Scenariusz projektu edukacyjnego z zakresu ekologii w ramach

  • Slides: 8
Download presentation
Scenariusz projektu edukacyjnego z zakresu ekologii w ramach projektu „Szkoła/Przedszkole dla środowiska”. „Świat pełen

Scenariusz projektu edukacyjnego z zakresu ekologii w ramach projektu „Szkoła/Przedszkole dla środowiska”. „Świat pełen opakowań”

Cele ogólne: 1. Kształtowanie postaw ekologicznych w życiu codziennym. 2. Zwracanie uwagi na kupowanie

Cele ogólne: 1. Kształtowanie postaw ekologicznych w życiu codziennym. 2. Zwracanie uwagi na kupowanie produktów nadmiernie opakowanych. Cele szczegółowe: - poznaje różne rodzaje opakowań - zna zagrożenia dla środowiska związane z kupowaniem produktów nadmiernie opakowanych - rozumie konieczność zmniejszania ilości opakowań - potrafi wykorzystać odpady w zabawie i pracach plastycznych - zdobywa wiedzę z zakresu ekologii na podstawie przeprowadzonych doświadczeń z produktami i opakowaniami.

Podmioty współpracujące: KZG „Dolina Redy i Chyloni”, rodzice, nauczyciele, personel pomocniczy. Zadania nauczyciela: przekazanie

Podmioty współpracujące: KZG „Dolina Redy i Chyloni”, rodzice, nauczyciele, personel pomocniczy. Zadania nauczyciela: przekazanie informacji rodzicom o celach i sposobie realizacji projektu; zgromadzenie literatury, ilustracji, pomocy związanych z tematem. Zadania rodziców: pomoc w zgromadzeniu opakowań i produktów; zaangażowanie w indywidualne zwiedzanie fokarium (Hel) i rozmowy z dziećmi na temat zagrożeń życia fok; wspólne z dziećmi robienie zakupów – zwracanie uwagi na produkty nadmiernie opakowane. Warunki organizacyjne: sala przedszkolna, ogród, teren osiedla, na którym znajduje się przedszkole. Eksperci: KZG, p. Marcin Paszkiewicz z Eko Doliny, ZUK Wejherowo.

Etapy projektu: 1. Zapoznanie rodziców z projektem, pozyskanie wśród nich osób wspomagających realizację zadań.

Etapy projektu: 1. Zapoznanie rodziców z projektem, pozyskanie wśród nich osób wspomagających realizację zadań. 2. Pogadanka z dziećmi na temat ich wiedzy o produktach i opakowaniach. 3. Spacer po osiedlu, odwiedzenie sklepów – zwrócenie uwagi na produkty nadmiernie opakowane, dokonanie drobnych i właściwych zakupów. 4. Obejrzenie filmu ze strony www. opakowania. pl. 5. Pogadanka z ekspertem p. Marcinem Paszkiewiczem z Eko Doliny oraz przedstawicielem ZUK Wejherowo.

6. Przeprowadzenie doświadczeń: - drożdżówka, jabłko zamknięte w torebce papierowej i foliowej – obserwacja

6. Przeprowadzenie doświadczeń: - drożdżówka, jabłko zamknięte w torebce papierowej i foliowej – obserwacja przez kilka dni, - butelka plastikowa i szklana, papier umieszczone w: ziemi, w wodzie, na słońcu - obserwacja przez kilka dni, - rośliny zamknięte w torebce plastikowej - obserwacja przez kilka dni, - wyjmowanie produktów z różnych opakowań (krem np. do twarzy, pasta do zębów, słodycze) – zwrócenie uwagi trudność dostępu do produktu, porównywanie z innymi wyrobami mniej opakowanymi, - gromadzenie opakowań w sali przedszkolnej – zwrócenie uwagi na ilość zajmowanego miejsca przez odpady (kartony, butelki, torby foliowe, drobne opakowania) - zmniejszanie objętości opakowań: darcie, zgniatanie, segregacja, - wykorzystanie odpadów do prac plastycznych np. butelki plastikowe jako kręgle; pudełeczka po kremach jako kostki do gry i zabaw matematycznych; torebki foliowe – wykonanie pomponów do tańców, kwiatków do wazonów.

7. Zajęcia otwarte z rodzicami i dziećmi – „Coś z niczego” – wykorzystanie odpadów

7. Zajęcia otwarte z rodzicami i dziećmi – „Coś z niczego” – wykorzystanie odpadów do prac plastyczno-konstrukcyjnych (pomysły rodziców i dzieci). 8. Konkurs plastyczny z udziałem innych grup w przedszkolu „ Pomysły z odpadów” – prezentacja na terenie przedszkola. 9. Apel „Ekokonsument – zabierz głowę na zakupy” oraz prezentacja wyników doświadczeń, obserwacji i wniosków, prac plastycznych przed rodzicami oraz dziećmi i pracownikami z innych grup. 10. Wspólne oglądanie filmu „Zagrożenia życia zwierząt morskich” – zwrócenie uwagi na wyrzucanie przez ludzi odpadów do morza.

11. Wspólne spotkanie przedszkoli (Przedszkole nr 11 „Pod Kasztanami”, Słoneczne Przedszkole Wejherowo, Przedszkole nr

11. Wspólne spotkanie przedszkoli (Przedszkole nr 11 „Pod Kasztanami”, Słoneczne Przedszkole Wejherowo, Przedszkole nr 28 „Niezapominajka, Przedszkole nr 44) w Gdyni – przemarsz ulicami, rozdawanie ulotek propagujących korzystanie z produktów mniej opakowanych. 12. Wymiana pomysłów, doświadczeń między przedszkolami.

Opracowanie projektu: Grażyna Niewęgłowska Anna Paczull Patrycja Nowocieńska Beata Gawęda

Opracowanie projektu: Grażyna Niewęgłowska Anna Paczull Patrycja Nowocieńska Beata Gawęda