O Centralnym Okrgu Przemysowym Centralny Okrg Przemysowy to

  • Slides: 12
Download presentation

O Centralnym Okręgu Przemysłowym Centralny Okręg Przemysłowy to okręg przemysłowy przemysłu ciężkiego o powierzchni

O Centralnym Okręgu Przemysłowym Centralny Okręg Przemysłowy to okręg przemysłowy przemysłu ciężkiego o powierzchni 60 000 km, zamieszkiwany był przez ok. 6 mln ludzi, a budowany w latach 1936 -39 w południowo centralnych dzielnicach Polski.

Celem COP-u było zwiększenie ekonomicznego potencjału Polski , rozbudowa przemysłu ciężkiego i zbrojeniowego, a

Celem COP-u było zwiększenie ekonomicznego potencjału Polski , rozbudowa przemysłu ciężkiego i zbrojeniowego, a także zmniejszenie bezrobocia wywołanego skutkami wielkiego kryzysu.

Lokalizacja Początkowo COP miał być zlokalizowany tylko w widłach Sanu i Wisły, a więc

Lokalizacja Początkowo COP miał być zlokalizowany tylko w widłach Sanu i Wisły, a więc na terenach najbardziej oddalonych od granicy z Niemcami i Związkiem Radzieckim. Potem jednak strefa COP została powiększona o przyległe tereny ówczesnych województw: kieleckiego, lubelskiego, lwowski ego i krakowskiego.

Zakłady W ramach inwestycji w COP-ie w latach 1937 -1939 powstawały m. in. Zakłady

Zakłady W ramach inwestycji w COP-ie w latach 1937 -1939 powstawały m. in. Zakłady Południowe wraz z miastem Stalowa Wola, Fabryka Obrabiarek, wytwórnie amunicji, zakłady lotnicze w Mielcu. Rozpoczęto także budowę wielu elektrowni m. in. w Czorsztynie i Rożnowie na Dunajcu.

Budowa Budowę COP zainicjował wicepremier do spraw ekonomicznych Eugeniusz Kwiatkowski, który rozpoczął działalność w

Budowa Budowę COP zainicjował wicepremier do spraw ekonomicznych Eugeniusz Kwiatkowski, który rozpoczął działalność w trudnym okresie, gdy kryzys dopiero się kończył, wzrastało bezrobocie w miastach, a na wsiach panowała trudna sytuacja.

Koszty i efekty inwestycji Budowa COP-u kosztowała ok. 1 mld złotych. Od 1937 do

Koszty i efekty inwestycji Budowa COP-u kosztowała ok. 1 mld złotych. Od 1937 do 1939 r. na budowę COP-u przeznaczono 60% wydatków inwestycyjnych. W zakładach produkujących w ramach COP-u zatrudnienie znalazło 107 tys. ludzi.

Regiony W ramach COP-u powstały trzy regiony, w których skupiono różne gałęzie przemysłu: region

Regiony W ramach COP-u powstały trzy regiony, w których skupiono różne gałęzie przemysłu: region surowcowy położony na Wyżynie Małopolskiej, region położony na Wyżynie Lubelskiej i region przemysłu przetwórczego leżący na Nizinie Sandomierskiej, Pogórzu, Beskidach i Wyżynie Małopolskiej.

Modernizacja Od 1936 r. Sztab Główny Wojska Polskiego i Ministerstwo Spraw Wojskowych realizował sześcioletni

Modernizacja Od 1936 r. Sztab Główny Wojska Polskiego i Ministerstwo Spraw Wojskowych realizował sześcioletni projekt modernizacji i rozbudowy armii. W jego ramach powstał Fundusz Obrony Narodowej i Komitet Obrony Rzeczypospolitej. Całość miała kosztować 4, 76 mld.

„Będąc przeludnionym krajem rolniczym, który chciał uniknąć masowej emigracji i nie dążył do zdławienia

„Będąc przeludnionym krajem rolniczym, który chciał uniknąć masowej emigracji i nie dążył do zdławienia przyrostu naturalnego, musiała się Polska uprzemysłowić” – pisał prof. Wiesław Samecki, Centralny Okręg Przemysłowy 1936 -

Dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji.

Dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji.