ivone spoloenstv mravce a vely Prrodoveda 4 ronk

  • Slides: 13
Download presentation
Živočíšne spoločenstvá mravce a včely Prírodoveda 4. ročník Mgr. Dana Jašková

Živočíšne spoločenstvá mravce a včely Prírodoveda 4. ročník Mgr. Dana Jašková

Mnohé živočíchy žijú ako samotári , iné žijú v skupinách. Nie je to vždy

Mnohé živočíchy žijú ako samotári , iné žijú v skupinách. Nie je to vždy preto, že majú rady spoločnosť, ale z nevyhnutnosti. Pretože v jednote je sila a bezpečnosť, mnohé živočíchy žijú v skupinkách. Vlky žijú v oblastiach, kde väčšiu časť roka a najmä v zime býva núdza o potravu a zvieratá, ktoré lovia, sú také veľké, že inak ako vo svorke alebo vo dvojici by ich nedokázali uloviť. Mnohé druhy živočíchov tvoria skupiny len na určité obdobie.

Niektoré živočíchy žijú v stálych spoločenstvách. Mravce žijú v mraveniskách, ktoré si stavajú pod

Niektoré živočíchy žijú v stálych spoločenstvách. Mravce žijú v mraveniskách, ktoré si stavajú pod zemou, v dutinách stromov alebo medzi spadnutým lístím stromov. Telo mravca je zložené zo zreteľne oddelenej hlavy, hrude a bruška a môže byť pokryté chĺpkami.

Mravenčie spoločenstvá sa rozdeľujú na tri kasty: bezkrídle robotnice Robotnice sa ako dojky starajú

Mravenčie spoločenstvá sa rozdeľujú na tri kasty: bezkrídle robotnice Robotnice sa ako dojky starajú o vajíčka, larvy a kukly. Kŕmia a starajú sa aj o kráľovnú. Vykonávajú aj práce mimo mraveniska: zbierajú semená kvetov, prinášajú ulovené živočíchy a dávajú pozor, aby do mraveniska nevnikol nijaký nepriateľ. Okrídlené samičky a samčeky (trúdy), sa objavujú v určitom období roka pri rojení. Samička po oplodnení stráca krídla a stáva sa kráľovnou. Úlohou kráľovnej je znášať vajíčka.

Vývoj mravca Z vajíčka sa vyliahne larva, ktorá sa zakuklí a z nej vychádza

Vývoj mravca Z vajíčka sa vyliahne larva, ktorá sa zakuklí a z nej vychádza dospelý jedinec. V prírode sa mravce živia hlavne výlučkami vošiek. Vošky mravcom poskytujú sladké výlučky a oni ich za to ochraňujú. Lovia aj drobný hmyz, alebo konzumujú nektár či ovocie. Početná kolónia mravcov dokáže v prírode skonzumovať aj väčšie uhynuté zvieratá.

Zaujímavosti: V jednom mravenisku žije asi 800 000 mravcov. Mravcovi patrí rekord- najlepší vzpierač

Zaujímavosti: V jednom mravenisku žije asi 800 000 mravcov. Mravcovi patrí rekord- najlepší vzpierač a prepravca. Mravec, ktorý váži len 8 miligramov, dokáže zdvihnúť a preniesť korisť alebo rôzne predmety až 31 ráz ťažšie. Hlavnými zbraňami mravcov sú hryzadlá a jed, mravce sa bránia kyselinou mravčou.

Včela medonosná žije v spoločenstvách – včelstvách. Včelstvo tvorí matka – kráľovná a jej

Včela medonosná žije v spoločenstvách – včelstvách. Včelstvo tvorí matka – kráľovná a jej potomstvo – robotnice a trúdy. Žijú v úľoch. Telo včely sa skladá z hlavy, hrude a bruška. Včely majú lízavé ústroje, ktorými lížu nektár. Majú dva páry blanitých krídel a tri páry nôh. Pod bruškom majú peľový košík, do ktorého zbierajú peľ. Vonkajšia kostra včely je z chitínu a je pokrytá chĺpkami.

