Europska unija to je Europska unija Europska unijakratica

  • Slides: 34
Download presentation
Europska unija

Europska unija

Što je Europska unija?

Što je Europska unija?

–Europska unija(kratica EU) je jedinstvena međuvladina i nadnadcionalna zajednica europskih država, nastala kao rezultat

–Europska unija(kratica EU) je jedinstvena međuvladina i nadnadcionalna zajednica europskih država, nastala kao rezultat procesa suradnje i integracije koji je započeo 1951. godine.

Povijest Europske unije

Povijest Europske unije

 • Vrijeme je da naučite kada je, kako i zašto Europska unija nastala

• Vrijeme je da naučite kada je, kako i zašto Europska unija nastala te da se upoznate s tijekom procesa ujedinjenja, tj. integriranja europskih zemalja. Sjednimo u vremeplov i vratimo se u prošlost…

 • Ideja o ujedinjenoj Europi javila se još sredinom 19, stoljeća u mislima

• Ideja o ujedinjenoj Europi javila se još sredinom 19, stoljeća u mislima tadašnjih filozofa. Tako je poznati francuski književnik Victor Hugo sanjao o “Sjedinjenim državama Europe”. Istu ideju imao je i Winston Churchill.

Nakon drugog svjetskog rata, iz kojeg Europske države izlaze razorene , a neke i

Nakon drugog svjetskog rata, iz kojeg Europske države izlaze razorene , a neke i poražene, ponovno se javljaju ideje o novoj organizaciji života na kontinentu. Po prvi puta Europske zemlje shvaćaju da dijele zajedničke probleme i međusobno odlučuju dobrovoljno udružiti u zajednicu kako bi stvorile bolju budućnost za nadolazeće generacije. Dana 9. svibnja 1950. godine francuski ministar vanjskih poslova Robert Schuman izlaže plan o osnivanju Europske zajednice za ugljen i čelik. Taj se danas slavi kao DAN EUROPE. Godinu dana kasnije dolazi do osnivanja te zajednice kojoj pristupa 6 -država: Francuska, Zapadna Njemačka, Belgija, Luxembourg. , Italija i Nizozemska. 1957. godine zajednica širi svoje djelovanje i na područje trgovine i poljoprivrede te ugovorom u Rimu nastaje Europska ekonomska zajednica(EEZ) 1967. godine EEZ se udružuje s Europskom zajednicom za atomsku energiju u jedinstvenu Europsku zajednicu(EZ)

Od te tri Zajednice poslije se stvara Ugovorom u Maastrichtu 1992. godine Europska unija,

Od te tri Zajednice poslije se stvara Ugovorom u Maastrichtu 1992. godine Europska unija, a Francusku, Njemačku, Italiju, Nizozemsku, Belgiju i Luxemburg nazivamo “Osnivačicama EU”. Sjedište Europske unije je glavni grad Belgije Bruxelles.

Valovi širenja EU

Valovi širenja EU

EU nisu odmah pristupile sve europske države. Svoj teritorij polagano je širila u zadnjih

EU nisu odmah pristupile sve europske države. Svoj teritorij polagano je širila u zadnjih 50. godina u nekoliko valova. Prvo proširenje – 1973. godine članicama Europske zajednice postale su Velika Britanija, Danska i Irska.

Drugo proširenje-1981. godine Grčka postaje članicom Europske zajednice. Treće proširenje-1986. godine u članstvo ulaze

Drugo proširenje-1981. godine Grčka postaje članicom Europske zajednice. Treće proširenje-1986. godine u članstvo ulaze Španjolska i Portugal. Četvrto proširenje-1995. godine Europska unija prima u članstvo Austriju, Finsku i Švedsku

Peto proširenje-1. svibnja 2004. godine bilo je po mnogome značajno. To je prije svega

Peto proširenje-1. svibnja 2004. godine bilo je po mnogome značajno. To je prije svega najveće proširenje EU, kojim je EU dobila novih 10 država članica-Cipar, Češka, Estonija, Letonija, Litva, Mađarska, Poljska, Slovačka, Slovenija i Malta. Šesto proširenje- 1. siječnja 2007. godine EU su pristupile Rumunjska i Bugarska.

 • • Države kandidati su: Hrvatska, Makedonija, Turska. Države potencijalni kandidati: Albanija, Bosna

• • Države kandidati su: Hrvatska, Makedonija, Turska. Države potencijalni kandidati: Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Srbija.

Kriteriji i ciljevi Europske unije

Kriteriji i ciljevi Europske unije

Svaka zemlja koja želi postati članicom EU, osim što mora biti europska, mora ispuniti

Svaka zemlja koja želi postati članicom EU, osim što mora biti europska, mora ispuniti kopenhaške kriterije: 1. razvijati demokraciju te štiti ljudska prava i prava manjina 2. Imati razvijeno gospodarstvo 3. Biti spreman poštovati sve zajedničke ciljeve, odluke i zakone EU. Prema tim kriterijima cilj EU je stabilnost, sigurnost i blagostanje.

