Galvos smegenys 1 pav mogaus galvos smegenys rentgeno

  • Slides: 10
Download presentation
Galvos smegenys 1 pav. Žmogaus galvos smegenys – rentgeno nuotrauka

Galvos smegenys 1 pav. Žmogaus galvos smegenys – rentgeno nuotrauka

Veikla Smegenys yra aktyviausias žmogaus organas. Jo veiklai reikia didelio deguonies ir energijos kiekio.

Veikla Smegenys yra aktyviausias žmogaus organas. Jo veiklai reikia didelio deguonies ir energijos kiekio. Apie 20 % kraujo širdis perduoda smegenims; todėl jau trumpalaikis aprūpinimo deguonimi nutrūkimas sąlygoja smegenų veiklos sutrikimus, ir po keletos minučių gali būti konstatuojama smegenų mirtis. n Smegenys pasižymi didele adaptacija ir lankstumu. Vienas smegenų pusrutulis gali perimti kito psurutulio darbą, jei šis negali funkcionuoti. n

n Smegenis sudaro apie 100 milijardų nervinių ląstelių, kurios susietos tarpusavyje sinapsėmis. Kiekvienas neuronas

n Smegenis sudaro apie 100 milijardų nervinių ląstelių, kurios susietos tarpusavyje sinapsėmis. Kiekvienas neuronas gali būti pasiekiamas daugiausia per keturis žingsnius nepriklausomai nuo pradinio atskaitos taško. Kasmet apie 0, 15 -0, 1% nervinių ląstelių žūsta. 3 pav. Neurono sandara

4 pav. Išilginis galvos smegenų pjūvis

4 pav. Išilginis galvos smegenų pjūvis

 Galinės smegenys, arba didieji pusrutuliai, yra didžiausia žmogaus smegenų dalis, iš viršaus ir

Galinės smegenys, arba didieji pusrutuliai, yra didžiausia žmogaus smegenų dalis, iš viršaus ir šonų apgaubianti kitas galvos smegenų struktūras. Pusrutuliai tarpusavyje sujungti baltosios medžiagos dariniu - didžiają smegenų jungtimi (corpus 5 pav. Galinių smegenų callosum), kuri susieja priešingų pusrutulių funkcijos atitinkamus laukus.

pav. Smegenų didieji pusrutuliai (iš nugaros ir iš šono)

pav. Smegenų didieji pusrutuliai (iš nugaros ir iš šono)

6 pav. Galvos smegenų skitys

6 pav. Galvos smegenų skitys

n Pasakyk visų nurodytų paveiksle dalių pavadinimus.

n Pasakyk visų nurodytų paveiksle dalių pavadinimus.

n 7 pav. mažiausios “žmogaus” smegenys Žmogaus galvos smegenys sveria 1020 -1970 g. Vidutiniškai

n 7 pav. mažiausios “žmogaus” smegenys Žmogaus galvos smegenys sveria 1020 -1970 g. Vidutiniškai vyrų galvos smegenys sveria – 1438 g, moterų – 1263 g. Tačiau iš smegenų svorio negalima spręsti apie asmens intelektualines savybes.

Istorija ir dabartis n n Įsišakniję prietarai, esą po mirties galima nuskaityti (nuskenuoti) žmogaus

Istorija ir dabartis n n Įsišakniję prietarai, esą po mirties galima nuskaityti (nuskenuoti) žmogaus genialumą, yra tokie pat seni kaip ir kiti smegenų tyrimai. Jie vykdomi ligi šiol. Hagneris aprašė istorinius daugelio asmenybių smegenų tyrimus. Jie leidžia pažinti to meto pasiekimus, žinias, greta medicinos, kultūros ir visuomenės raidą per praėjusius 300 metų. Šiuo metu smegenis tiria įvairūs mokslai – neurologija, neurofiziologija, neuropsichologija, neuroanatomija, neurobiologija, neurochemija, neuroekonomika. Tiriama įvairiais aspektais, naudojamos įvairios technologijos, priemonės ir prietaisai. Informacinėms technologijoms paplitus ir mokslo įstaigose, pateikiami žmogaus smegenų ir kompiuterio mikroprocesoriaus darbo tyrimai. Neuroinformatika bando smegenų veiklos dėsningumus pritaikyti kuriant dirbtinį intelektą, tobulinant kompiuterius ir spartinant automatizuoto informacijos perdirbimo procesą.