Jak napisa przepis kulinarny Przepis kulinarny jest odmian

  • Slides: 11
Download presentation
Jak napisać przepis kulinarny?

Jak napisać przepis kulinarny?

Przepis kulinarny jest odmianą instrukcji – to instrukcja wykonania jakiejś potrawy.

Przepis kulinarny jest odmianą instrukcji – to instrukcja wykonania jakiejś potrawy.

Przepis kulinarny powinien składać się z dwóch części: O lista składników (i ich ilość),

Przepis kulinarny powinien składać się z dwóch części: O lista składników (i ich ilość), O opis czynności prowadzących do przyrządzenia dania. Czasem przepis może zostać wzbogacony o propozycję podania potrawy, informację o czasie przygotowania czy jego wartości energetycznej. Sposób przyrządzania najlepiej zapisać w punktach.

czyli… przepis powinien wyglądać tak: O Składniki: - …………. O Sposób przyrządzenia (lub: wykonania):

czyli… przepis powinien wyglądać tak: O Składniki: - …………. O Sposób przyrządzenia (lub: wykonania): 1. ……………. . 2. ……………. . 3. ……………. . 4. ……………. .

Polecenia w przepisie (kolejne czynności) zwykle zapisuje się: O w bezokoliczniku, np. włączyć, zagotować,

Polecenia w przepisie (kolejne czynności) zwykle zapisuje się: O w bezokoliczniku, np. włączyć, zagotować, posolić, wsypać… lub O w trybie rozkazującym, np. włącz, zagotuj, posól, wsyp… lub O w 1 os. l. mnogiej, np. włączamy, zagotowujemy, solimy, wsypujemy…

Pisząc przepis: O podaj dokładne informacje; O przestrzegaj kolejności czynności (używaj słów sygnalizujących tę

Pisząc przepis: O podaj dokładne informacje; O przestrzegaj kolejności czynności (używaj słów sygnalizujących tę kolejność, np. następnie, potem, po chwili); O podaj sposób postępowania, którego należy przestrzegać (pamiętaj o przysłówkach, jak np. powoli, dokładnie, energicznie); O podaj informacje w sposób zwięzły i precyzyjny (używaj zrozumiałego dla wszystkich języka).

Ważne! W jednym przepisie nie wolno mieszać różnych form czasowników! Cebulę siekamy w drobną

Ważne! W jednym przepisie nie wolno mieszać różnych form czasowników! Cebulę siekamy w drobną kostkę, boczek pokroić na mniejsze kawałki. Jajka wbij do miseczki. Na patelni roztopić masło. Pokrojoną cebulę wrzucamy na patelnię i czekaj, aż się zeszkli. Jeśli SIEKAMY to KROIMY WBIJAMY ROZTAPIAM Y WRZUCAMY CZEKAMY Jeśli POKROIĆ to POSIEKAĆ WBIĆ ROZTOPIĆ WRZUCIĆ CZEKAĆ Jeśli WBIJ to POSIEKAJ POKRÓJ ROZTOP WRZUĆ CZEKAJ

Ważne! O Składniki potrawy powinny być dokładnie określone, nie można podać: mąka, mleko, jajko,

Ważne! O Składniki potrawy powinny być dokładnie określone, nie można podać: mąka, mleko, jajko, sól i napisać tylko: „zrobić ciasto naleśnikowe” trzeba podać ile mąki, ile mleka, jajek, jakie czynności wykonać po kolei - dobrze by było jeszcze podać, ile naleśników wyjdzie z tej porcji składników. O Ilość składników należy podać na początku. Czy to ważne? Tak! Trzeba sobie przecież wszystko przyszykować, żeby w połowie gotowania nie trzeba było biec do sklepu, bo zabrakło np. mąki!

Ważne! O Przepis, nawet najprostszy, powinien być rzeczowy (bez zbędnych informacji) i logiczny (wszystko

Ważne! O Przepis, nawet najprostszy, powinien być rzeczowy (bez zbędnych informacji) i logiczny (wszystko po kolei, o niczym nie zapomnieć, bo potrawa może się nie udać) – w końcu z przepisów zwykle korzystają osoby, które jakąś potrawę robią pierwszy raz. O Nie używaj słowa DAĆ! (np. do miski daj mleko - WLEJ , blachę daj do piekarnika – WŁÓŻ itp. )

Słowo „przepis” ma wiele różnych znaczeń. O Może określać sposób przyrządzenia potrawy, ale też

Słowo „przepis” ma wiele różnych znaczeń. O Może określać sposób przyrządzenia potrawy, ale też wskazówkę czy regułę. O Przepisem nazwiemy na przykład: regulamin, nakaz, receptę lekarską, rozporządzenie, obyczaj, praktykę, ustawę. O Spójrz, ile wyrazów bliskoznacznych podaje internetowy słownik synonimów! https: //synonim. net/synonim/przepis

Autor: Halina Żerelik

Autor: Halina Żerelik