Institucije EU

Institucije EU

Unutar EU postoji pet institucija od kojih svaka ima svoju ulogu: - Europski parlament

Unutar EU postoji pet institucija od kojih svaka ima svoju ulogu: - Europski parlament (Strasbourg-Francuska) - Vijeće EU - Europska komisija (Bruxelles-Belgija) - Europski sud pravde (Luksemburg) - Europska središnja banka (Frankfurt na Majni – Njemačka)

TKO SU GRAĐANI EU? Svaki državljanin države članice EU ujedno je građanin Europske unije.

TKO SU GRAĐANI EU? Svaki državljanin države članice EU ujedno je građanin Europske unije. Drugim riječima, da bi osoba imala pravo na status građanina Unije, mora biti državljanin/državljanka jedne od zemalja članica. Uvođenjem tog pojma, nacionalno se državljanstvo ne zamjenjuje, već samo upotpunjava: Portugalac ostaje Portugalac, a Mađar ostaje Mađar, no obojica su i građani EU i to im piše i u putovnici. • Državljanstvo Unije građanima zemalja članica daje dublji smisao pripadnosti Uniji te uz već postojeća prava i obveze daje im neka dodatna prava.

SIMBOLI EU

SIMBOLI EU

 Zastava EU ima 12 žutih zvjezdica kojima se broj nikada ne mijenja i

Zastava EU ima 12 žutih zvjezdica kojima se broj nikada ne mijenja i one su poredane u krug na plavoj podlozi-krug predstavlja solidarnost i sklad Europskih naroda, a broj 12 savršenstvo i jedinstvo. Zastava je službeno prihvaćena 1986. Od te godine simbolizira ujedinjenost Europskih naroda i ulazak u jednu zajednicu, Europsku uniju.

Europska himna, službeno prihvaćena 1986. godine, zapravo je melodija "Ode radosti", dijela 9. simfonije

Europska himna, službeno prihvaćena 1986. godine, zapravo je melodija "Ode radosti", dijela 9. simfonije Ludwiga van Beethovena. Ova himna ne zamjenjuje nacionalne himne država članica, već slavi zajedničke vrijednosti europskih država i simbolizira ideju slobode, mira i solidarnosti u Europskoj uniji.

Dan Europe, 9. svibnja, obilježava početak procesa intergracije tj. ujedinjavanja država u Europi. Tog

Dan Europe, 9. svibnja, obilježava početak procesa intergracije tj. ujedinjavanja država u Europi. Tog je dana 1950. godine Robert Schuman, francuski ministar vanjskih poslova, a na prijedlog francuskog ekonomista Jeana Monneta objavio dokument kojim je započelo postupno povezivanje država Europe u sve veću cjelinu, povezanu geografski, politički i ekonomski.

 1 . s i j e č n 1. siječnja 2002. godine uvedena

1 . s i j e č n 1. siječnja 2002. godine uvedena je zajednička j valuta Euro. Postoji 7 različitih novčanica Eura i a 8 različitih kovanica. Na prednjem dijelu 2 novčanica prikazani su prozori i vrata, a na 0 0 poleđini most koji označava povezanost zemalja 2 članica Eu-a. . g o d

EU I HRVATSKA

EU I HRVATSKA

I Hrvatska želi biti članica EU. Članica je Vijeća europe od 1996. godine. Od

I Hrvatska želi biti članica EU. Članica je Vijeća europe od 1996. godine. Od 2008. godine članica je NATO-a. Godine 2001. potpisala je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. 2003. godine podnijela je zahtjev za članstvo. Europska komisija godinu dana kasnije dala je pozitivno mišljenje(avis) i preporuku za otvaranje pregovora o članstvu. Te iste godine Hrvatskoj je dodijeljen status kandidata. Nakon završetka pregovora potpisuje se Ugovor o pristupanju. Hrvatskoj predstoji: • 1. faza pregovora: , , screening'' (analitički pregled usklađenosti zakonodavstva) • 2. faza pregovora: pregovori o pojedinim poglavljima pravne stečevine EU-a • raspisivanje referenduma o pristupanju EU-u • ukoliko je rezultat referenduma pozitivan - potpisivanje Ugovora o pristupanju EU-u

EUROPA U BROJKAMA

EUROPA U BROJKAMA

23 službena jezika 27 članica 4. 3 mil. km 2 490 mil. stanovnika

23 službena jezika 27 članica 4. 3 mil. km 2 490 mil. stanovnika

ZANIMLJIVOSTI

ZANIMLJIVOSTI

Gdje se skrivaju radno sposobni muškarci u Slovačkoj i Češkoj? U tvornicama! Kuće su

Gdje se skrivaju radno sposobni muškarci u Slovačkoj i Češkoj? U tvornicama! Kuće su prvi puta dobile brojeve u Parizu 1463. godine. Najmanja članica EU-Malta, gotovo je 2000 puta manja od njezine najveće članice Francuske. Najstarije stablo u Europi raste u Litvi. Staro je 1500 godina. Najdulje u EU se školuju Finci. U prosjeku se školuju 16, 7 godina. U Europi je 10 monarhije. Od toga ih je sedam u EU. Kaže se da su Luksemburžani najbogatiji ljudi ne samo u Europi nego i na svijetu.

SMIJEŠNI EUROPLJANI

SMIJEŠNI EUROPLJANI

5

5