Poroanje o povedanem Poglejmo kaj pravita maek in

  • Slides: 7
Download presentation
Poročanje o povedanem

Poročanje o povedanem

Poglejmo, kaj pravita maček in miška. Pojedel te bom. Ne bojim se te.

Poglejmo, kaj pravita maček in miška. Pojedel te bom. Ne bojim se te.

Kako bi povedal-a mami, kaj sta rekla? Za poročanje o povedanem imamo dve možnosti.

Kako bi povedal-a mami, kaj sta rekla? Za poročanje o povedanem imamo dve možnosti. 1. Lahko obnovimo s svojimi besedami. 2. Lahko dobesedno ponovimo. Poglejmo si razliko.

1. Obnovimo s svojimi besedami – to je ODVISNI GOVOR Kako to naredimo? Maček

1. Obnovimo s svojimi besedami – to je ODVISNI GOVOR Kako to naredimo? Maček je rekel miški, da jo bo pojedel. Najprej napišemo, kdo je to rekel (in komu). Napišemo vejico. Potem s svojimi besedami obnovimo, kaj je rekel. Pri obnavljanju si pomagamo z besedicami da, ali, naj.

ODVISNI GOVOR Miška mu je odgovorila, da se ga ne boji. Kdo komu reče.

ODVISNI GOVOR Miška mu je odgovorila, da se ga ne boji. Kdo komu reče. S svojimi besedami, kaj je rekel. Podatku o sporočevalcu in naslovniku rečemo SPREMNI STAVEK.

2. Dobesedno ponovimo – to je PREMI GOVOR Poglejmo. Maček je rekel miški: „Pojedel

2. Dobesedno ponovimo – to je PREMI GOVOR Poglejmo. Maček je rekel miški: „Pojedel te bom. ” Napišemo spremni stavek (kdo komu reče). Naredimo dvopičje. Napišemo narekovaj spodaj. Začnemo z veliko začetnico. Dobesedno ponovimo izrečeno. Napišemo končno ločilo (. ? !) Narekovaj zgoraj.

PREMI GOVOR Iz česa je sestavljen? Miška mu je odgovorila: „Ne bojim se te.

PREMI GOVOR Iz česa je sestavljen? Miška mu je odgovorila: „Ne bojim se te. ” Spremni stavek Dobesedni navedek ali prvotno besedilo V delovnem zvezku ali v knjigah se pojavljajo tudi drugačni zapisi, ampak mi bomo v spisih vedno uporabljali narekovaj spodaj in narekovaj zgoraj.