Kráľovná je najväčšia a má jedinú úlohu: klásť vajíčka. Šíri okolo seba zvláštnu vôňu

Kráľovná je najväčšia a má jedinú úlohu: klásť vajíčka. Šíri okolo seba zvláštnu vôňu – feromón, ktorý zabraňuje larvám robotníc vyvinúť sa na novú kráľovnú. Robotnice stavajú plásty, starajú sa o hniezdo, larvy i samotnú kráľovnú, ako aj o zber potravy v bližšom či vzdialenejšom okolí. Majú žihadlo. Trúdy vylietavajú s novou kráľovnou na „svadobný let“. Po ňom ich už robotnice do úľa nepustia.

Vývoj včely Z vajíčka sa vyliahne larva, robotnice ju kŕmia materskou kašičkou, po zakuklení

Vývoj včely Z vajíčka sa vyliahne larva, robotnice ju kŕmia materskou kašičkou, po zakuklení vylieta dospelý jedinec. Ak sa kráľovná cíti stará, nakladie vajíčka, z ktorých sa neskôr vyliahne prvá malá kráľovná, ktorá pozabíja ostatné. Matka odletí z úľu a zoberie si so sebou pár robotníc. Hovoríme, že sa včely roja.

Včely sú užitočný hmyz. Produkujú hodnotné produkty – med, včelí jed, propolis, vosk, ale

Včely sú užitočný hmyz. Produkujú hodnotné produkty – med, včelí jed, propolis, vosk, ale aj opeľujú kvety. Včelí med pomáha najmä pri liečení porúch trávenia, dýchania a krvného obehu a bežne sa používa ako sladidlo. Včelie pichnutia majú aj priaznivé účinky. Najmä pri reumatických ochoreniach pôsobí včelí jed liečivo a utišujúco. Ak včely pichnú žihadlo do teplokrvného živočícha, zomrú, pretože spolu so žihadlom so spätnými háčikmi sa im vytrhne aj jedová žľaza.

Propolis má veľmi silné protibakteriálne a antiseptické účinky, spôsobuje znecitlivenie a rýchle hojenie rán

Propolis má veľmi silné protibakteriálne a antiseptické účinky, spôsobuje znecitlivenie a rýchle hojenie rán a je používaný v zubárstve. Peľ sa používa na výrobu liekov a kozmetických prípravkov. Vosk sa používa v autokozmetike. Kedysi sa včelí vosk používal namiesto parafínu na výrobu sviečok.

Včely si podávajú správy o hojnosti potravy, aj o smere a vzdialenosti od úľa.

Včely si podávajú správy o hojnosti potravy, aj o smere a vzdialenosti od úľa. Správy o zdroji nektáru odovzdávajú včely medonosné ostatným robotniciam zvláštnym tancom pred vchodom do úľa, ktorým oznámia vzdialenosť, smer i kvalitu nálezu. Kruhový tanec značí, že kvety sú blízko úľa. Osmičkový značí, že kvety sú od úľa ďalej.

Poznámky do zošita: Živočíšne spoločenstvá Živočíchy tvoria skupiny – kvôli lovu potravy, ochrane pred

Poznámky do zošita: Živočíšne spoločenstvá Živočíchy tvoria skupiny – kvôli lovu potravy, ochrane pred nepriateľom. Mravce a včela medonosná tvoria trvalé spoločenstvá. Patria medzi hmyz, ich telo sa skladá z hlavy, hrude a bruška. Vývoj – vajíčko, larva, kukla, dospelý jedinec. Mravce žijú v mraveniskách, kráľovná znáša vajíčka, robotnice sa starajú o potravu, vajíčka, kráľovnú, trúdy (samčekovia) zabezpečujú oplodnenie kráľovnej. Včely žijú v úľoch, kráľovná znáša vajíčka, robotnice sa starajú o potravu, vajíčka, kráľovnú, trúdy vylietavajú s kráľovnou na svadobný let. Sú užitočný hmyz – produkujú med, vosk, propolis, včelí jed. Použité obrázky: www. google. sk