Remesl Kov Remeselnk spracvajci elezo kovanm za tepla

  • Slides: 20
Download presentation
Remeslá

Remeslá

Kováč Remeselník, spracúvajúci železo kovaním za tepla pomocou ručných nástrojov vo vyhni a podkúvajúci

Kováč Remeselník, spracúvajúci železo kovaním za tepla pomocou ručných nástrojov vo vyhni a podkúvajúci ťažné zvieratá. Kováčstvo bolo vo vidieckom prostredí zamerané na výrobu a opravy poľnohospodárskeho náradia (motyky, položelezné pluhy, podkúvanie ťažného dobytka), nástrojov pre drevorubačov (sekery, reťaze, štipáky) a remeselníkov, dopravných prostriedkov (kovanie vozov, kočov, bričiek, saní), kovaných prvkov stavieb (kované mreže, okenice, dvere, kovania dverí a okien, petlice a pod. ). Zaspievaj a improvizuj: Jeden kováč koňa kuje

Kováčske náradie Kopytný nôž Podkova Kováčska kovadlina Kliešte na skúšanie Kováčske kliešte

Kováčske náradie Kopytný nôž Podkova Kováčska kovadlina Kliešte na skúšanie Kováčske kliešte

Drotár Podomové opravovanie kuchynského riadu drôtom, zhotovovanie a predaj výrobkov z plechu a drôtov.

Drotár Podomové opravovanie kuchynského riadu drôtom, zhotovovanie a predaj výrobkov z plechu a drôtov. Vandrovné remeslo. Drotári používali na drôtovanie dvojaký alebo trojaký drôt: medený, železný a niekedy hliníkový. Ja som dobrý remeselník, z tej trenčianskej stolice. Po mestách a po dedinách chodím drótovať hrnce. Hrnce, misky aj rajničky, dajte drótovať ženičky. . .

Drotárske náradie a výrobky. Drotárske náradie kedysi a dnes. Drôtované nádoby Dekorácie z drôtu

Drotárske náradie a výrobky. Drotárske náradie kedysi a dnes. Drôtované nádoby Dekorácie z drôtu Spievaj: Ja som dobrý remeselník. . .

Mlynár Remeselník, spracúvajúci obilie na múku a iné produkty (krúpy, šrot). Mlynári vedeli obsluhovať

Mlynár Remeselník, spracúvajúci obilie na múku a iné produkty (krúpy, šrot). Mlynári vedeli obsluhovať aj ďalšie zariadenia, ktoré bývali súčasťou mlynských usadlostí (píla, valcha, stupa). Mlynár spravidla vedel mlyn aj postaviť, zostaviť a opravovať. Osievame múčku v slamenom klobúčku, čo naosievame mlynárovi dáme. A čo zvýši to Mariši, čo zostane to Zuzane. Zahraj sa: Kolo mlynské. . .

Mlynárske náradie Mlynica Mlecia stolica v Mlyne Vodné koleso na poháňanie mlyna Ujo mlynár,

Mlynárske náradie Mlynica Mlecia stolica v Mlyne Vodné koleso na poháňanie mlyna Ujo mlynár, zrno, vrecia s múkou

Obuvník, ševc Remeselná a domácka výroba i oprava obuvi. remeselné a domácke spracovanie kože

Obuvník, ševc Remeselná a domácka výroba i oprava obuvi. remeselné a domácke spracovanie kože a výroba jednoduchej obuvi. Vyrábali krpce, topánky, staromódne črievice, jančiarky, podošvy a podšívky. Ševcov, ktorí nevyrábali novú obuv, ale len opravovali starú, nazývali prtáci.

Obuvnícke náradie a výrobky Singerka – stroj na šitie topánok Krpce Ševcovská kovadlinka Kapce

Obuvnícke náradie a výrobky Singerka – stroj na šitie topánok Krpce Ševcovská kovadlinka Kapce Ševcovské kopyto Obuvnícke náradie

Krajčír Remeselník zaoberajúci sa šitím odevov. Bolo zamestnaním žien, ktoré ho vykonávali spravidla domáckym

Krajčír Remeselník zaoberajúci sa šitím odevov. Bolo zamestnaním žien, ktoré ho vykonávali spravidla domáckym spôsobom. Neskôr sa stalo zamestnaním mužov. Krajčíri šili odevy pre meštianske vrstvy, šľachtu i časti mužského ľudového odevu. Ženský a detský ľudový odev šili naďalej ženy podomácky. Špecializáciou došlo k ďalšiemu rozdeleniu na pánskych a dámskych krajčírov a na tých, ktorí šili bielizeň.

