OSI modelis Kas yra OSI OSI Open Standarts

  • Slides: 7
Download presentation
OSI modelis

OSI modelis

Kas yra OSI? • OSI – Open Standarts Interconnect (atvirųjų sistemų jungtis). • Tarptautiniu

Kas yra OSI? • OSI – Open Standarts Interconnect (atvirųjų sistemų jungtis). • Tarptautiniu standartu (ISO 7498) atvirųjų sistemų jungties atraminis modelis, arba OSI modelis, tapo 1983 metais. • OSI modelis: – – nusako, kaip teoriškai veikia tinklo komponentai, apibrėžia, kaip informacija turi būti perduodama kompiuterių tinklais, nurodo, kaip programos turėtų bendrauti tinkle, suskirsto tinklo komponentų funkcijas į sluoksnius, bei nurodo sąryšius tarp sluoksnių.

Sluoksnių idėja OSI modelis aprašo 7 sluoksnius – funkcijų, naudojamų protokoluose, grupes. Kiekvienas sluoksnis

Sluoksnių idėja OSI modelis aprašo 7 sluoksnius – funkcijų, naudojamų protokoluose, grupes. Kiekvienas sluoksnis naudojasi žemesnio sluoksnio paslaugomis ir teikia paslaugas aukščiau esančiam sluoksniui (pagal tradiciją, pirmas sluoksnis yra vaizduojamas apačioje). Kadangi bendravimas vyksta tik tarp gretimų sluoksnių, tai gerokai supaprastina sudėtingų komunikacijos sistemų kūrimą.

Lygių aprašymas • Fizinis I lygis (angl. Physical layer) – aprašo fizinius perduodamo signalo

Lygių aprašymas • Fizinis I lygis (angl. Physical layer) – aprašo fizinius perduodamo signalo ir terpės, kuria jis perduodamas, parametrus (dažnius, moduliacijas, reikalavimus kabeliams, jungtims, duomenų vertimą į/iš fizinio signalo, etc. ). Pagrindinė jo funkcija - atskirti 0 ir 1. Pvz. : UTP kabeliai ir kita fizinė tinklo įranga. • Ryšio (kanalinis) II lygis (angl. Data link layer) – aprašo ryšį, tarp gretimų (tiesiogiai bendraujančių) tinklo komponentų, pavyzdžiui, kadrų struktūrą. Pagrindinė funkcija - atskirti bitų sekas, jų pradžią, pabaigą. Pvz. : Ethernet.

 • Tinklo III lygis (angl. Network layer) – aprašo, kaip duomenų sekos turi

• Tinklo III lygis (angl. Network layer) – aprašo, kaip duomenų sekos turi būti perduodamos visame tinkle. Pvz. : IP. • Transporto IV lygis (angl. Transport layer) – tiekia skaidrų duomenų perdavimą tarp tinklo vartotojų su norimomis patikimumo garantijomis. Pvz. : TCP, UDP. • Sesijos V lygis (angl. Session layer) – aprašo duomenų apsikeitimo tarp galinių sistemų taisykles vienos jungties ribose. Pvz. : FTP protokolo komandų srautas arba duomenų srautas. • Prezentacijos VI lygis (angl. Presentation layer) – nusako duomenų kodavimo sesijos metu taisykles. Pvz. : MIME. • Taikymo VII lygis (angl. Application layer) – Aukščiausias lygis, apibrėžia tinklo teikiamas paslaugas vartotojo programoms. Pvz. : Telnet, FTP, IRC.

Gyvenimiškas pavyzdys

Gyvenimiškas pavyzdys

Interneto naršyklė prisijungia prie serverio ir atsisiunčia failus, kurie kartu sudaro TAIKYMO Interneto interneto

Interneto naršyklė prisijungia prie serverio ir atsisiunčia failus, kurie kartu sudaro TAIKYMO Interneto interneto svetainę. Naršyklė yra programa, kuri leidžia vartotojui pasirinkti APPLICATION naršyklė serverį, prie jo prisijungti ir atsisiųsti svetainę bei ją parodyti. Interneto naršyklės palaiko įvairius failų tipus, garsus ir HTML. Ji atsakinga už failų saugomų serveryje pakeitimą į sistemai suprantamą formatą ir teisinga failų interpretavimą bei paleidimą (panaudojant ir kitas programas). PREZENTACIJOS PRESENTATION HTTP SESIJOS SESSION TRANSPORTO TRANSPORT TINKLO NETWORK RYŠIO DATA LINK FIZINIS PHYSICAL Atsisiuntus svetainę iš serverio nutraukiamas TCP ryšys ir naršyklė tuomet nagrinėja HTML kodą. Jame įrašyta kur ieškoti papildomų failų reikalingų teisingai parodyti puslapį. Naršyklė automatiškai sukuria papildomus TCP prisijungimus (sesijas). TCP Su serveriu kompiuteris susisiekia per TCP jungtį, kuri suskaido svetainę į gabalus, sunumeruoja juos ir perduoda (transportuoja) tinkamos sesijos metu. IP ARP IP yra tinklo protokolas, kuris tiek serveriui tiek kompiuteriui suteikia unikalų adresą. Jungiantis prie kito kompiuterio jis suranda, kaip jį pasiekti per tinklų sietuva (gateway). Sukuriama žinutė su serverio adresu ir kompiuterio IP adresu. ARP nustato fizinius MAC adresus ir perduoda informaciją tinklo lygmeniui. E Naršyklės sukurta užklausa siunčiama į tinklo kortą. Čia ji turi būti paversta į T LLC pavidalą, tinkamą perduoti tinklų sietuvui, kuris ir perduoda ją toliau į internetą. H MAC Ryšio sluoksnyje puslapio užklausos įdedamos į tinklo užklausą. E R Fizinis sluoksnis suteikia galimybę perduoti tinklo užklausą į tinklų sietuvą ir N CSMA/ nustato, kaip tai padaryti. E CD T