PERFEKT Vergangenheitpreteklost TVORJENJE 1 Perfekt je sestavljen iz

  • Slides: 11
Download presentation
PERFEKT Vergangenheit-preteklost

PERFEKT Vergangenheit-preteklost

TVORJENJE 1. Perfekt je sestavljen iz dveh delov: POMOŽNI GLAGOL + PRETEKLI DELEŽNIK 2.

TVORJENJE 1. Perfekt je sestavljen iz dveh delov: POMOŽNI GLAGOL + PRETEKLI DELEŽNIK 2. POMOŽNA GLAGOLA STA: sein (biti) in haben (imeti) Kdaj uporabimo enega in kdaj drugega je razloženo v nadaljevanju. 3. PRETEKLI DELEŽNIK je lahko tvorjen pravilno ali pa je nepravilen.

SEIN ALI HABEN (1. DEL) Sein in haben že znamo spregati. Sein: bin, bist,

SEIN ALI HABEN (1. DEL) Sein in haben že znamo spregati. Sein: bin, bist, sind, seid, sind Haben: habe, hast, haben, habt, haben Kdaj uporabimo sein? - glagoli, ki opisujejo neko premikanje, gibanje od točke A do točke B: gehen, kommen, fliegen, laufen, fahren, … - glagoli, ki izražajo stanje/spremembo stanja: bleiben, sein, werden

Kdaj uporabimo haben? - Vsi ostali glagoli oz. glagoli, ki imajo ob sebi predmet

Kdaj uporabimo haben? - Vsi ostali glagoli oz. glagoli, ki imajo ob sebi predmet v tožilniku (torej se lahko vprašate KOGA ali KAJ? ) oz. prehodni glagoli: - (koga ali kaj) vidim, imam, iščem, gledam, delam, …

To pomeni: - Glagol gehen (iti) je glagol premikanja in bomo Perfekt tvorili z

To pomeni: - Glagol gehen (iti) je glagol premikanja in bomo Perfekt tvorili z SEIN - Glagol machen (delati) pa je prehoden glagol in ima ob sebi lahko predmet v 4. sklonu (koga ali kaj delam? ) in bomo Perfekt tvorili s haben.

PRETEKLI DELEŽNIK (2. DEL) 1. Sedaj pa moramo še ugotoviti, kako narediti pretekli deležnik.

PRETEKLI DELEŽNIK (2. DEL) 1. Sedaj pa moramo še ugotoviti, kako narediti pretekli deležnik. 2. Ločimo pravilne glagole (pravilno tvorjenje) in nepravilne glagole (str. 137 v učbeniku). Tako kot pri angleščini se bomo morali nepravilne oblike naučiti.

PRAVILNI GLAGOLI Vzemimo glagol: machen ge-mach-t Pravilni glagoli dobijo predpono GE, osnovo ohranimo in

PRAVILNI GLAGOLI Vzemimo glagol: machen ge-mach-t Pravilni glagoli dobijo predpono GE, osnovo ohranimo in dodamo končnico –T. Primer: fragen……. ge-frag-t lernen…. . ge-lern-t leben……ge-leb-t suchen …. . ge-such-t

NEPRAVILNI GLAGOLI Oblike se je treba naučiti. Kateri glagoli so nepravilni? Tisti, ki niso

NEPRAVILNI GLAGOLI Oblike se je treba naučiti. Kateri glagoli so nepravilni? Tisti, ki niso pravilni. Torej če poznate nepravilne glagole, so vsi ostali pravilni. 2. Oblika: ge-osnova se spremeni-en PRIMER: gehen…. ge-gang-en trinken …. ge-trunk-en 1. 3. Glagoli, ki se končujejo na –ieren pa tvorijo pretekli deležnik takole: reparieren…. reparier-t (NIMAJO PREDPONE ge-) 4. Ločljivo sestavljeni glagoli: ge- se vrine med predpono in glagol: einkaufen…. ein-ge-kauft (Glagol kaufen je v osnovi pravilen, zato ima končnico –t. ) aufstehen…. auf-ge-standen (Glagol stehen je nepravilen, zato je tudi aufstehen nepravilen in ima spremembo v osnovi in končnico –en. )

OBLIKE PRIMERI (narejeni so za osebo ich) - bin gekommen - bin gefahren -

OBLIKE PRIMERI (narejeni so za osebo ich) - bin gekommen - bin gefahren - bin geblieben - habe gegessen - habe gesagt - habe gekauft

VRSTNI RED V POVEDI PRIMER: Peter hat gestern ein neues Auto gekauft. Wir sind

VRSTNI RED V POVEDI PRIMER: Peter hat gestern ein neues Auto gekauft. Wir sind im Januar nach London geflogen. RAZLAGA: - Pomožni glagol stoji na 2. mestu in je spregan glede na osebo. - Pretekli deležnik stoji na koncu in je vedno enak, ne glede na osebo.

RABA Kdaj uporabimo Perfekt in kdaj Präteritum? Perfekt - Pogovorna nemščina, vsakdanje situacije, je

RABA Kdaj uporabimo Perfekt in kdaj Präteritum? Perfekt - Pogovorna nemščina, vsakdanje situacije, je bolj neformalen Präteritum (učili se ga bomo kasneje) - V formalnih oblikah, pisani besedi, knjigah, časopisih, formalnih pismih, …