Krajčírske potreby a výrobky Halena Ženský kabátik Huňa

Krajčírske potreby a výrobky Halena Ženský kabátik Huňa

Košikár Najviac rozšírená bola výroba košov z prútia. Koše boli súčasťou vybavenia každého roľníckeho

Košikár Najviac rozšírená bola výroba košov z prútia. Koše boli súčasťou vybavenia každého roľníckeho hospodárstva. Používali ich remeselníci, obchodníci, aj v mestských domácnostiach. Na pletenie sa používalo prútie s kôrou (nelúpané alebo zelené prútie), alebo sa pred pletením šúpalo, štiepalo i varilo. Najskôr sa výpletom konštrukcie v tvare kríža zhotovilo dno koša. Po jeho obvode sa potom zastokli prúty tvoriace zvislú kostru a prúty na jej vodorovný výplet.

Hrnčiar Ručná výroba keramiky z nepálenej, no najviac z vypaľovanej hliny modelovaním v ruke,

Hrnčiar Ručná výroba keramiky z nepálenej, no najviac z vypaľovanej hliny modelovaním v ruke, s využitím hrnčiarskeho kruhu alebo tvarovaním pomocou foriem. Hrnčiarsky kruh -zariadenie na formovanie keramického riadu s využitím rotačného pohybu. Pomaly rotujúci kruh pozostával z jedného kotúča, pohybujúceho sa na otáčajúcej sa zvislej osi. Do pohybu sa uvádzal ručne.

Hrnčiarske náradie a výrobky Hrnčiarsky kruh

Hrnčiarske náradie a výrobky Hrnčiarsky kruh

Kominár Remeslo zaoberajúce sa čistením komínov. Kominári vymetali komíny, aby vyletujúce horiace sadze nespôsobili

Kominár Remeslo zaoberajúce sa čistením komínov. Kominári vymetali komíny, aby vyletujúce horiace sadze nespôsobili požiar. Komíny obytných domov sa vymetali dvakrát ročne. V jednom obvode bol len jeden majster kominár, ktorý si priberal potrebný počet tovarišov. Koncesia (oprávnenie) vykonávať kominárstvo sa udeľovala na základe skúšok spôsobilosti a spravidla sa dedila. Po smrti majstra vykonávala remeslo vdova prostredníctvom tovarišov.

Kominárske náradie Kom, kominár, kedy si sa umýval. Včera večer v sobotu, keď som

Kominárske náradie Kom, kominár, kedy si sa umýval. Včera večer v sobotu, keď som nemal robotu. Ružica kominárska Kartáč kominársky

Zahrajte sa, spievajte NA REMESELNÍKOV Na remeselníkov: Dvojica sa za dverami dohodne, aké remeslo

Zahrajte sa, spievajte NA REMESELNÍKOV Na remeselníkov: Dvojica sa za dverami dohodne, aké remeslo bude predvádzať. Úlohou ostatných je remeslo podľa napodobňovania a začiatočných písmen uhádnuť. Kto uhádne, vyberá si kamaráta do partie a začína sa nové hádanie. Príklad: Dvojica sa dohodne, že budú hrať kováča: My sme dvaja remeselníci Vandrujeme vo dne, v noci Každý sa hneď presvedčí, že robíme bez rečí. Naše remeslo sa začína na k a končí na č a začnú ho mlčky predvádzať.

Šup na jarmok hľadať výrobky ľudových remeselníkov.

Šup na jarmok hľadať výrobky ľudových remeselníkov.

A nesmú chýbať vaše obľúbené kolotoče.

A nesmú chýbať vaše obľúbené kolotoče.

Spracovala: Monika Lachová Zdroje Google obrázky Detské ľudové piesne Detské piesne http: //www. ludovakultura.

Spracovala: Monika Lachová Zdroje Google obrázky Detské ľudové piesne Detské piesne http: //www. ludovakultura. sk/index. php? id=18