PRENAI OCHOREN Hmyz je vek skupina ivochov ktor

  • Slides: 7
Download presentation
PRENÁŠAČI OCHORENÍ Hmyz je veľká skupina živočíchov, ktoré boli schopné prežiť milióny rokov. Podarilo

PRENÁŠAČI OCHORENÍ Hmyz je veľká skupina živočíchov, ktoré boli schopné prežiť milióny rokov. Podarilo sa im to pre ich veľkú prispôsobivosť a schopnosť rozmnožovať sa. Človeku znepríjemňuje život skupina hmyzu, ktorý sa zdržiava pri jeho obydliach alebo priamo na ľudskom tele.

Prenášače ochorení Mucha domová – zdržiava sa v našich domácnostiach. Je to najznámejší druh

Prenášače ochorení Mucha domová – zdržiava sa v našich domácnostiach. Je to najznámejší druh hmyzu. Najviac sa množí za teplého počasia, dokáže do hnijúcich látok naniesť až 1000 vajíčok. Do dvoch týždňov sa z vajíčok vyliahnu nové jedince. V rozkladajúcich látkach , vo výkaloch a v hnoji sa nachádza veľké množstvo choroboplodných zárodkov. Mucha na ne sadá, prenesie tak zárodky na jedlo, potraviny. Z nich sa človek ľahko nakazí a ochorie. Šváb obyčajný – je rozšírený po celom svete. Má ploské, asi 2, 5 cm dlhé telo. Je to nočný a plachý hmyz. Vo dne sa ukrývajú. V noci vyliezajú za potravou. Do bytov prichádza z miest, kde je nečistota.

Prenášače ochorení a ochrana pred hmyzom Ploštica posteľná – meria necelý centimeter, je malá,

Prenášače ochorení a ochrana pred hmyzom Ploštica posteľná – meria necelý centimeter, je malá, ploská, bez krídlatá. Živý sa krvou človeka, ktorú cicia v noci. Cez deň sa ukrýva. Vajíčka kladie do škár stien, nábytku, podláh. Dospelé žijú asi pol roka. Pichnutia plošticou spôsobuje svrbenie a bolestivé opuchy. OCHRANA PRED ŠKODLIVÝM HMYZOM a/ b/ c/ d/ e/ f/ potraviny skladujeme vždy uzavreté a v čistom prostredí ovocie a zeleninu pred jedením umyjeme pod tečúcou vodou kuchyňu, byt, okolie bytu a domu udržujeme v čistote denne čistíme priestory, kde chováme zvieratá mechanicky ničíme muchy, šváby a ploštice v našom okolí s chemickými prostriedkami na ničenie musíme postupovať podľa návodu.

Škodlivý hmyz Voš detská – meria 2, 4 – 4 mm. Zdržiava sa na

Škodlivý hmyz Voš detská – meria 2, 4 – 4 mm. Zdržiava sa na hlave a vo vlasoch. Najčastejšie cicia krv na spánkoch a záhlaví. Vajíčka – hnidy, lepí na vlasy. Ťažko sa vyčesávajú. Voš má konce nôh hákovito zahnuté. V nehygienických podmienkach sa rýchlo rozmnoží. Blcha ľudská – meria 2 – 3, 5 mm, telo má z boku sploštené, cicia krv človeka. Bez potravy vydrží niekoľko týždňov. Vajíčka kladie do špár v podlahe. Je nepríjemná, štípe a prenáša choroby – mor a týfus. Uštipnutie blchou svrbí, dráždi kožu a vyvoláva zápal. Blcha sa rýchlo dokáže premiestniť na iného človeka.

Škodlivý hmyz a jeho ničenie Svrabovec kožný – maličký, len 0, 4 mm, vŕta

Škodlivý hmyz a jeho ničenie Svrabovec kožný – maličký, len 0, 4 mm, vŕta pod pokožkou chodbičky. Na koži ich vidíme ako malé čiarky. V chodbičkách zanecháva vajíčka, vyliahnutý hmyz sa živí kožou. Najčastejšie sa vyskytuje medzi prstami. Spôsobuje svrab – prejavuje sa neznesiteľným svrbením. NIČENIE ŠKODLIVÉHO HMYZU Vši – šampónom, hnidy vyčesať Blchy – vymeniť všetku bielizeň, celú domácnosť vydezinfikovať Svrab – musí liečiť lekár

Ochrana pred škodlivým hmyzom 1/ 2/ 3/ 4/ 5/ predovšetkým dodržujte osobnú hygienu denne

Ochrana pred škodlivým hmyzom 1/ 2/ 3/ 4/ 5/ predovšetkým dodržujte osobnú hygienu denne si meňte spodnú bielizeň vlasy si umývajte šampónom vždy, keď sú špinavé používajte vlastný hrebeň, kefu, uterák udržiavajte čistotu bytu

Otázky a úlohy 1/ Vysvetli, prečo musíme dodržiavať osobnú hygienu. 2/ Ktoré prenášače si

Otázky a úlohy 1/ Vysvetli, prečo musíme dodržiavať osobnú hygienu. 2/ Ktoré prenášače si si zapamätal? 3/ Ako chránime potraviny pred hmyzom?