Pywanie ciekawostki Witajcie Przygotowaem dla Was kilka ciekawostek

  • Slides: 9
Download presentation
Pływanie – ciekawostki Witajcie. Przygotowałem dla Was kilka ciekawostek związanych z wodą. Dotyczą one

Pływanie – ciekawostki Witajcie. Przygotowałem dla Was kilka ciekawostek związanych z wodą. Dotyczą one ludzi oraz zwierząt, a łączy ich jedno - WODA Przyjemnej lektury.

NEMO 33 Najgłębszy basen na świecie to NEMO 33. Znajduje się w Brukseli i

NEMO 33 Najgłębszy basen na świecie to NEMO 33. Znajduje się w Brukseli i jest przeznaczony wyłącznie dla nurków. Powstał w maju 2004 r. Wypełniony jest 2 500 000 litrami źródlanej, krystalicznie czystej wody o temperaturze ok. 33 o. C. Basen składa się z wielu zanurzonych konstrukcji, a przede wszystkim platform, rozmieszczonych na różnych poziomach głębokości (5, 10 i 33 metrów). W Nemo 33 można zanurkować na maksymalną głębokość 33 m. Z pewnością ten basen to istny raj dla nurków, a szczególnie dla tych, którzy przed prawdziwym zanurzeniem w prawdziwym morzu lub oceanie, wolą wcześniej potrenować w jakimś znacznie bezpieczniejszym miejscu. San Alfonso del Mar Najdłuższy basen na świecie ma długość ponad 1 kilometra i znajduje się w Chile u wybrzeża San Alfonso del Mar.

Rekord w pływaniu z zatrzymanym oddechem. 29. 09. 2007 r. w Wellington, Nowa Zelandia

Rekord w pływaniu z zatrzymanym oddechem. 29. 09. 2007 r. w Wellington, Nowa Zelandia – 26 -letni Nowozelandczyk Dave Mulins ustanowił nowy światowy rekord w pływaniu pod wodą z zatrzymanym oddechem, pokonując dystans 244 metrów. Rekordzista przepłynął prawie 5 długości 50 -metrowego basenu w ciągu 4 minut i 2 sekund. Posłużył się specjalną płetwą o blisko metrowej rozpiętości, przymocowaną do obu stóp. Rekord został oficjalnie zarejestrowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwoju Wolnego Nurkowania.

Kapitan Matthew Webb był pierwszym człowiekiem, który przepłynął wpław kanał La Manche. W 1875

Kapitan Matthew Webb był pierwszym człowiekiem, który przepłynął wpław kanał La Manche. W 1875 roku płynąc żabką pokonał 21, 26 mili (około 40 kilometrów) w 21 godzin i 45 minut. Nikt inny nie dokonał tego wyczynu przez najbliższe 31 lat. Igrzyska Olimpijskie – Ateny- 5. 04 -15. 04 1896 r. Jednym z czołowych pływaków był Węgier Alfred Hajos. Wygrał on dwie konkurencje pływackie, 100 m i 1200 m. Zawodników wywożono łódkami w morze i ścigali się do brzegu, obie rozegrane tego samego dnia, 11 kwietnia. Gdy pytano, dlaczego wygrał? Tak zdecydowanie odpowiedział: „Spieszyło mi się, woda była zimna!”. Woda rzeczywiście miała tylko 10 -13⁰C. Do anegdoty przeszedł dialog króla Jerzego i Hajosa: „ Gdzie pan nauczył się tak świetnie pływać? W wodzie, Wasza Królewska Mość, w wodzie…”.

Z jaką maksymalną prędkością mogą pływać ryby? Otóż okazuje się, że najszybszą rybą jest

Z jaką maksymalną prędkością mogą pływać ryby? Otóż okazuje się, że najszybszą rybą jest włócznik, który osiąga prędkość nawet do 130 km/h. Można wymienić tuńczyki – do 75 km/h i barrakudy – do 44 km/h. Nasz błyskawicznie atakujący szczupak może osiągnąć prędkość 10 km/h. Na krótkim odcinku (25, 50 m) pływak klasy mistrzowskiej płynie z prędkością ok. 11 km/h. włócznik

I jeszcze kilka zabawnych prawd o wodzie zaczerpniętych z „Przeglądu Sportowego” Autor: Joanna Rudnik

I jeszcze kilka zabawnych prawd o wodzie zaczerpniętych z „Przeglądu Sportowego” Autor: Joanna Rudnik

1. Czy wiecie, że słonie mogą pływać aż 32 kilometrów dziennie? 2. Wodospad Niagara

1. Czy wiecie, że słonie mogą pływać aż 32 kilometrów dziennie? 2. Wodospad Niagara zawiera w sobie wystarczająco dużo wody, aby wypełnić wszystkie baseny w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe – w czasie krótszym niż trzy dni! 3. Nazwa „bikini” pochodzi od miejsca prób jądrowych w archipelagu Wysp Marshalla. 4. Przeciętny człowiek produkuje 25 000 litrów śliny w swoim życiu – to z kolei wystarczy, aby wypełnić aż dwa duże baseny! 5. W przypadku stylów motylkowego i klasycznego pływacy muszą dotknąć basenu obiema rękami, kończąc wyścig. Jedna ręka wymagana jest w technice dowolnej i grzbietowej. 6. Godzina intensywnego pływania pozwala spalić nawet do 650 kalorii. To więcej niż za sprawą chodzenia czy jazdy na rowerze.

7. Pływanie pomaga. . . zredukować stres! 8. Ponad 50 proc. pływaków światowej klasy

7. Pływanie pomaga. . . zredukować stres! 8. Ponad 50 proc. pływaków światowej klasy cierpi z powodu bólu barku. 9. Na terenie domów mieszkalnych coraz popularniejsze jest umieszczanie basenów czy jacuzzi – nawet w mniejszych krajach. Dla przykładu – na prywatnych posesjach w Nowej Zelandii (o populacji niewiele ponad 4 mln) znajdziemy 65 tys. basenów i 125 tys. gorących basenów z hydromasażem. 10. Turbopompa od głównego silnika promu jest wystarczająco silna, aby spuścić wodę ze średniej wielkości basenu w zaledwie 25 sekund. 11. Olimpijski basen – w zależności od jego wielkości – może pomieścić od 700 tysięcy do 850 tysięcy litrów wody. 12. Tak jak w przypadku każdego innego rodzaju wysiłku, tak i podczas pływania trzeba utrzymywać odpowiednio wysoki poziom nawodnienia organizmu, pijąc dużo wody. Temperatura ciała może bowiem wzrosnąć wraz ze wzrostem aktywności. Organizm produkuje również pot, choć z uwagi na wodne środowisko można tego nie czuć.

Jeżeli znacie inne ciekawe historie, historyjki i anegdoty związane z wodą napiszcie do mnie

Jeżeli znacie inne ciekawe historie, historyjki i anegdoty związane z wodą napiszcie do mnie na adres: r_kowalski. sport@onet. pl Pozdrawiam serdecznie, Rafał Kowalski Źródło: „Przegląd Sportowy”, www. plywane. net, muzeum PKOL Warszawa, Wikipedia.