Gyvenimo pamokos fizikos pamokose iuolaikinio mokslo grois Pasaulira

  • Slides: 9
Download presentation
Gyvenimo pamokos fizikos pamokose Šiuolaikinio mokslo grožis. Pasaulėžiūra Vyresnių klasių mokiniams PAPILDOMUMO PRINCIPAS MATERIJOS

Gyvenimo pamokos fizikos pamokose Šiuolaikinio mokslo grožis. Pasaulėžiūra Vyresnių klasių mokiniams PAPILDOMUMO PRINCIPAS MATERIJOS BANGOS (Kvantinė mechanika) Irena Stulpinienė, fizikos mokytoja, Klaipėda

PAPILDOMUMO PRINCIPAS Nilsas Boras, 1927 m. Kiekvieno fizikinio reiškinio, kiekvienos problemos aiškinimui gali egzistuoti

PAPILDOMUMO PRINCIPAS Nilsas Boras, 1927 m. Kiekvieno fizikinio reiškinio, kiekvienos problemos aiškinimui gali egzistuoti du, vienas kitam priešingi, bet vienas kitą papildantys, požiūriai. Abu vienodai reikalingi, kad pažintume VISĄ Tiesą.

ŠVIESOS DUALUMAS Šviesa – ir banga, ir dalelė vienu metu. Šviesa – tai dviejų

ŠVIESOS DUALUMAS Šviesa – ir banga, ir dalelė vienu metu. Šviesa – tai dviejų priešybių sambūvis. ŠVIESA SUTALPINA PRIEŠYBES! „Priešybės – tai ne prieštaravimai, bet papildiniai“ Taip užrašė N. Boras Fizikos fakulteto lentoje 1961 m. lankydamasis Maskvos Lomonosovo v. valstybiniame universitete.

N. BORO „PSICHOFIZINIS PARALELIZMAS“ * „. . . sąlyginai paprastų fizikinių problemų sprendimas gali

N. BORO „PSICHOFIZINIS PARALELIZMAS“ * „. . . sąlyginai paprastų fizikinių problemų sprendimas gali padėti išaiškinti žymiai labiau komplikuotus psichologinius klausimus, kurių pilna žmogaus gyvenime. . . “ „Sąvokų praplėtimas atveria analogijas kitose srityse“. Paskaitose (ne fizikams) N. Boras filosofiškai apibendrindavo: § visi gamtos mokslai yra vienas kito papildiniai; § p. principas padeda fizikos ir chemijos metodais pažinti kas gyva; § biologijos dėsniai papildo tuos gamtos dėsnius, kurie aiškina negyvų kūnų savybes; § p. principas naudotinas biologijoje, sociologijoje, lingvistikoje, psichologijoje, medicinoje. . . -----------------------* Бор Нильс. Атомная физика и человеческое познание. М. : Изд. Иностранной литературы. 1961. 24 -25, 44 -45, 48 -49, 88 -89 с.

МАТЕRIJOS BANGOS Lui de Broilis, 1924 m. Duali ne tik šviesa, bet ir elementariosios

МАТЕRIJOS BANGOS Lui de Broilis, 1924 m. Duali ne tik šviesa, bet ir elementariosios dalelės: elektronai, neutronai, atomai ir molekulės - eksperimentiškai įrodyta! Kada mokslas išmoks makrokūnų bangas registruoti – kitas klausimas, bet jos yra. . . Galbūt ir mes – kosminių tolių bangos?

Fizikai teoretikai, vadovaujami N. Boro ir V. Heizenbergo, trečiame XX a. dešimtmetyje jau suprato:

Fizikai teoretikai, vadovaujami N. Boro ir V. Heizenbergo, trečiame XX a. dešimtmetyje jau suprato: Pasaulis – tai Viena Visuma, o ne atskirtų ir nesusijusių objektų rinkinys. Viskas tarpusavyje susiję ir sąveikauja. Visa - regima ar ne, fiziška ar subtilu, jau išreikšta ar dar ne – visuomet kartu ir skverbiasi vienas į kitą. Visata yra Viso To sambūvis!

Papildomumas mene: М. К. EŠERAS. Diena ir naktis

Papildomumas mene: М. К. EŠERAS. Diena ir naktis

Papildomumas mene: М. К. EŠERAS. Metamorfozė

Papildomumas mene: М. К. EŠERAS. Metamorfozė

Griežtoji Logika, kuri iš pažinimo išmetė Intuiciją, Papildomumą, Analogiją, todėl laimėjo skyrybas su Idealais,

Griežtoji Logika, kuri iš pažinimo išmetė Intuiciją, Papildomumą, Analogiją, todėl laimėjo skyrybas su Idealais, tapo kurčia Amžinos Būties problemoms, savęs pažinimui ir Širdies virpesiams išdžiūvo ir tapo nebevaisinga! Ar ne todėl vaikai praranda norą mokytis?