Pamici FLASH Pami flash jest odmian pamici EEPROM

  • Slides: 12
Download presentation
Pamięci FLASH

Pamięci FLASH

Pamięć flash jest odmianą pamięci EEPROM (Electrically Erasable Programmable Read-Only Memory). Kasowanie i zapis

Pamięć flash jest odmianą pamięci EEPROM (Electrically Erasable Programmable Read-Only Memory). Kasowanie i zapis odbywa się przez podanie odpowiednich sygnałów elektrycznych. Nazwa "flash" pochodzi od możliwości bardzo szybkiego kasowania zapisanych komórek pamięci.

Budowa komórki układu FLASH Komórka jest podobna do tranzystora polowego, ale z dwiema bramkami:

Budowa komórki układu FLASH Komórka jest podobna do tranzystora polowego, ale z dwiema bramkami: bramką sterującą i bramką "pływającą". Jeśli komórkę wybrano do odczytu (bramka połączona jest z linią słowa pamięci), wtedy do bramki sterującej doprowadzone jest napięcie. Bramka "pływająca" nie jest bezpośrednio wyprowadzona, a jedynie ładunek tej bramki decyduje o przepływie prądu przez tranzystor. Ładunek bramki "pływającej" decyduje o napięciu progowym Ut, jeśli napięcie na bramce sterującej przekroczy Ut, wtedy tranzystor rozpoczyna przewodzenie.

Dyski flash - Karty flash - Pamięć flash Dyski wykonane w technologii flash są

Dyski flash - Karty flash - Pamięć flash Dyski wykonane w technologii flash są kompatybilne z dyskami twardymi tradycyjnymi (mechanicznymi). Wymiarami przypominają dyski 2, 5 -calowe i są używane wszędzie, gdzie używa się dysków mechanicznych, a przede wszystkim w sytuacjach gdzie dyski mechaniczne wykazują małą odporność fizyczną na uszkodzenia. Dyski takie są produkowane o pojemnościach od 32 MB do 10 GB, zasilane są napięciem od 3, 3 V lub 5 V, czas startu zapisu danych wynosi 2, 5 ms, z kolei czas startu odczytu danych wynosi 50 ms, w przypadku dysku zasilanego napięciem 3, 3 V moc pobierana przez urządzenie wynosi tylko 70 m. W (dysk mechaniczny ok. 3 W). Dysk flash może pracować w zakresie temperatur od -45 do 85 °C i charakteryzuje się wysoką wartością średniego czasu między uszkodzeniami - ok. 1000000 godzin, wilgotność w jakiej może pracować urządzenie wynosi od 8 do 95 %. Dyski flash posiadają wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych dysków twardych (mniejszy czas dostępu, mniejsza masa, mały pobór energii, cicha praca, wytrzymałość na trudne warunki pogodowe), dzięki czemu znalazły zastosowanie w komputerach przemysłowych, urządzeniach telekomunikacyjnych, wojskowych, a także w kasach fiskalnych.

Rys. 1. Przedstawia schemat blokowy dysku Fast Flash Disc 2, 5'' IDE o pojemności

Rys. 1. Przedstawia schemat blokowy dysku Fast Flash Disc 2, 5'' IDE o pojemności 4 GB firmy M-Systems.

Karty Compact. Flash (CF) Standard Compact. Flash opracowany przez amerykańską firmę San. Disk Corporation

Karty Compact. Flash (CF) Standard Compact. Flash opracowany przez amerykańską firmę San. Disk Corporation został wprowadzony na rynek w 1994 roku i jest ogólnoświatowym standardem wymiennej pamięci dla przenośnych urządzeń elektronicznych. Karta Compact. Flash jest mniejsza od karty PCMCIA (wymiary 36 x 42 x 4 mm), ma masę 33 g i jest wyposażona w interfejs ATA/IDE. Jest wyjątkowo odporna na uderzenia (do 2000 g), występowanie błędów w pamięci ma miejsce rzadziej niż 1 na 1014 bitów. Przepływność danych w pamięci urządzenia wynosi od 16 do 20 MB/s. Karta Compact. Flash może być za pomocą adaptera PCMCIA dołączona bezpośrednio do notebooka (kartę umieszcza się w adapterze, który dopasowuje kartę do czytnika PCMCIA) lub może być bezpośrednio odczytywana i zapisywana przez czytniki (karta Compact. Flash ma 50 wyprowadzeń) kart Compact. Flash. Karty Compact. Flash mają pojemności od 8 MB do 2 GB i znajdują zastosowanie w aparatach cyfrowych, odtwarzaczach MP 3, komputerach, palmtopach, komunikatorach notatnikach osobistych, drukarkach fotograficznych.

