Moje dziecko idzie do przedszkola Cenne porady i

  • Slides: 15
Download presentation
Moje dziecko idzie do przedszkola Cenne porady i wskazówki dla rodziców wspomagające proces adaptacji

Moje dziecko idzie do przedszkola Cenne porady i wskazówki dla rodziców wspomagające proces adaptacji

Adaptacja to nic innego jak przystosowanie do nowych warunków. Taki proces przechodzą również dzieci,

Adaptacja to nic innego jak przystosowanie do nowych warunków. Taki proces przechodzą również dzieci, których dotychczasowe środowisko rodzinne poszerza się o mury przedszkolnej placówki. Proces adaptacji przedszkolnej jest dla większości dzieci trudnym przeżyciem. Z dnia na dzień dziecko rozstaje się z rodzicami na dłuższą chwilę; jest to dla nich nowe, zazwyczaj bardzo emocjonalne przeżycie. Naturalne jest to, że w takich chwilach pojawia się smutek, płacz, tęsknota, niepokój, a nawet lęk przed nieznanym; ma to miejsce w początkowej fazie adaptacji do przedszkola. Okres ten zazwyczaj trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Pamiętajmy o tym, że każde dziecko jest inne i wyjątkowe, dlatego też proces ten przejdzie w różny sposób. Na długość procesu adaptacji wpływ ma wiele czynników, takich jak dojrzałość emocjonalna dziecka, środowisko rodzinne, jak również postawa rodziców w tym początkowym okresie.

Pierwsze dni w przedszkolumożliwe trudności • W pierwszych dniach pobytu w przedszkolu maluszki płaczą,

Pierwsze dni w przedszkolumożliwe trudności • W pierwszych dniach pobytu w przedszkolu maluszki płaczą, proszę się nie obawiać, gdyż jest to naturalny objaw wywołany zmianą otoczenia; • Każdy „maluszek” w inny sposób radzi sobie ze stresem związanym z rozłąką z rodzicami, u jednych histeria czasem przechodzi w bunt, u innych objawia się płaczem bądź cichym szlochem, a nawet błaganiem o powrót mamy czy taty. To także normalne zjawisko, które z biegiem czasu minie, tak więc głowa do góry i uśmiech na twarzy • W przypadku kiedy rodzic ciężko znosi pierwsze rozstanie z dzieckiem; warto, aby w pierwszych dniach zrezygnował z przyprowadzania dziecka. Dziecko powinno widzieć u najbliższych uśmiech, nie łzy; jest to bardzo istotne w pierwszych dniach pobytu w przedszkolu. Kluczowe jest pozytywne nastawienie i wyrabianie w dziecku poczucia bezpieczeństwa, jakie będzie miało zapewnione w przedszkolu. • Zdarza się, że strachem przepełnieni są także rodzice. Z doświadczenia wiem, że długie rozstania, emocjonalne rozchwianie rodziców wzbudzają w dziecku niepokój, a tym samym wydłużają proces adaptacji. • Nie oczekujmy od „maluszków” w pierwszych dniach pełnego zaangażowania i znajomości zasad obowiązujących w przedszkolu; tego wszystkiego dziecko nauczy się z czasem, bądźmy cierpliwi. Wrzesień jest miesiącem, w którym dziecko uczy się Kodeksu przedszkolaka, a to właśnie w nim zawarte są wszystkie normy i zasady.

Pożegnanie z dzieckiem „Złote rady” KRÓTKIE POŻEGNANIA Co pomaga: - Nie poganiaj dziecka -

Pożegnanie z dzieckiem „Złote rady” KRÓTKIE POŻEGNANIA Co pomaga: - Nie poganiaj dziecka - Pożegnaj je jeden raz - Rozmowę z dzieckiem przeprowadź w domu - Szybko opuść salę Co utrudnia: - Kilkukrotne żegnanie - Długie rozmowy przed salą - Stanie w drzwiach i obserwowanie dziecka

Pożegnanie z dzieckiem „Złote rady” POZYTYWNE KOMUNIKATY Co pomaga: - Uśmiech rodzica; - Radosny

Pożegnanie z dzieckiem „Złote rady” POZYTYWNE KOMUNIKATY Co pomaga: - Uśmiech rodzica; - Radosny i pewny głos; - Miłe życzenie typu: „Miłego dnia”, „Baw się dobrze”, dzięki temu dziecko jest przekonane, że przedszkole to miejsce, gdzie miło spędzi czas. Co utrudnia: - Słowa współczucia typu: „Przykro mi ale muszę już iść” wskazują one na pobycie w przedszkolu w ramach kary; - Pocieszenie „Nie bój się” wskazuje na to, że jednak jest coś czego należy się bać; - Współczucie i strach w głosie rodzica = strach u dziecka.

