Patron naszej szkoy STANISAW MIKOAJCZYK Daty Urodzenia i

  • Slides: 7
Download presentation
Patron naszej szkoły STANISŁAW MIKOŁAJCZYK

Patron naszej szkoły STANISŁAW MIKOŁAJCZYK

Daty Urodzenia i Śmierci Stanisław Mikołajczyk urodził się 18 lipca 1901 roku w Dorsten-Holsterhausen

Daty Urodzenia i Śmierci Stanisław Mikołajczyk urodził się 18 lipca 1901 roku w Dorsten-Holsterhausen Zmarł 13 grudnia 1966 roku w Waszyngtonie. W 2000 roku jego prochy zostały przywiezione do Polski i złożone na cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, który znajduje się w Poznaniu.

Rodzina Ojciec: Stanisław Kostka Mikołajczyk Matka: Zofia (z domu Parysek) Żona: Cecylia (z domu

Rodzina Ojciec: Stanisław Kostka Mikołajczyk Matka: Zofia (z domu Parysek) Żona: Cecylia (z domu Ignasiak) Syn: Marian Mikołajczyk

Życiorys W latach 1920– 1931 działał w PSL „Piast”, a od 1931 w Stronnictwie

Życiorys W latach 1920– 1931 działał w PSL „Piast”, a od 1931 w Stronnictwie Ludowym. W 1927 był współzałożycielem Związku Młodzieży Wiejskiej w Poznaniu , którego został wiceprezesem, od 1928 do 1930 był prezesem, a następnie został prezesem honorowym. W latach 1930– 1935 poseł na Sejm RP. W sierpniu 1937 kierował strajkiem chłopskim (Skazany na cztery miesiące więzienia). Uczestnik wojny obronnej we wrześniu 1939, po agresji ZSRR na Polskę na uchodźstwie we Francji i Wielkiej Brytanii. Od 1939 wiceprzewodniczący Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej (substytutu Sejmu na uchodźstwie). Brał udział w pracach polskiego rządu na uchodźstwie, najpierw jako wicepremier (1940 -1943), a od lipca 1943 (po śmierci gen. Władysława Sikorskiego) do listopada 1944 roku jako premier rządu RP na uchodźstwie.

II Wojna Światowa Bezskutecznie usiłował uzyskać porozumienie z ZSRR dotyczące polskiej granicy wschodniej i

II Wojna Światowa Bezskutecznie usiłował uzyskać porozumienie z ZSRR dotyczące polskiej granicy wschodniej i z PKWN odnośnie politycznej przyszłości kraju (nie zdając sobie sprawy, że decyzje granicy wschodniej i tzw. rekompensaty terytorialnej zapadły już na spotkaniu tzw. wielkiej trójki podczas konferencji teherańskiej w 1943, bez wiedzy rządu polskiego) O porozumieniu teherańskim dowiedział się podczas konferencji w Moskwie w październiku 1944 z ust Mołotowa w obecności nie tylko Józefa Stalina, ale także, również wtedy przebywającego w Moskwie, brytyjskiego premiera Winstona Churchilla. Wobec odmowy przyjęcia przez rząd ultymatywnych warunków sowieckich, co do oparcia granicy polskoradzieckiej na linii Curzona, jednoczesnej dymisji Naczelnego Wodza Kazimierza Sosnkowskiego i prezydenta RP Władysława Raczkiewicza i podważenia legitymizacji Rządu RP na uchodźstwie, których przyjęcie uważał za konieczne, 24 listopada 1944 złożył dymisję z funkcji premiera, do dymisji podali się również ministrowie Stronnictwa Ludowego. Nowy rząd utworzył Tomasz Arciszewski, weteran Polskiej Partii Socjalistycznej.

Życie prywatne Żonaty z Cecylią z domu Ignasiak (1901 -1951), miał syna Mariana.

Życie prywatne Żonaty z Cecylią z domu Ignasiak (1901 -1951), miał syna Mariana.

Zawód Mikołajczyk był polskim politykiem, przywódcą Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL), poseł na Sejmie II

Zawód Mikołajczyk był polskim politykiem, przywódcą Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL), poseł na Sejmie II RP (III kadencji), premier rządu II RP na uchodźstwie, Minister rolnictwa i reform rolnych. Rolnik Polityk Premier rządu emigracyjnego w Londynie Z-CA Przewodniczącego Rady Narodowej RP Wicepremier Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej Twórca Międzynarodowej Unii Chłopskiej Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Prezes Wielkopolskiego Towarzystwa Kółek Rolniczych Prezes Wielkopolskiego Związku Młodzieży Wiejskiej