Pemyslovci prvn esk knec a krlovsk dynastie Autorem

  • Slides: 12
Download presentation
Přemyslovci první česká knížecí a královská dynastie Autorem práce, pokud není uvedeno jinak, je

Přemyslovci první česká knížecí a královská dynastie Autorem práce, pokud není uvedeno jinak, je Mgr. Marie Toncrová

l l l l Anotace: rozlišení legend a historických faktů o prvních Přemyslovcích, zhodnocení

l l l l Anotace: rozlišení legend a historických faktů o prvních Přemyslovcích, zhodnocení významu českého rodu Přemyslovců v našich dějinách Autor: Mgr. Marie Toncrová Jazyk: čeština Datum vytvoření: prosinec 2011 Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět Vzdělávací obor: dějepis Tematický okruh: Křesťanství a středověká Evropa Téma: Přemyslovci Očekávaný výstup: objasní vnitřní vývoj v českém státě, popíše úlohu rodu Přemyslovců v naší historii Speciální vzdělávací potřeby: žádné Klíčová slova: Přemyslovci, rodokmen, bula, erb Druh učebního materiálu: prezentace, pracovní list Druh interaktivity: výklad, opakování Cílová skupina: žák Stupeň a typ vzdělávání základní vzdělávání – druhý stupeň Typická věková skupina: 12 – 13 let, VII. třída

Panovníci (rodokmen) l l l l Přemysl Oráč - legendární zakladatel rodu (Libuše) Nezamysl,

Panovníci (rodokmen) l l l l Přemysl Oráč - legendární zakladatel rodu (Libuše) Nezamysl, Křesomysl - bájná knížata Bořivoj - první historicky doložený český kníže z rodu Přemyslovců (Ludmila) Václav, Boleslav I. – 935 Boleslav II. - 995 Vratislav II. - král - 1085 Vladislav II. - král - 1158 (Judita)

Znak Přemyslovců l http: //cr. ic. cz/clanky/premyslovci/0434. jpg

Znak Přemyslovců l http: //cr. ic. cz/clanky/premyslovci/0434. jpg

Znak českého státu (od 13. st) l http: //img. radio. cz/pictures/historie/cesky_ znak_premyslovci 1 x.

Znak českého státu (od 13. st) l http: //img. radio. cz/pictures/historie/cesky_ znak_premyslovci 1 x. jpg

Poslední Přemyslovci Přemysl Otakar I. l Václav I. l Přemysl Otakar II. l Václav

Poslední Přemyslovci Přemysl Otakar I. l Václav I. l Přemysl Otakar II. l Václav III. l

Mapa zemí Přemysla Otakara II.

Mapa zemí Přemysla Otakara II.

Jak znáš Staré pověsti české? Přiřaď k sobě dvojice: Břetislav l Oldřich l Ctirad

Jak znáš Staré pověsti české? Přiřaď k sobě dvojice: Břetislav l Oldřich l Ctirad l Kosmas l Bivoj l Přemysl l Libuše Božetěcha Jitka Božena Šárka Kazi

Řešení: Břetislav l Oldřich l Ctirad l Kosmas l Přemysl l Kazi l Jitka

Řešení: Břetislav l Oldřich l Ctirad l Kosmas l Přemysl l Kazi l Jitka Božena Šárka Božetěcha Libuše Bivoj

Přemyslovci - opakovací test 1. Nejstarším vládnoucím rodem v Čechách byli …. . 2.

Přemyslovci - opakovací test 1. Nejstarším vládnoucím rodem v Čechách byli …. . 2. Vyjmenuj 2 z nich……………. 3. Jak se jmenuje první historicky doložený kníže tohoto rodu…. . 4. Co je bula? Znáš některou? Kdy byla vydána? O čem hovoří? 5. Přiřaď k letopočtům události: 935 995 6. V průběhu 13. století se jako znak českého státu začal používat…. místo …… 7. Jak se jmenoval první most, který v Praze byl postaven r. 1172 ? 8. Komu říkali „král železný a zlatý“ ? 9. Co ti říká jméno Vyšehrad? 10. Co se stalo v roce 1306 v Olomouci?

Přemyslovci - opakovací test - řešení 1. Nejstarším vládnoucím rodem v Čechách byli Přemyslovci.

Přemyslovci - opakovací test - řešení 1. Nejstarším vládnoucím rodem v Čechách byli Přemyslovci. 2. Vyjmenuj 2 z nich - Václav, Boleslav. 3. Jak se jmenuje první historicky doložený kníže tohoto rodu - Bořivoj. 4. Co je bula? Znáš některou? Kdy byla vydána? O čem hovoří? - listina s pečetí, Zlatá bula sicilská, 1212, dědičnost koruny. 5. Přiřaď k letopočtům události: 935 - zavraždění sv. Václava 995 - sjednocení českého státu 6. V průběhu 13. století se jako znak českého státu začal používat lev místo orlice. 7. Jak se jmenoval první most, který v Praze byl postaven r. 1172 ? - Juditin 8. Komu říkali „král železný a zlatý“ ? - Přemysl Otakar II. 9. Co ti říká jméno Vyšehrad? - sídlo přemyslovských knížat 10. Co se stalo v roce 1306 v Olomouci? - zavražděn Václav III.

l autorem mapy Mgr. Marie Toncrová

l autorem mapy Mgr. Marie Toncrová