NOVI VEK KAKO SO IVELI LJUDJE V NOVEM

  • Slides: 8
Download presentation
NOVI VEK KAKO SO ŽIVELI LJUDJE V NOVEM VEKU? PRVA KNJIGA V SLOVENŠČINI UČBENIK

NOVI VEK KAKO SO ŽIVELI LJUDJE V NOVEM VEKU? PRVA KNJIGA V SLOVENŠČINI UČBENIK STR. 90, 91

Ali veš, kako se imenuje celina, ki je označena s številko 1? Tukaj je

Ali veš, kako se imenuje celina, ki je označena s številko 1? Tukaj je nekaj namigov: • Odkrita je bila leta 1492. • Raziskovalec, ki jo je odkril je mislil, da je prišel v Indijo. • Odkril jo je italijanski raziskovalec Krištof Kolumb. Že veš, za katero celino gre? Seveda, to je Amerika. Preko filmčka, ki si ga lahko ogledaš tukaj, spoznaj pot, po kateri se je podal Kolumb.

Evropejci pa v novem veku niso odkrili le Amerike, temveč tudi Avstralijo (na zemljevidu

Evropejci pa v novem veku niso odkrili le Amerike, temveč tudi Avstralijo (na zemljevidu številka 5) in si prilastili tamkajšnje dežele. Z domačimi prebivalci so večinoma ravnali zelo grdo ter jih izkoriščali za delo na poljih in v rudnikih. Evropejci so s seboj v Ameriko prinesli tudi nalezljive bolezni (npr. ošpice in črne koze), ki so ponekod skoraj iztrebile domačine. Ker so si želeli vedno več ozemlja, so se države zapletale v številne vojne. Največja vojna v dotedanji zgodovini človeštva je izbruhnila leta 1914 – prva svetovna vojna. Iz Amerike pa so v Evropo prinesli nove kulturne rastline, kot so krompir, paradižnik, koruza, fižol …

Ljudje so se začeli preseljevati v mesta, saj je v novem veku v Evropi

Ljudje so se začeli preseljevati v mesta, saj je v novem veku v Evropi nastala nova gospodarska dejavnost – industrija. Živeli in delali so v zelo slabih pogojih. Stanovanja so bila skromna, brez opreme, vodovoda, kanalizacije. V tovarnah so ropotali stroji, za katerimi so po več kot 10 ur na dan delali moški, ženske in otroci. Za njihovo prehrano, varnost in zdravje ni bilo poskrbljeno.

Je bil pa to tudi čas, velikega napredka. Od srede 18. stoletja do začetka

Je bil pa to tudi čas, velikega napredka. Od srede 18. stoletja do začetka prve svetovne vojne je prišlo do številnih izumov – lokomotive, vlaka, razširilo se je železniško omrežje. Dobili smo prve parnike. Izumili so tudi termometer, mikroskop, parni stroj, telefon, radio, žarnico, avtomobil, tekoči trak, plastiko, kolo, letalo, tank … Marsikaterega izuma ne bi bilo brez prehodnega odkritja nafte in elektrike.

PRVA KNJIGA V SLOVENŠČINI Gospoda na sliki si zagotovo prepoznal. To je Primož Trubar,

PRVA KNJIGA V SLOVENŠČINI Gospoda na sliki si zagotovo prepoznal. To je Primož Trubar, avtor prve slovenske tiskane knjige. Upodobljen je tudi na kovancu za en evro.

Prva slovenska tiskana knjiga Katekizem, ki poučuje o krščanski veri, je izšla leta 1550.

Prva slovenska tiskana knjiga Katekizem, ki poučuje o krščanski veri, je izšla leta 1550. Ima tudi prilogo Abecednik, s katerim avtor seznanja bralce z abecedo in številkami, saj je želel povečati pismenost takratnih prebivalcev na ozemlju današnje Slovenije. Zgodbo Primoža Trubarja si lahko ogledaš tukaj.

ZAPIS V ZVEZEK: INDUSTRIJA Pojavila se je industrija in v tovarne so uvedli stroje.

ZAPIS V ZVEZEK: INDUSTRIJA Pojavila se je industrija in v tovarne so uvedli stroje. NOVI VEK PRVA SLOVENSKA KNJIGA Leta 1550 je Primož Trubar izdal prvi slovenski tiskani knjigi – Katekizem in Abecednik. IZUMI Novi vek je čas številnih izumov (vlak, telefon, radio, avtomobil …).