CZY ZNASZ SWOICH SSIADW Marta Koowrotkiewicz Jakie mniejszoci

  • Slides: 12
Download presentation
CZY ZNASZ SWOICH SĄSIADÓW? Marta Kołowrotkiewicz

CZY ZNASZ SWOICH SĄSIADÓW? Marta Kołowrotkiewicz

Jakie mniejszości żyją w Twojej okolicy? MNIEJSZOŚCI NARODOWE: MNIEJSZOŚCI ETNICZNE: ◦ Niemcy, ◦ Romowie,

Jakie mniejszości żyją w Twojej okolicy? MNIEJSZOŚCI NARODOWE: MNIEJSZOŚCI ETNICZNE: ◦ Niemcy, ◦ Romowie, ◦ Ukraińcy, ◦ Tatarzy. ◦ Białorusini, ◦ Litwini, ◦ Ormianie, ◦ Rosjanie, ◦ Żydzi. POZNAJ SWOICH SĄSIADÓW SPRAWDŹ MAPĘ!

ROMOWIE

ROMOWIE

Romowie ◦ Romowie to grupa etniczna pochodzenia indyjskiego, ◦ na ziemiach polskich Romowie obecni

Romowie ◦ Romowie to grupa etniczna pochodzenia indyjskiego, ◦ na ziemiach polskich Romowie obecni są od ok. XV wieku, ◦ słowo Rom oznacza mężczyznę, człowieka – stąd nazwa mniejszości, ◦ w 2011 roku przynależność do mniejszości romskiej zadeklarowało 11 tys. ludzi, ◦ nieoficjalnie mówi się o ok. 30 tys. Romów żyjących w Polsce, ◦ podczas II Wojny Światowej Romowie byli obiektem prześladowań i represji, ◦ obecnie w Polsce dużym problemem są nietolerancja i dyskryminacja Romów, ◦ od 2004 roku realizowany jest program rządowy mający na celu poprawę sytuacji społecznej i ekonomicznej Romów.

XVI Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów w Ciechocinku. Ten największy w Europie festiwal

XVI Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów w Ciechocinku. Ten największy w Europie festiwal Romów organizowany jest od 1997 r. Łączy tradycję z nowoczesnością i przyciąga tłumy miłośników muzyki i tańca. W skład taboru romskiego wchodzić może nawet kilkanaście rodzin, które wspólnie wędrują z miejsca na miejsce. W okresie PRL wprowadzono w Polsce przepisy zmuszające Romów do osiadłego trybu życia. Zefiryn Giménez Malla – pierwszy błogosławiony romski i patron wszystkich Romów. Religijność jest istotnym elementem tożsamości romskiej. Od 1986 r. w Limanowej organizowana jest Ogólnopolska Pielgrzymka Romów. W 1971 r. I Światowy Kongres Romów przyjął flagę romską. Jej tło tworzą dwa poziome pasy: niebieski – symbolizujący niebo, oraz zielony – kolor ziemi. Pośrodku znajduje się czerwone koło z szesnastoma szprychami. Symbolizuje ono wędrowny tryb życia Romów oraz nawiązuje do ich praojczyzny – Indii.

NIEMCY

NIEMCY

Niemcy ◦ osadnictwo Niemców na ziemiach polskich rozpoczęło się w XII i XIII w.

Niemcy ◦ osadnictwo Niemców na ziemiach polskich rozpoczęło się w XII i XIII w. – migracja wynikała z przesłanek ekonomicznych, ◦ w 1918 r. ludność niemiecka stanowiła aż 4 % całkowitej populacji na ziemiach polskich, ◦ po zakończeniu II Wojny Światowej zdecydowaną większość Niemców wysiedlono z Polski, ◦ nieliczni pozostali w kraju po okupacji Niemcy poddawani byli ciągłym szykanom, dlatego większość z nich wyjechała do RFN, ◦ obecnie Niemcy to najliczniejsza mniejszość narodowa w Polsce (ponad 100 tys. osób), ◦ mniejszość niemiecka w Polsce ma swoich reprezentantów w Sejmie RP, ◦ większość Niemców żyjących w Polsce deklaruje wyznanie rzymskokatolickie, ◦ w kilkuset szkołach w całej Polsce nauczany jest język niemiecki, ◦ Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych dba o szerzenie i pielęgnowanie kultury niemieckiej w Polsce, ◦ w Polsce znaleźć można liczne zabytki niemieckiego dziedzictwa kulturowego.