Karty Smart. Media zawierają komórki pamięci flash NAND, zamknięte w zminiaturyzowanej obudowie o grubości

Karty Smart. Media zawierają komórki pamięci flash NAND, zamknięte w zminiaturyzowanej obudowie o grubości 0, 76 mm i masie 2 g. Ze względu na miniaturowe rozmiary pamięć Smart. Media jest stosowana jako przenośne źródło informacji, co odzwierciedla nazwa standardu - SSFDC (Solid State Floppy Disk Card). Z uwagi na to, że jest to pamięć NAND o stronicowym zapisie danych, nadaje się doskonale do zapisu plików danych (zdjęć w aparatach cyfrowych, plików dźwiękowych w dyktafonach cyfrowych). Inne zastosowania to gry komputerowe, notatniki osobiste (PDA), drukarki. Produkowane są pamięci Smart. Media o pojemnościach od 4 do 512 MB.

Memory Stick Firma Sony wprowadziła własny standard podłużnej obudowy do pamięci flash Memory Stick.

Memory Stick Firma Sony wprowadziła własny standard podłużnej obudowy do pamięci flash Memory Stick. Produkowane są pamięci o masie 4 g, wymiarach 21, 5 x 50 x 2, 8 mm, pojemnościach od 16 do 512 MB. Układ jest wyposażony w mechanizm Magic. Gate pozwalający na ochronę praw autorskich do materiałów składowanych w pamięci dzięki kodowaniu i autentykacji danych transmitowanych do urządzeń odtwarzających. Memory Stick jest zasilany napięciem 2, 7 ÷ 3, 6 V i charakteryzuje się przepływnością danych w granicach od 1, 5 do 2, 45 MB/s, układ może pracować w temperaturze otoczenia od 0 do 60 °C. Pamięci Memory Stick stosuje się w kamerach cyfrowych, odtwarzaczach MP 3 i cyfrowych dyktafonach.

Karty Multi. Media. Card (MMC) Firmy San. Disk i Samsung opracowały karty Multi. Media.

Karty Multi. Media. Card (MMC) Firmy San. Disk i Samsung opracowały karty Multi. Media. Card, bardzo lekkie, o masie zaledwie 1, 5 g, wielkości 32 x 24 mm i grubości 1, 4 mm. Karty Multi. Media. Card nie używają łącza IDE (w przeciwieństwie do kart Compact. Flash), producenci dla tego urządzenia zaprojektowali specjalny interfejs szeregowy wyposażony w 7 styków, mogący pracować w jednym z dwóch trybów MMC lub SPI, konsekwencją korzystania z szeregowego interfejsu jest niewielka ilość wyprowadzeń (7). Specjalizowany tryb MMC pozwala na uzyskanie dużych szybkości transmisji. Zaletą trybu SPI jest zgodność z wieloma popularnymi mikrokontrolerami, co upraszcza konstrukcję urządzenia wykorzystującego kartę Multi. Media. Card. Cechą charakterystyczną budowy wewnętrznej modułu jest istnienie pięciu podstawowych rejestrów: OCR, CID, CSD, RCA, DSR służących do przeprowadzania transmisji. Moduł posiada również obsługę błędów za pomocą mechanizmów ECC (Error Correction Codes) oraz CRC (Cyclic Redundancy Codes). Karty są budowane w dwóch odmianach: Laminate Multi. Media. Card (MMC) i Leadframe Multi. Media. Card (LF MMC). W układach Leadframe Multi. Media. Card użyta została warstwa ołowiu do łączenia kości pamięci. Karty pamięci Multi. Media. Card znakomicie nadają się do wykorzystania w małych urządzeniach przenośnych takich jak odtwarzacze MP 3, cyfrowe kamery, dyktafony, telefony komórkowe, systemy GPS.

Budowa wewnętrzna układu Laminate Multi. Media. Card Budowa wewnętrzna układu Leadframe Multi. Media. Card

Budowa wewnętrzna układu Laminate Multi. Media. Card Budowa wewnętrzna układu Leadframe Multi. Media. Card