Powtrzenie wiadomoci Droga uczennico drogi uczniu w nastpny

  • Slides: 9
Download presentation
Powtórzenie wiadomości

Powtórzenie wiadomości

Droga uczennico, drogi uczniu w następny poniedziałek, odbędzie się sprawdzian z całości II wojny

Droga uczennico, drogi uczniu w następny poniedziałek, odbędzie się sprawdzian z całości II wojny światowej. Niestety materiał jest bardzo obszerny. Część zagadnień macie w prezentacji, zwłaszcza tych trudniejszych z zakresu polityki zagranicznej. Bardzo proszę, żeby ją przeczytać. Najważniejsze informacje zostały podkreślone. Dodatkowo proszę sobie przejrzeć te wiadomości, które dotyczyły historii Polski z okresu II wojny światowej. Gdybyście chcieli uzyskać jeszcze jakieś wyjaśnienia, zawsze można do mnie napisać. Będę się starać odpowiadać na bieżąco. Na fb: Dominika Sikoń Mail: dominika-96_96@tlen. pl

Wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne 1 września 1939 r. o godzinie 4. 35 od

Wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne 1 września 1939 r. o godzinie 4. 35 od zbombardowania Wielunia. Atak ten nastąpił na kilka minut przed salwami pancernika „Schleswig-Holstein” oddanymi w kierunku Westerplatte. Obrońcy Westerplatte przez 7 dni wiązali znaczne siły niemieckie (w założeniach mieli bronić się kilkanaście godzin - wg relacji mjr. Sucharskiego), a przekazywana przez polskie radio wiadomość: "Westerplatte broni się nadal", podtrzymywała na duchu Polaków i walczące wojska. Niemiecki plan ataku na Polskę przewidywał wojnę błyskawiczną (Blitzkrieg), której celem miało być przełamanie polskiej obrony, a następnie okrążenie i zniszczenie głównych sił przeciwnika. Wojska niemieckie miały przeprowadzić koncentryczne uderzenie ze Śląska, Prus Wschodnich i Pomorza Zachodniego w kierunku Warszawy. Niemieckie plany zakładały osiągnięcie w ciągu tygodnia linii Narwi, Wisły oraz Sanu i zniszczenia armii polskiej.

3 września związane z Polską układami sojuszniczymi Wielka Brytania i Francja przekazały władzom III

3 września związane z Polską układami sojuszniczymi Wielka Brytania i Francja przekazały władzom III Rzeszy ultimatum, w którym domagały się od Niemiec natychmiastowego wstrzymania działań wojennych i wycofania swoich wojsk z terytorium Polski. Po jego odrzuceniu rządy obu państw przystąpiły do wojny z Niemcami. Pomimo wypowiedzenia wojny Niemcom wojska brytyjskie i francuskie nie podjęły jednak żadnych efektywnych działań militarnych przeciwko III Rzeszy. Polska pozostała więc w konfrontacji zbrojnej z Niemcami osamotniona. Po wygraniu bitwy granicznej wojska niemieckie zaczęły coraz bardziej zagrażać stolicy. W nocy z 4 na 5 września rozpoczęto ewakuację urzędów centralnych i rządowych. 6 września Warszawę opuścił rząd i marszałek Edward RydzŚmigły, który przeniósł swoją kwaterę do Brześcia nad Bugiem. Walczące oddziały rozkazem Naczelnego Wodza miały tworzyć linię obrony wzdłuż Narwi, Wisły i Sanu. 8 września pierwsze oddziały niemieckie dotarły pod Warszawę, której obroną kierowali gen. Walerian Czuma i prezydent Stefan Starzyński, pełniący funkcję cywilnego dowódcy obrony stolicy.

Uderzenie Niemców na Warszawę zatrzymane zostało na pewien czas dzięki wielodniowej bitwie nad Bzurą

Uderzenie Niemców na Warszawę zatrzymane zostało na pewien czas dzięki wielodniowej bitwie nad Bzurą (9 -18 września), największej w czasie kampanii wrześniowej, w której udział wzięły wycofujące się z Wielkopolski i Kujaw armie „Poznań” i „Pomorze” pod dowództwem gen. Tadeusza Kutrzeby. 17 września, łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, na teren Rzeczypospolitej wkroczyły oddziały Armii Czerwonej. Niemcy od kilkunastu dni ponaglali już Sowietów, ażeby zajęli obszary uznane w pakcie Ribbentrop. Mołotow za ich strefę interesów. Władze polskie wzywając do unikania walki z Armią Czerwoną nie uznały jej wkroczenia za powód do wypowiedzenia wojny. Zaistniała sytuacja zadecydowała o tym, iż w nocy z 17 na 18 września prezydent Ignacy Mościcki wraz z rządem polskim i korpusem dyplomatycznym przekroczył granicę rumuńską, planując przedostanie się do Francji. Razem z nimi terytorium polskie opuścił Naczelny Wódz, marszałek Edward Rydz-Śmigły.