W 28 gminach województw opolskiego i śląskiego wprowadzono dotychczas 335 dodatkowy niemieckojęzycznych nazw miast,

W 28 gminach województw opolskiego i śląskiego wprowadzono dotychczas 335 dodatkowy niemieckojęzycznych nazw miast, wsi i ich części. Język niemiecki jest językiem pomocniczym w 22 gminach. Hasła wyborcze Komitetu Wyborczego Wyborców Mniejszość Niemiecka. W wyborach parlamentarnych 2015 Mniejszość Niemiecka zdobyła 1 mandat poselski. Festiwal Kultury Niemieckiej organizowany jest co roku we Wrocławiu i cieszy się bardzo dużą popularnością. Bamberki w Poznaniu. „Bambrzy” to nazwa, jaką w Poznaniu określa się potomków osadników niemieckich sprowadzonych z okolic Bambergi w Górnej Frankonii (północna Bawaria) do podpoznańskich wsi w latach 1719– 1773. Z biegiem czasu ulegli oni asymilacji.

UKRAIŃCY

UKRAIŃCY

Ukraińcy ◦ Ukraińcy to potomkowie Rusinów zamieszkujących Ruś Kijowską, ◦ powszechnie znani są jaki

Ukraińcy ◦ Ukraińcy to potomkowie Rusinów zamieszkujących Ruś Kijowską, ◦ powszechnie znani są jaki mieszkańcy dawnych Kresów Wschodnich, tzw. Kozacy, których nazwa ma związek z brawurą, męstwem i tężyzną fizyczną, ◦ wojsko polskie nierzadko zasilane było przez oddziały kozackie, ◦ dążenie do autonomii i chęć stworzenia własnego państwa prowadziły do licznych konfliktów między Polakami, a Kozakami, ◦ po I wojnie światowej doszło do gwałtownego konfliktu pomiędzy Polakami a Ukraińcami – w efekcie Ukraińców deportowano w ramach akcji „Wisła”, ◦ obecnie Ukraińcy żyją w Polsce w dużym rozproszeniu, mniejszość liczy niespełna 50 tys. osób, ◦ kultura Ukraińców w dużej mierze oparta jest na języku oraz religii (prawosławiu), ◦ stowarzyszenia pielęgnujące kulturę ukraińską organizują festiwale i sesje naukowe.

Tradycja puszczania wianków podczas Nocy Kupały znanej również jako Noc Świętojańska. Przemyscy Ukraińcy ze

Tradycja puszczania wianków podczas Nocy Kupały znanej również jako Noc Świętojańska. Przemyscy Ukraińcy ze Związku Młodych Ukraińców cyklicznie organizują z tej okazji imprezę plenerową, nawiązującą do pogańskich obrzędów sobótkowych. W rejonie Karpat znajdują się liczne cerkwie prawosławne. Można je znaleźć zarówno na terenie Polski jak i Ukrainy. Kadr z filmu Jerzego Hoffmana pt. „Ogniem i Mieczem”. Film opowiada m. in. o powstaniu kozackim przeciwko Rzeczpospolitej zainicjowanym przez hetmana Bohdana Chmielnickiego (na zdjęciu po lewej). Wysiedlenia ludności ukraińskiej w ramach akcji „Wisła” w 1947 r. Z Polski wypędzono wówczas 140 tys. osób cywilnych.

A CZY TY ZNASZ SWOICH SĄSIADÓW?

A CZY TY ZNASZ SWOICH SĄSIADÓW?