónia Sejková (AS)