KONSTYTUCJA 3 MAJA Uchwalenie Konstytucji Konstytucja uchwalona zostaa

  • Slides: 11
Download presentation
KONSTYTUCJA 3 MAJA

KONSTYTUCJA 3 MAJA

Uchwalenie Konstytucji Konstytucja uchwalona została 3 maja 1791 roku, dwie dekady po pierwszym rozbiorze

Uchwalenie Konstytucji Konstytucja uchwalona została 3 maja 1791 roku, dwie dekady po pierwszym rozbiorze (i dwa lata przed drugim) jest pierwszym takim dokumentem w Europie drugim - na świecie Amerykanie wyprzedzili nas o 4 lata, Francuzi spóźnili się o 4 miesiące. Co ciekawe, dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1971 roku. Ponownie po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, 3 maja został uznany za święto państwowe na mocy uchwały Sejmu z dnia 29 kwietnia 1919 roku. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władz aż do roku 1990 kiedy to 6 kwietnia Sejm ponownie przywrócił to święto.

Procedura przyjęcia Konstytucji 3 maja wzbudzała kontrowersje. Krytycy zarzucali, że Ustawa Rządowa była dziełem

Procedura przyjęcia Konstytucji 3 maja wzbudzała kontrowersje. Krytycy zarzucali, że Ustawa Rządowa była dziełem spisku, że przy jej uchwalaniu złamano zasady sejmowania, a jej zapisy godzą w wolności obywatelskie będące fundamentem Rzeczypospolitej. Wbrew powszedniej opinii, przyjęcie Konstytucji nie było efektem ponadnarodowej zgody. Atmosfera tego majowego dnia daleka był od nużącej rzeczywistości obrad sejmowych.

Ciekawostki o Konstytucji Autorami Konstytucji 3 maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki

Ciekawostki o Konstytucji Autorami Konstytucji 3 maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Nie obeszło się bez przeszkód podczas obrad w trakcie których uchwalono Konstytucję. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego wielu posłów, pracujących na zlecenie państw ościennych (Rosji, Prus czy Austrii), sprzeciwiało się powołaniu ustawy zasadniczej. Okazja nadarzyła się 3 Maja 1791 roku, wówczas wielu przeciwników konstytucji nie powróciło jeszcze z Wielkanocnego urlopu. Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski ją podpisał. Twórcy Konstytucji 3 Maja określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.

Informacje o Konstytucji Ustawa ta likwidowała wiele wad ustroju, między innymi wolną elekcję i

Informacje o Konstytucji Ustawa ta likwidowała wiele wad ustroju, między innymi wolną elekcję i demokrację szlachecką w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wprowadzony został tron dziedziczny. Konstytucja zmieniła również ustrój na monarchię konstytucyjną. Zabrała prawo głosu szlachcie, która nie posiadała ziemi. Poza tym zrównała do nich mieszczan, a chłopów wzięła pod ochronę państwa. Zniosła również liberum veto. Poza tym ustanowiła trójpodział władzy. Ustawodawczą stanowił parlament, który się składał z Senatu oraz Sejmu. Funkcja wykonawcza spoczęła na barkach króla i Sejmu. Natomiast władzę sądowniczą miały sprawować trybunały.

Obchody Konstytucji 3 Maja Z okazji święta organizowane są liczne Jest to dzień wolny

Obchody Konstytucji 3 Maja Z okazji święta organizowane są liczne Jest to dzień wolny od pracy i zajęć w szkole. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja zazwyczaj świętowane jest poprzez różnego typu parady, marsze, zawody sportowe i pikniki rodzinne. pochody trzeciomajowe w różnych miastach w Polsce. Odbywają się także oficjalne uroczystości głównie o charakterze wojskowym. W te święto miliony tysiące polaków wywiesza biało czerwone flagi. Organizowane są też msze święte w kościołach

AUTORZY: WIKTORIA WALIGÓRA ULA HABURA JULIA SZCZERBAK

AUTORZY: WIKTORIA WALIGÓRA ULA HABURA JULIA SZCZERBAK