Sakrament pokuty i pojednania oraz jego warunki Data

  • Slides: 16
Download presentation
„Sakrament pokuty i pojednania oraz jego warunki”

„Sakrament pokuty i pojednania oraz jego warunki”

Data: 26. 05. 2020 Temat: Sakrament pokuty i pojednania oraz jego warunki. 1. Zapisz

Data: 26. 05. 2020 Temat: Sakrament pokuty i pojednania oraz jego warunki. 1. Zapisz temat w zeszycie. 2. Zapoznaj się z prezentacją. 3. Wykonaj w zeszycie zadania : 1, 3, 4.

Ustanowienie sakramentu pokuty 1. Pan Jezus po swoim zmartwychwstaniu udzielił Apostołom i ich następcom

Ustanowienie sakramentu pokuty 1. Pan Jezus po swoim zmartwychwstaniu udzielił Apostołom i ich następcom władzy odpuszczania grzechów. 2. Sakrament pokuty ma nam pomóc uwolnić się od zła i grzechów. 3. Aby uzyskać odpuszczenie grzechów, należy spełnić 5 warunków dobrej spowiedzi.

Zadanie 1 Napisz w zeszycie 5 warunków dobrej spowiedzi: 1. 2. 3. 4. 5.

Zadanie 1 Napisz w zeszycie 5 warunków dobrej spowiedzi: 1. 2. 3. 4. 5. ……………. . . . ………………………….

Mój rachunek sumienia 1. Rachunek sumienia to przypomnienie i policzenie wszystkich swoich grzechów. -

Mój rachunek sumienia 1. Rachunek sumienia to przypomnienie i policzenie wszystkich swoich grzechów. - także liczby i okoliczności grzechów ciężkich 2. Przed rachunkiem sumienia należy się pomodlić.

3. Rachunek sumienia należy robić przy pomocy książeczki, według: 10 Przykazań Bożych Ø 5

3. Rachunek sumienia należy robić przy pomocy książeczki, według: 10 Przykazań Bożych Ø 5 Przykazań Kościelnych Ø 7 grzechów głównych Ø Zadanie 2 Podczas wieczornej modlitwy, zrób sobie rachunek sumienia z przeżytego dnia.

Żal za grzechy 1. Żal za grzechy to ból duszy, i obrzydzenie sobie popełnionego

Żal za grzechy 1. Żal za grzechy to ból duszy, i obrzydzenie sobie popełnionego grzechu. (przykro i smutno mi że to zrobiłem) 2. Żal powinien być szczery, a nie udawany oraz powszechny, czyli za wszystkie grzechy. 3. Żal może być: Ø doskonały – z miłości do Boga Ø mniej doskonały (inaczej wystarczający) – z bojaźni przed karą Bożą.

Postanawiam się poprawić 1. Mocne postanowienie poprawy to szczera chęć nie popełniania grzechów. DOBRO

Postanawiam się poprawić 1. Mocne postanowienie poprawy to szczera chęć nie popełniania grzechów. DOBRO ZŁO

2. Powinno ono być: Ø Mocne Ø Szczere Ø Stanowcze 3. Należy najpierw wyrzec

2. Powinno ono być: Ø Mocne Ø Szczere Ø Stanowcze 3. Należy najpierw wyrzec się przywiązania do grzechów ciężkich i unikać okazji do grzechu.

Zadanie 3 Przepisz do zeszytu uzupełniając brakujące pola odpowiednimi wyrazami: wyrządza zrywa Grzech ……

Zadanie 3 Przepisz do zeszytu uzupełniając brakujące pola odpowiednimi wyrazami: wyrządza zrywa Grzech …… naszą przyjaźń z Bogiem, …… krzywdę nam i innym ludziom.

Czym jest spowiedź święta? 1. W Sakramencie Pokuty, Bóg przez posługę kapłana odpuszcza nam

Czym jest spowiedź święta? 1. W Sakramencie Pokuty, Bóg przez posługę kapłana odpuszcza nam grzechy. 2. Na spowiedzi św. odzyskuję łaskę uświęcającą, zostaję uwolniony od kary wiecznej (piekła), otrzymuje prawo do nieba i szczęście duszy.

3. W Sakramencie Pokuty należy wyznać wszystkie swoje grzechy, a koniecznie ciężkie. 4. Przy

3. W Sakramencie Pokuty należy wyznać wszystkie swoje grzechy, a koniecznie ciężkie. 4. Przy grzechach ciężkich należy podać ich liczbę, miejsce i okoliczności. 5. Żadnego grzechu nie wolno zataić.

Zadanie 4 Przepisz do zeszytu uzupełniając odpowiednimi wyrazami: przykazania świadome Kościelnego Grzech ciężki jest

Zadanie 4 Przepisz do zeszytu uzupełniając odpowiednimi wyrazami: przykazania świadome Kościelnego Grzech ciężki jest to …… i dobrowolne przekroczenie. . . Bożego lub …… w sprawie ważnej.

Jak się spowiadać? 1. Spowiedź powinna być szczera, czyli mam mówić jak rzeczywiście było.

Jak się spowiadać? 1. Spowiedź powinna być szczera, czyli mam mówić jak rzeczywiście było. 2. Powinna być dokładna, bo mam podać liczbę i okoliczności grzechów ciężkich. 3. Powinna być jasna, bo mam mówić tak, żeby kapłan wiedział o co chodzi. 4. Powinna być krótka, bo mam mówić tylko to co jest konieczne.

Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu 1. Zadośćuczynienie to wynagrodzenie i wyrównanie wyrządzonych krzywd. 2.

Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu 1. Zadośćuczynienie to wynagrodzenie i wyrównanie wyrządzonych krzywd. 2. Wynagrodzić musimy: Bogu Bliźniemu Ø odprawić pokutę Ø przeprosić i oddać Ø pomodlić się Ø naprawić szkody Ø poprawić się Ø powiedzieć prawdę

„Bóg, Ojciec miłosierdzia, który pojednał świat ze sobą przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna

„Bóg, Ojciec miłosierdzia, który pojednał świat ze sobą przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju Kościoła. I ja odpuszczam tobie grzechy w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.