Plasty PLASTY JSOU MATERILY JEJICH PODSTATOU JSOU MAKROMOLEKULRN

  • Slides: 7
Download presentation
Plasty PLASTY JSOU MATERIÁLY, JEJICHŽ PODSTATOU JSOU MAKROMOLEKULÁRNÍ LÁTKY, KTERÉ SE DAJÍ TEPLEM NEBO

Plasty PLASTY JSOU MATERIÁLY, JEJICHŽ PODSTATOU JSOU MAKROMOLEKULÁRNÍ LÁTKY, KTERÉ SE DAJÍ TEPLEM NEBO TLAKEM TVAROVAT. ZUZANA BÍLKOVÁ

Suroviny a výroba plastů Před zpracováním plastů na výrobky se k makromolekulárním látkám téměř

Suroviny a výroba plastů Před zpracováním plastů na výrobky se k makromolekulárním látkám téměř vždy přidávají různá plniva a přísady, které usnadňují technologické zpracování plastů, zlepšují vlastnosti a vzhled výrobků. Plnivy jsou např: křída, grafit, textilní nebo papírová drť a skleněná vlákna, přísady jsou např: změkčovadla, pigmenty k vybarvování hmoty, stabilizátory zvyšující stálost plastů vůči teplotě apod.

Dělení plastů PLASTY PODLE CHOVÁNÍ ZA TEPLA: TERMOPLASTY A DUROPLASTY TERMOPLASTY JSOU LÁTKY, KTERÉ

Dělení plastů PLASTY PODLE CHOVÁNÍ ZA TEPLA: TERMOPLASTY A DUROPLASTY TERMOPLASTY JSOU LÁTKY, KTERÉ PŮSOBENÍM TEPLA MĚKNOU, STÁVAJÍ SE PLASTICKÉ, MOHOU SE TVAROVAT, A PO OCHLAZENÍ OPĚT TVRDNOU, ANIŽ SE MĚNÍ JEJICH CHEMICKÉ SLOŽENÍ, PŘIČEMŽ TAKOVÉTO PŘEMĚNY MŮŽEME KDYKOLIV OPAKOVAT. DUROPLASTY JSOU LÁTKY, KTERÉ SE PŘI ZPRACOVÁNÍ NA VÝROBKY PŮSOBENÍM TEPLA CHEMICKY MĚNÍ, TVRDNOU, PO VYTVRDNUTÍ SE JEJICH TVAR TEPLEM NEMĚNÍ, DO PLASTICKÉHO STAVU JE JIŽ NELZE PŘEVÉST. DUROPLAST JE NAPŘ. BAKELIT, TERMOPLAST JE NAPŘ. PLEXISKLO. DÁLE JE MOŽNO TŘÍDIT PLASTY PODLE STRUKTURY MAKROMOLEKUL: LINEÁRNÍ STRUKTURA, ZESÍTNĚNÁ A JINÁ STRUKTURA. PLASTY PODLE TOHO, JESTLI BYLY VYROBENY POLYMERACÍ NEBO POLYKONDENZACÍ – POLYMERY A POLYKONDENZÁTY.

Využití plastu PLASTY SE POUŽÍVAJÍ V TĚCHTO OBORECH : - POTRAVINÁŘSTVÍ (LÁHVE, UZÁVĚRY LÁHVÍ-

Využití plastu PLASTY SE POUŽÍVAJÍ V TĚCHTO OBORECH : - POTRAVINÁŘSTVÍ (LÁHVE, UZÁVĚRY LÁHVÍ- KORUNKOVÉ, KONZERVAČNÍ, NA PET LAHVE, . . , SÁČKY, OBALOVÉ MATRIÁLY, …. ATD. ) - STAVEBNICTVÍ (TMELY, TRUBKY, OKAPY, POPLASTIKOVANÉ PLECHY, …) - TEXTILNÍ PRŮM. (IMPREGNACE TEXTILIÍ, NETKANÉ TEXTILIE, SILONOVÉ PUNČOCHÁČE/PUNČOCHY, …) - AUTOMOBILOVÝ PRŮM. (SOUČÁSTKY, HADIČKY Z MĚKČÍHO PVC, …) - STROJÍRENSTVÍ (OCHRANNÉ HMOTY, SOUČÁSTKY, . . ) - DOPRAVA A TRANSPORT (PLASTIKOVÉ KRYTKY, POVLAKY , VÍKA, PLASTIKOVÉ SEDAČKY, …) - SPOTŘEBNÍ PRŮM. (HRAČKY, DÁRKOVÉ ZBOŽÍ, KBELÍKY, VÍKA, UZÁVĚRY, ELEKTRONIKA…)