Pożegnanie z dzieckiem „Złote rady” MÓWIENIE PRAWDY Co pomaga: - Szczerość ze strony rodzica;

Pożegnanie z dzieckiem „Złote rady” MÓWIENIE PRAWDY Co pomaga: - Szczerość ze strony rodzica; - Dotrzymywanie obietnic np. jeśli obiecujemy dziecku, że przyjdziemy po obiadku, to ważne jest aby słowa dotrzymać. Co utrudnia: - Kłamstwa typu : „Jadę na chwilkę do sklepu zaraz wracam”. Dziecko czuje się nie tylko smutne, ale i oszukane; - Ucieczka rodzica z sali bez pożegnania; - Nie dotrzymywanie umów zawartych z dzieckiem.

Pożegnanie z dzieckiem „Złote rady” RUTYNA Co pomaga: - Umowny sposób pożegnania np. buziak,

Pożegnanie z dzieckiem „Złote rady” RUTYNA Co pomaga: - Umowny sposób pożegnania np. buziak, piąteczka, przytulas, itp. ; - Rutyna pozwala dziecku na szybkie oswojenie się z nową sytuacją. Co utrudnia: - Pośpiech i chaos, który powstaje podczas nagłego pożegnania w momencie kiedy rodzic spieszy się do pracy; w pierwszych dniach starajmy się tego unikać.

Pożegnanie z dzieckiem „Złote rady” CIERPLIWOŚĆ I WRAŻLIWOŚĆ Co pomaga: - Dużo czasu spędzonego

Pożegnanie z dzieckiem „Złote rady” CIERPLIWOŚĆ I WRAŻLIWOŚĆ Co pomaga: - Dużo czasu spędzonego z dzieckiem; - Spokój, czułość ze strony rodzica. Co utrudnia: - Poganianie dziecka - Straszenie typu: „Jak będziesz płakał/a to zabiorę Twojego misia do domu”

Pożegnanie z dzieckiem „Złote rady” WEJŚCIE DO SALI NA WŁASNYCH NOGACH Co pomaga: -

Pożegnanie z dzieckiem „Złote rady” WEJŚCIE DO SALI NA WŁASNYCH NOGACH Co pomaga: - Dziecko przyprowadzone na własnych nogach; Co utrudnia: - Dziecko na rękach rodzica, które trzeba wyrywać z objęć

Pożegnanie z dzieckiem „Złote rady” ZAUFANIE Wiemy, że powierzają nam Państwo swoje najcenniejsze skarby.

Pożegnanie z dzieckiem „Złote rady” ZAUFANIE Wiemy, że powierzają nam Państwo swoje najcenniejsze skarby. Będziemy się o nie troszczyć jak najlepiej potrafimy.

Umiejętności ułatwiające start w przedszkolu W grupie przedszkolnej dobrze poradzą sobie dzieci, które: -

Umiejętności ułatwiające start w przedszkolu W grupie przedszkolnej dobrze poradzą sobie dzieci, które: - sygnalizują swoje potrzeby; - korzystają z toalety; - używają chusteczki do nosa; - potrafią założyć papcie; - samodzielnie jedzą; - posiadają umiejętność szybkiego nawiązywania kontaktów z rówieśnikami.

NOWA RZECZYWISTOŚĆ Niestety rok 2020 jest zupełnie inny i trudny dla każdego z nas.

NOWA RZECZYWISTOŚĆ Niestety rok 2020 jest zupełnie inny i trudny dla każdego z nas. Ze względu na restrykcje wprowadzone w związku z panującym COVID 19, placówka nie może zorganizować corocznych „Drzwi otwartych”, które wspomagały proces adaptacji. Nowa rzeczywistość sprawiła, że kontakty RODZIC DZIECKO - PRZEDSZKOLE są ograniczone, dlatego prosiłabym o zaznajomienie dzieci z piosenką zamieszczoną na kolejnym slajdzie, która wprowadzi przyszłych przedszkolaków w świat „NASZEJ BAJKI”.

„Przedszkole nasz drugi dom”

„Przedszkole nasz drugi dom”

Razem stworzymy silną drużynę

Razem stworzymy silną drużynę

Do zobaczenia we wrześniu

Do zobaczenia we wrześniu