PREZENTCIA NA VYUOVACIU HODINU kola Spojen kola Z

  • Slides: 9
Download presentation
PREZENTÁCIA NA VYUČOVACIU HODINU Škola: Spojená škola - ŠZŠ a PŠ Spišský Štiavnik Ročník:

PREZENTÁCIA NA VYUČOVACIU HODINU Škola: Spojená škola - ŠZŠ a PŠ Spišský Štiavnik Ročník: I. B – PŠ Predmet: PJV – príprava jedál a výživa Téma: Jedlá studenej a teplej kuchyne Téma vyučovacej hodiny: Rybacia nátierka

TÉMA: PRÍPRAVA RYBACEJ NÁTIERKY

TÉMA: PRÍPRAVA RYBACEJ NÁTIERKY

� nájdenie kuchárskej knihy so zameraním na jednoduché nátierky Ø https: //www. najrecepty. sk/receptypomazanky-natierky

� nájdenie kuchárskej knihy so zameraním na jednoduché nátierky Ø https: //www. najrecepty. sk/receptypomazanky-natierky � vyhľadať recept rybacej nátierky Ø https: //www. najrecepty. sk/salaty/recept/15 79 -vyborna-rybacia-natierka

� prečítať pozorne recept � zapísať si potrebné suroviny na prípravu rybacej nátierky �

� prečítať pozorne recept � zapísať si potrebné suroviny na prípravu rybacej nátierky � vyhľadať nátierky aj s použitím iných druhov rýb ( losos, pstruh, tuniak. kapor, treska)

� naučiť sa niečo o týchto rybách LOSOS: je dravá ťažná ryba z čeľade

� naučiť sa niečo o týchto rybách LOSOS: je dravá ťažná ryba z čeľade lososovitých , ktorá žije väčšinu života v mori. Dospelí jedinci počas svojho života migrujú proti prúdu riek hlboko do vnútrozemia kontinentov , aby v rodných riekach vyviedli ďalšiu generáciu. Mladí lososy potom v horných tokoch riek trávia začiatok života, než sa vydajú späť do mora, aby tu rýchlo dospeli a vydali sa späť do rodných riek. Losos sa servíruje varený alebo pečený. Veľkú obľubu má tiež údený losos, ale aj tepelne neupravovaný ako sushi.

PSTRUH: Pstruh dúhový sa pre potravu či rybárstvo rozšíril do najmenej štyridsaťpäť krajín sveta

PSTRUH: Pstruh dúhový sa pre potravu či rybárstvo rozšíril do najmenej štyridsaťpäť krajín sveta a na všetky kontinenty okrem Antarktídy. Pstruhy dúhové sú predátori s rozmanitou potravou, jedia takmer všetko, čo sa k nim dostane. Vystačia si s hmyzom, rybími vajcami, menšími rybami (do tretiny ich vlastnej dĺžky) a rakmi, spoločne s ďalšími kôrovcami. pstruha je možné upiecť tak celého, ako aj filety na masle, grilovať s brušnou dutinou naplnenou bylinkami, pošírovať, smažiť alebo piecť v alobale. Vynikajúci je taktiež nakladaný či údený.

TRESKA: Je dravá ryba, ktorá sa najčastejšie vyskytuje v severných vodách Atlantického oceánu. Treska

TRESKA: Je dravá ryba, ktorá sa najčastejšie vyskytuje v severných vodách Atlantického oceánu. Treska má tri oddelené chrbtové plutvy, hnedozelený, tmavo škvrnitý chrbát a svetlejšie brucho. Tlama sa nachádza na spodnej časti hlavy. Väčšinou dorastá do dĺžky necelých 80 cm, tresky zo severných morí bývajú menšie. Skvelo vonia a chutí a navyše obsahuje vitamíny B 1, B 2 a B 12, ďalej draslík, sodík, horčík, vápnik a fosfor. Klasickým variantom je pečenie jemne osolenej a okorenenej tresky s kožou. Jemný a chutný pokrm vznikne varením tresčieho mäsa vo vývare so zeleninou a čerstvými bylinkami. Tradičným nórskym predkrmom je surová treska marinovaná vo vysokokvalitnom oleji.

SARDINKY: sú príbuzné sleďov, vyskytujú sa od južných častí Severného mora cez Stredozemné a

SARDINKY: sú príbuzné sleďov, vyskytujú sa od južných častí Severného mora cez Stredozemné a Čierne more až k atlantickému pobrežiu Maroka. Živia sa planktónom a ďalšími drobnými živočíchmi. Vďaka pevnému mäsu a relatívne vysokému obsahu tuku sú sardinky ideálnymi rybami na grilovanie. Úprava je rýchla, stačia tri minúty z každej strany. Sardinky sú hotové, keď ich mäso rovnomerne zbelie a stratí pôvodnú priehľadnosť. Využívajú sa najmä v konzervárenskom priemysle.

VYPRACOVAL ASISTENT UČITEĽA: ANDREA KACVINSKÁ

VYPRACOVAL ASISTENT UČITEĽA: ANDREA KACVINSKÁ