Historie plastů PRVNÍ PLAST BYL VYROBEN ROKU 1862, PAN ALEXANDR PARKES (18131890) VYROBIL TVAROVATELNÝ

Historie plastů PRVNÍ PLAST BYL VYROBEN ROKU 1862, PAN ALEXANDR PARKES (18131890) VYROBIL TVAROVATELNÝ MATERIÁL Z NITRÁTU CELULOSY. ROZPUSTIL VLÁKNA CELULOSY V KYSELINĚ DUSIČNÉ, PŘIDAL KAFR A ROZTOK ODPAŘIL. TENTO PLAST SE NAZÝVAL „PARKESIN“ A VYUŽÍVAL SE PAK PŘI VÝROBĚ PŘEDMĚTŮ DO DOMÁCNOSTI A OKRASNÝCH PŘEDMĚTŮ, JAKO I NAPŘ. : SPONA DO VLASŮ. V ROCE 1884 HILAIRA DE CORDONNET (1839 -1924) PŘIPRAVIL UMĚLÉ HEDVÁBÍ, PRVNÍ UMĚLÉ VLÁKNO NAPODOBUJÍCÍ HEDVÁBÍ. PRYŽ (GUMA) BYLA PŘIPRAVENA V ROCE 1839 Z KAUČUKU VULKANIZACÍ (ZAHŘÍVÁNÍM SE SÍROU). ŠIROKÉMU ROZŠÍŘENÍ PLASTŮ NAPOMOHL LEO BAEKELAND (1863 -1944), KTERÝ ROKU 1909 OBJEVIL PLAST BAKELIT. DO ROKU 1950 BYLA OBJEVENA ŘADA RŮZNÝCH PLASTŮ. PLASTY NAŠLY POUŽITÍ V PRŮMYSLU, ALE I V DOMÁCNOSTI, ZVLÁŠTĚ V KUCHYNI –LINOLEUM, TRUBKY, OKAPY, ATD. DÁLE PAK POLYSTYREN – NÁDOBY, TALÍŘE, KOŠE. VE ZDRAVOTNICTVÍ JSOU PLASTY VYUŽÍVÁNY PRO VÝROBU KLOUBŮ A ZUBŮ, NEBOŤ JSOU STÁLÉ A TĚLO SE JIM NEBRÁNÍ.

Dopad na životní prostředí SOUČÁSTÍ PROBLÉMU S PLASTOVÝM ODPADEM JE TO, CO ZNÁME JAKO

Dopad na životní prostředí SOUČÁSTÍ PROBLÉMU S PLASTOVÝM ODPADEM JE TO, CO ZNÁME JAKO MOŘSKÝ ODPAD. JEDNÁ SE O ODPAD, KTERÝ MŮŽEME VIDĚT LEŽET NA PLÁŽÍCH NEBO PLOVAT V MOŘÍCH. VĚTŠINA HO POCHÁZÍ Z PEVNINY. DO MOŘE HO UNESL VÍTR NEBO ODPLAVIL DÉŠŤ. AČKOLIV MŮŽEME SPOČÍTAT A DO JISTÉ MÍRY SBÍRAT ODPAD Z PLÁŽÍ, PROBLÉM SE ZNEČIŠTĚNÍM PLASTY MÁ JEŠTĚ JINOU STRÁNKU, JEJÍŽ NÁPRAVA JE JEŠTĚ MNOHEM SLOŽITĚJŠÍ. DÍKY NOVÝM POZNATKŮM JE STÁLE JASNĚJŠÍ, ŽE BYCHOM PLASTY MĚLI POVAŽOVAT ZA ZNEČIŠŤUJÍCÍ LÁTKU A PŘEMÝŠLET O NICH Z HLEDISKA JEJICH VÝROBY A ZABRÁNIT ÚNIKU PLASTOVÝCH VÝROBKŮ A ODPADU DO ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ. PLASTY SE UŽ NAŠLY I NA TOM NEJOPUŠTĚNĚJŠÍM MÍSTĚ NA ZEMI, V TICHOMOŘSKÉ OBLASTI POINT NEMO. VĚDCI ZJISTILI, ŽE VE VODÁCH TAM PLAVE AŽ 26 KUSŮ PLASTU NA METR KRYCHLOVÝ. NA JIŽNÍ POLOKOULI JE NEJVÍCE ZNEČIŠTĚNÝ INDICKÝ OCEÁN, VE KTERÉM PLAVE VÍC PLASTŮ NEŽ V JIŽNÍ ČÁSTI ATLANTIKU A PACIFIKU DOHROMADY.

https: //youtu. be/Ar. YLGNe-j. CA

https: //youtu. be/Ar. YLGNe-j. CA