MEUDJELOVANJE TIJELA SILA Sila je fizika veliina kojom

  • Slides: 13
Download presentation
MEĐUDJELOVANJE TIJELA

MEĐUDJELOVANJE TIJELA

SILA -Sila je fizička veličina kojom iskazujemo međudjelovanje tijela. -Oznaka za silu je F.

SILA -Sila je fizička veličina kojom iskazujemo međudjelovanje tijela. -Oznaka za silu je F. Polje sile je područje u kojem djelije neka sila. Sile mogu mijenjati poližaj tijelu ili njegov obilk. Vektorske veličine su fizičke veličine koje opisujemo iznosom pravcem i orjentacijom.

Magnetska sila dijeluje između magneta i tijela koja imaju magnetska svojstva. Električna sila dijeluje

Magnetska sila dijeluje između magneta i tijela koja imaju magnetska svojstva. Električna sila dijeluje između naelektriziranih tijela. Gravitacijska sila je privlačna sila koja se javlja između tijela zbog njihov mase. - Više sila koje djeluju na neko tijelo možemo zamjeniti jednom silom koja je iznos svih sila a nazivamo ju REZULTANTA. - Pojedinačne sile koje čine rezultantu kažemo da su njene komponente. Ako sile imaju ist orjentaciju tada će i iznos rezultante imati istu orjentaciju i iznos će biti jednjak zbroju svih njenih komponeti. Ako sile imaju suprotne orjenacije tada je orijentacija jednaka sile većeg iznosa a iznos rezultante jednak je razlici tih sila. Ako su sile suprotnih orijentacija jednakih iznosa tada je rezultanta tih sila jednaka nuli.

ELASTIČNA SILA I MJERENJE SILE Elastična sila je sila koja nastoji vratiti elastično tijelo

ELASTIČNA SILA I MJERENJE SILE Elastična sila je sila koja nastoji vratiti elastično tijelo u svoj prvobitan oblik. Orjentacija te sile suprotna je orjentaciji sile koja rasteže oprugu. Tijela koja se nakon djelovanja sile ne vračaju u svoj prvobitan oblik nazivaju se plastičnim tijelima.

Produbljenje opruge razmjerno je broju utega kojima je opteretimo, odnosno sili F koja djeluje

Produbljenje opruge razmjerno je broju utega kojima je opteretimo, odnosno sili F koja djeluje na nju. - Mjerni instrument za mjerenje sile je dinamometar. - Mjerna jedinica za silu je njutn (N). - 1 k. N = 1000 N.

SILA TEŽA Težina je sila kojom tijelo pritišće vodoravnu podlogu na kojoj se nalazi

SILA TEŽA Težina je sila kojom tijelo pritišće vodoravnu podlogu na kojoj se nalazi ili djeluje na ovjes o koji je obješeno. Faktor razmjernosti iznosi približno 10 N/kg. Sila teža je sila kojom Zemlja privlači sva tijela prema svom središtu. G = m * g(N)

Sila teža je gravitacijska sila Zemlje. Prostor djelovanja gravitacijske sile zovemo gravitacijsko polje. Gravitacijska

Sila teža je gravitacijska sila Zemlje. Prostor djelovanja gravitacijske sile zovemo gravitacijsko polje. Gravitacijska sila između dva tijela ovisi o njihovim masama i o nihovoj međusobnoj udaljenosti. Težina na ostalim planetima je različita. Zbog oblika Zemlje i njezinog reljefa, tijelo ima različitu težinu na različitim položajima na Zemlji.

TRENJE Pojavu koja se javlja kada se dva tijela u dodiru kližu ili kotrljaju

TRENJE Pojavu koja se javlja kada se dva tijela u dodiru kližu ili kotrljaju jedno preko drugoga nazivamo trenje. Sila trenja je sila kojom se tijelo opire gibanju po površini drugoga tijela. Oznaka – Ftr. Ako povećamo težinu povećat će s i sila trenja. Veličina sile trenja razmjerna je težini tijela. Sila trenja hrapavijih površina je veća. Tu karakteristiku materijala prikazujemo faktorom trenja. Silu trenja računam tako da pomnožimo faktor trenja i pritisnu silu.

Veličina sile trenja ovisi otežini tijela i kakvoći dodirnih ploha a ne o veličini

Veličina sile trenja ovisi otežini tijela i kakvoći dodirnih ploha a ne o veličini tijela. - Trenje kotrljanja je manje od trenja klizanja. - Popratna pojava : zagrijavanje i trošenje. - Podmazivanjem smanjujemo trenje.

TEŽIŠTE I RAVNOTEŽA Položaj u kojem se tijelo nalazi na nekom osloncu i miruje

TEŽIŠTE I RAVNOTEŽA Položaj u kojem se tijelo nalazi na nekom osloncu i miruje je njegov ravnotežni položaj. Točka hvatišta u kojoj sila teža djeluje na tijelo naziva se težište tijela. Položaj težišta tijela ovisi o njegovim geometrijskim karakteristikama te o rasporedu mase tijela. Pravilnim geometrijskim tjelima težište je u njihovoj geometrijskoj sredini. Sva tijela imaju težište. Kad tijelo miruje, kažemo da je u ravnoteženom položaju. Tijelo je u položaju stabilne ravnoteže ako je oslonac iznad težišta. Tijelo je u položaju indiferentne ravnoteže ako je oslonac u težištu. Tijelo je u položaju labilne ravnoteže ako je oslonac ispod težišta.

POLUGA I PRIMJENA POLUGE Poluga je motka na osloncu pomoću koje možemo podizati teške

POLUGA I PRIMJENA POLUGE Poluga je motka na osloncu pomoću koje možemo podizati teške predmete. Krak sile je udaljenost pravca djelovanja sile od oslonca. Koliko je puta teret veći od sile kojom ga želimo podići, toliko puta mora krak sile biti dulji od kraka tereta. Poluga je u ravnoteži ako su umnošci sila i njihovih krakova s obiju strana poluge jednaki.

TLAK Tlak je okomito djelovanje pritisne sile F na jedinicu ploštine A. - Oznaka

TLAK Tlak je okomito djelovanje pritisne sile F na jedinicu ploštine A. - Oznaka – p. - Mjerna jedinica: paskal (Pa). p =F/A (N/m 2) 1 h. Pa = 100 Pa 1 k. Pa = 1000 Pa 1 bar = 100000 Pa

KRAJ Maja Martina Cvetković 7. c

KRAJ Maja Martina Cvetković 7. c