Pamiatky UNESCO v Austrlii Sydney sa nachdza na

  • Slides: 11
Download presentation
Pamiatky UNESCO v Austrálii

Pamiatky UNESCO v Austrálii

Sydney sa nachádza na východnom pobreží Austrálie. Sydney je hlavné mesto austrálskeho štátu Nový

Sydney sa nachádza na východnom pobreží Austrálie. Sydney je hlavné mesto austrálskeho štátu Nový Južný Wales a tiež najväčšie a najstaršie mesto v Austrálii, založené v roku 1788.

Skala ULURU Uluru (Oolora, Ayers Rock, The Rock, Ayersova skala) je skalnatá vyvýšenina, ktorá

Skala ULURU Uluru (Oolora, Ayers Rock, The Rock, Ayersova skala) je skalnatá vyvýšenina, ktorá vznikla eróziou okolitej planiny (inselberg). Tento jednoliatý pieskovcový útvar leží v strede austrálskeho kontinentu na domorodom území v Severnom teritóriu a Národnom parku Uluṟu. Kata Tjuṯa. Pre miestnych Aborigencov je hora posvätná. Má veľké množstvo prameňov, zaplavených dier, jaskýň a starovekých malieb. Uluru je zapísané aj na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Uluru je jedna z najznámejších austrálskych prírodných foriem. Svetoznámy pieskovcový útvar je vysoký 348 m (vo výške 863 m n. m. ), pričom väčšina jeho hmoty je pod zemou. Obvod útvaru je 9, 4 km[1]. Uluru je známe aj tým, že mení farbu v závislosti od ročného obdobia a času dopadu svetla. Pri západe slnka je monolit červený, počas zriedkavých dažďov nadobúda striebristo sivú s čiernymi pruhmi, ktoré tvoria riasy v ryhách kade tečie voda.

Park Purnululu 239. 723 hektárov Purnululu Národný park sa nachádza v štáte Západná Austrália.

Park Purnululu 239. 723 hektárov Purnululu Národný park sa nachádza v štáte Západná Austrália. Obsahuje silne členité Bungle Range skladá z devónských veku kremeňpieskovec nahlodal počas 20 miliónov rokov do série úľatvaru veže alebo kužele, ktorých prudko sa zvažujúca plochy sú výrazne označené pravidelné vodorovné pruhy tmavo-šedé siníc kôra (singlecelled Eukaryotickým organizmy). Tieto výnimočné príklady kužeľa krasových vďačí za svoju existenciu a jedinečnosť niekoľkých vzájomne geologickej, biologickej, obrábanie a klimatické javy

Veľkonočný ostrov (v polynézštine: Rapa Nui („Veľký Rapa“) al. Waihu, v španielčine: Isla de

Veľkonočný ostrov (v polynézštine: Rapa Nui („Veľký Rapa“) al. Waihu, v španielčine: Isla de Pascua) je ostrov v južnej časti Tichého oceánu patriaci Čile. Leží asi 3 300 km od pobrežia Južnej Ameriky. Rozloha: 180 km 2. Je to najvýchodnejší ostrov Polynézie a súčasť Východomorského podmorského chrbta. Povrch pozostáva z 20 sopečných kužeľov. Najvyšší bod je 507 m n. m. Počet obyvateľov 3 791 (2002), rozloha 163, 6 km². Pôvodní polynézski obyvatelia do značnej miery vyhynuli pre choroby, dnešní obyvatelia sú zmiešaní s belochmi a Tahiťanmi. Objavený bol roku 1722 Holanďanom Roggeveenom. Jedna z nich má 22 metrov a hmotnosť asi 50100 ton.

Ostrov Lorda Howe Ostrov lorda Howe je pre nás takmer neznámou dovolenkovou destináciou, ktorá

Ostrov Lorda Howe Ostrov lorda Howe je pre nás takmer neznámou dovolenkovou destináciou, ktorá však nezaostáva svojou krásou za ostatnými chýrnymi kolegami. Nachádza sa v južnom Pacifiku, približne 700 kilometrov od austrálskeho Sydney.

Tasmánia Tazmánská divočina tvorí nádhernú prírodnú oblasť v Tasmánii. Pod týmto spoločným názvom sú

Tasmánia Tazmánská divočina tvorí nádhernú prírodnú oblasť v Tasmánii. Pod týmto spoločným názvom sú združené všetky národné parky Tasmánia , ktoré patrí so svojou neporušenú divokou prírodou k najvzácnejším na svete. Nachádza sa tu mnoho unikátnych prírodných krás a bohatstva, ktoré nikde inde na svete neuvidíte. Nalzenete tu nedostupnej eukalyptové pralesy, kde sa ukrýva obávaný tazmánsky diabol a možno aj tajuplný vakovlk, ktorý už vraj ale údajne vyhynul. Na Zozname svetového dedičstva UNESCO je Tazmánská divočina zapísaná od roku 1989

Národní park Tjuta Národný park Tjuta je jeden z najnavštevovanejších národných parkov Austrália. Hlavným

Národní park Tjuta Národný park Tjuta je jeden z najnavštevovanejších národných parkov Austrália. Hlavným lákadlom celej oblasti je svetoznámy monolit Uluru , ktorý sa týči do výšky 348 ma má veľký náboženský význam pre miestnych domorodcov. Okrem Uluru sa na území národného parku nachádza ešte jeden veľmi výrazný skalný útvar tzv Olgas. Ďalšia zaujímavosťou je nezvyčajne vysoký počet cicavcov, ktorí dokážu v tunajších púšťach prežiť. Medzi najvzácnejšie patrí Varan Veľký, Kengura červená a pes Dingo. Národný park Tjuta je zapísaný na Zozname svetového dedičstva UNESCO od roku 1987.

Veľká Koralová bariéra Najväčší korálový útes na svete. Tiahne sa pozdĺž pobrežia severovýchodnej Austrálie.

Veľká Koralová bariéra Najväčší korálový útes na svete. Tiahne sa pozdĺž pobrežia severovýchodnej Austrálie. Je tvorený celou sieťou koralových útesov, ktoré meria na dĺžku viac ako 2000 km. Vďaka svojmu jedinečnému ekosystému patrí k svetovým unikátům. Od roku 1981 je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. V súčasnosti je vplyvom globálneho otepľovania v ohrození.

Národný park Kakadu je jeden z najväčších a najkrajších národných parkov sveta. Rozkladá sa

Národný park Kakadu je jeden z najväčších a najkrajších národných parkov sveta. Rozkladá sa na ploche cca. 18 tisíc km 2. Nájdete tu všetky základné krajinné typy tropické Austrália. Veľmi vzácne sú aj 40 000 rokov staré skalné maľby. V súčasnosti sa na správe parku podieľajú pôvodné austrálski domorodci, Aboriginalové. Celá oblasť je na zozname svetového dedičstva UNESCO od roku 1992.

Vypracoval Adrián Podhradský

Vypracoval Adrián Podhradský