Od 17 września pod Tomaszowem Lubelskim armie „Kraków” i „Lublin” toczyły bój z Niemcami

Od 17 września pod Tomaszowem Lubelskim armie „Kraków” i „Lublin” toczyły bój z Niemcami usiłując przedostać się na tzw. przedmoście rumuńskie. 20 września, po wyczerpaniu amunicji, skapitulowały. 22 września, po wielodniowej walce z Niemcami, dowódca obrony Lwowa gen. Władysław Langner poddał miasto Sowietom, którzy tymczasem nadeszli od wschodu. Do 28 września broniła się Warszawa, a do 2 października załoga Helu. 6 października zakończyła walkę ostatnia duża polska formacja - Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie”, dowodzona przez gen. Franciszka Kleeberga, która przedzierając się w kierunku stolicy toczyła boje z następującą Armią Czerwoną, w końcu zaś z Wehrmachtem. Ogromnie ważną kwestią w obliczu przegranej wojny stawało się zachowanie ciągłości istnienia i działania struktur państwowych. Dlatego też, wobec internowania przedstawicieli najwyższych władz Rzeczypospolitej w Rumunii, prezydent Ignacy Mościcki na podstawie art. 13 Konstytucji z 1935 roku (zwanej potocznie kwietniową) zdecydował się na ustąpienie ze swego urzędu i wyznaczenie następcy w osobie Władysława Raczkiewicza. 30 września nowy prezydent, przebywający we Francji, powołał rząd, na czele którego stanął gen. Władysław Sikorski.

30 listopada Stalin uderzył na Finlandię. Wydawać by się mogło, że Armia Czerwona zajmie

30 listopada Stalin uderzył na Finlandię. Wydawać by się mogło, że Armia Czerwona zajmie ten niewielki kraj w ciągu kilku dni, tymczasem stało się inaczej. Reakcją na to – oprócz niewiele już znaczących protestów dyplomatycznych – było przygotowanie przez Anglię i Francję stutysięcznej ekspedycji wojskowej, mającej wspomóc Finów, a przy okazji zabezpieczyć cenne skandynawskie złoża strategicznych surowców mineralnych. Oddziały te nigdy jednak nie dotarły na miejsce. Finowie podjęli rokowania pokojowe 13 marca 1940 r. Wojna w Finlandii miała jednak ten skutek, że zwróciła uwagę wszystkich stron konfliktu na Skandynawię. W styczniu 1940 roku wywiad niemiecki doniósł o brytyjskich planach zajęcia bądź zaminowania norweskich portów handlowych, z Narwikiem na czele. Przyśpieszyło to decyzję Hitlera o pogwałceniu neutralności tego kraju. Operacja Weserübung rozpoczęła się 9 kwietnia 1940 roku. W celu odpowiedniego jej przygotowania należało wypowiedzieć także wojnę Danii – została ona opanowana w przeciągu kilkunastu godzin. Niemiecka inwazja miała charakter morsko – powietrzny, siły były przerzucane zarówno przez flotę, jak i samoloty. Od 9 do 14 kwietnia 1940 na wodach w rejonie Narwiku toczyły się bitwy morskie, w wyniku których zniszczona została niemiecka flota inwazyjna (ale był to tylko niewielki procent całości floty niemieckiej). W walce uczestniczyły polskie niszczyciele ORP "Błyskawica", ORP "Burza" i ORP "Grom", wchodzące w skład floty brytyjskiej. Patrolowały one fiordy i ostrzeliwały pozycje niemieckie. Ponadto jako transportowce dla wojsk alianckich wykorzystywane były polskie statki pasażerskie "Chrobry", "Batory" i "Sobieski".

Odbicie Narwiku miało nastąpić już 24 maja 1940, ale termin ten jednak kilkakrotnie odkładano.

Odbicie Narwiku miało nastąpić już 24 maja 1940, ale termin ten jednak kilkakrotnie odkładano. Ostateczne natarcie rozpoczęło się w nocy z 27 na 28 maja, jednocześnie przez 13 półbrygadę Legii Cudzoziemskiej i Brygadę Strzelców Podhalańskich. Był to pierwszy sukces aliantów w wojnie z Trzecią Rzeszą. Brygada polska, licząca niespełna 5 tys. żołnierzy, stanowiła 1/3 wszystkich sił lądowych aliantów. Po bitwie osłaniała załadowanie wojsk korpusu ekspedycyjnego na okręty i jako jedna z ostatnich odbiła od brzegów Norwegii udając się w drogę powrotną do Francji. Alianci, pomimo krytycznego położenia wojsk niemieckich na północy Norwegii nie zdołali wykorzystać sukcesu, jakim było zdobycie Narwiku. Wydarzenia we Francji przybierały zastraszająco niepomyślny obrót i zmusiły sprzymierzonych do zaniechania pościgu za wojskami niemieckimi w Norwegii.

Plan Gelb, czyli niemiecki plan wojny na Zachodzie, rozpoczął się od uderzenia na Belgię,

Plan Gelb, czyli niemiecki plan wojny na Zachodzie, rozpoczął się od uderzenia na Belgię, Holandię i Luksemburg 10 maja 1940 roku. Szybkie opanowanie tych krajów pozwoliło Niemcom na błyskawiczny atak na pozycje francuskie. Bitwa o Francję była przegrana. Nie zdecydowano się też na przeniesienie władz państwowych do francuskiej kolonii w Afryce północnej - Algierii. Zwyciężyła wola kapitulacji, co nastąpiło 22 czerwca 1940. Kampania francuska trwała sześć tygodni. Francja, potęga lądowa, wspierana przez wojska brytyjskie, belgijskie i polskie, walczyła tylko tydzień dłużej, niż samotna armia polska w 1939 roku. Na części terenów utworzono Państwo Francuskie ze stolicą w uzdrowiskowej miejscowości Vichy, ZADANIE kolaborujące z Niemcami. Na jego czele stał Philippe Pétain. Zarys działań wojennych w skrócie Przypomnij sobie, co wydarzyło się w Dunkierce i kiedy doszło do walki oraz przebieg BITWY O ANGLIĘ. znajduje się na stronie https: //dzieje. pl/aktualnosci/ii-wojna-swiatowa-zarys-dzialan-militarnych. Należy ją przejrzeć!!!