MOJE NADLENICTWO CHOSZCZNO historia nadlenictwa i miejscowych lasw

  • Slides: 10
Download presentation
MOJE NADLEŚNICTWO CHOSZCZNO -historia nadleśnictwa i miejscowych lasów -MEGALITY I KURHANY

MOJE NADLEŚNICTWO CHOSZCZNO -historia nadleśnictwa i miejscowych lasów -MEGALITY I KURHANY

Nadleśnictwo Choszczno podlega pod Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinie. Położone jest w południowej

Nadleśnictwo Choszczno podlega pod Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinie. Położone jest w południowej części woj. zachodniopomorskiego w gminach: Choszczno, Dolice, Przelewice, Suchań, Recz. W skład Nadleśnictwa wchodzi 8 leśnictw: Recz Sławęcin Bralęcin Dolice Mogilica Ziemomyśl Wężnik Płotno oraz szkółka leśna Sułkowo POŁOŻENIE

 • • RYS HISTORYCZNY Nadleśnictwo Choszczno zostało utworzone 1 stycznia 1992 r. ,

• • RYS HISTORYCZNY Nadleśnictwo Choszczno zostało utworzone 1 stycznia 1992 r. , a w jego skład weszły ponadto grunty innych nadleśnictw (Dobrzany, Barlinek, Drawno i Bierzwnik) Powierzchnia gruntów będących w zasobie nadleśnictwa wynosi 14 466, 9 ha, z czego gruntów leśnych 13 170, 3 ha (stan na 1 stycznia 2006). W okresie przedwojennym lasy te stanowiły własność prywatną dużych majątków ziemskich. Jedynie 15% ich powierzchni to dawne lasy państwowe. Na terenie Nadleśnictwa znajduje się wiele interesujących miejsc: - cmentarzysko kurhanowe - grodziska słowiańskie - parki podworskie - pomniki przyrody - rezerwaty przyrody

Choszczeńskie lasy kryją w sobie wiele ciekawych obiektów przyrodniczych. Najcenniejsze z nich poddane są

Choszczeńskie lasy kryją w sobie wiele ciekawych obiektów przyrodniczych. Najcenniejsze z nich poddane są ochronie prawnej. Rezerwat przyrody „Skalisty Jar Libberta”, Rezerwat przyrody „Dęby Sądowskie”. Warte uwagi jest także archeologiczne zagłębie w okolicy Dolic. Najcenniejsze i najbardziej efektowne są zachowane grobowce megalityczne, pozostałości po kulturze pucharów lejkowatych z młodszej epoki kamienia (neolitu).

Żyzne gleby Ziemi Choszczeńskiej spowodowały, że na potrzeby gospodarki rolnej już przed stuleciami wylesiono

Żyzne gleby Ziemi Choszczeńskiej spowodowały, że na potrzeby gospodarki rolnej już przed stuleciami wylesiono tu zdecydowaną większość gruntów. W pozostałych, rozproszonych fragmentach lasu nie prowadzono prawidłowej gospodarki leśnej - były one raczej podręcznym magazynem drewna na potrzeby wielkich majątków ziemskich. Praca choszczeńskich leśników, to w bardzo dużym stopniu przebudowa i poprawa jakości tych ocalałych fragmentów oraz tworzenie zupełnie nowego lasu na dawnych gruntach rolnych. Drobne śródpolne kępy lasu zamieniły się w duże kompleksy leśne, w których przyrasta coraz więcej drewna wysokiej jakości.

MEGALITY I KURHANY Dolickie megality powstały mniej więcej 5 tys. lat temu, a więc

MEGALITY I KURHANY Dolickie megality powstały mniej więcej 5 tys. lat temu, a więc w tym samym czasie, gdy w Egipcie budowano piramidy. Jednak w przeciwieństwie do faraonów zmarli grzebani w grobowcach nad Małą Iną nie opływali w złoto, wręcz przeciwnie, ich pochówki są nader skromnie wyposażone, a w niektórych w ogóle nie udało się trafić na ludzkie szczątki.

Słowo megalit pochodzi z języka greckiego i oznacza: megas – wielki i lithos –

Słowo megalit pochodzi z języka greckiego i oznacza: megas – wielki i lithos – kamień, czyli dosłownie wielki kamień. Pod pojęciem megalitów kryje się wiele różnorodnych konstrukcji. Główne formy to grobowce korytarzowe, tolosy, grobowce galeriowe, dolmeny, charakterystyczne słupy. Kurhan to rodzaj mogiły, w kształcie kopca o kształcie stożkowatym lub zbliżonym do półkolistego, z elementami drewnianymi, drewniano-kamiennymi lub kamiennymi, w którym znajduje się komora grobowa z pochówkiem szkieletowym lub ciałopalnym. Pomieszczenia grobowe, nieraz bardzo rozbudowane, mają zwykle konstrukcję kamienną bądź drewnianą.

Okoliczne tereny były również intensywnie zasiedlone w epoce brązu, czego świadectwem są zachowane w

Okoliczne tereny były również intensywnie zasiedlone w epoce brązu, czego świadectwem są zachowane w kilku miejscach cmentarzyska kurhanowe kultury łużyckiej (największe w pobliżu Mogilicy). W VII w. przybyli tutaj Słowianie, po których pozostały ukryte w lasach i na mokradłach wały drewnianoziemnych grodów.

Ziemia Dolicka kryje wiele mogił, które łączą pokolenia i narody. W okolicznych lasach i

Ziemia Dolicka kryje wiele mogił, które łączą pokolenia i narody. W okolicznych lasach i na polach znajdują się pojedyncze kurhany, a nawet całe cmentarzyska, jako pamiątki po dawnych mieszkańcach tych ziem. Pozostają one świadectwem ciągłości osadniczej, trwającej od kilku tysięcy lat. Najbardziej okazałe są tzw. groby olbrzymów, tj. megalityczne budowle z późnych stadiów młodszej epoki kamienia (ok. 3000 -2200 lat p. n. e. ).

WYKONANIE UCZENNICE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W CHOSZCZNIE: - LENA BACZYŃSKA - KLASA VB,

WYKONANIE UCZENNICE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W CHOSZCZNIE: - LENA BACZYŃSKA - KLASA VB, - ADA KŁOS – KLASA VA, - HANNA RYBKA – KLASA VA OPIEKUN PAN RYSZARD WINIARSKI Serdecznie dziękujemy Panu Jarosławowi Sinicy, leśniczemu leśnictwa Mogilica, Źródła: za pomoc i życzliwość. - „Megality Pomorza Zachodniego. Na tropie budowniczych tajemniczych grobowców z epoki kamienia” Redakcja: Agnieszka Matuszewska, Marcin Szydłowski - pl. www. wikipedia. org/ - www. polskaniezwykla. pl/ - www. choszczno. szczecin. lasy. gov. pl/ Zdjęcia megalitów i kurhanów- Ada Kłos