Posuchajcie piosenki ktra wprowadzi Was w temat naszego

  • Slides: 36
Download presentation
Posłuchajcie piosenki która wprowadzi Was w temat naszego tygodnia https: //www. youtube. com/watch? v=QHR

Posłuchajcie piosenki która wprowadzi Was w temat naszego tygodnia https: //www. youtube. com/watch? v=QHR 9 URbvf_E

Otocz pętlą te ilustrację na których przedstawione jest lato

Otocz pętlą te ilustrację na których przedstawione jest lato

Wytnij i ułóż ilustrację. Jaki owoc przedstawia ilustracja?

Wytnij i ułóż ilustrację. Jaki owoc przedstawia ilustracja?

Wytnij i ułóż obrazek. Co przedstawia ilustracja?

Wytnij i ułóż obrazek. Co przedstawia ilustracja?

Wytnij i ułóż obrazek. Co przedstawia ilustracja?

Wytnij i ułóż obrazek. Co przedstawia ilustracja?

Pytania do zagadek obrazkowych Jakie letnie owoce znajdziemy w lesie? (jagody, poziomki, maliny) Jakie

Pytania do zagadek obrazkowych Jakie letnie owoce znajdziemy w lesie? (jagody, poziomki, maliny) Jakie owoce rosną latem w ogrodzie? (truskawki, poziomki, maliny) Co można zrobić z letnich owoców? (soki, dżemy, konfitury, kompoty, galaretki).

: 1. Mieć dwie lewe ręce; 2. Mieć muchy w nosie; 3. Siedzieć jak

: 1. Mieć dwie lewe ręce; 2. Mieć muchy w nosie; 3. Siedzieć jak na szpilkach; 4. Spać jak kamień. Dzieci wpisują obok obrazków numery właściwych zdań. Następnie dzieci odczytują zdania z poznanych liter, wpisują numer obrazka, który ilustruje dane zdanie. . Na koniec ilustrują przysłowie „Myśleć o niebieskich migdałach

Burza

Burza

Zagadka Po przeczytaniu zagadki prosimy dziecko, aby nazwało dźwięki, które w niej opisano. Następnie

Zagadka Po przeczytaniu zagadki prosimy dziecko, aby nazwało dźwięki, które w niej opisano. Następnie prowadzimy rozmowę: Jak należy się zachować w czasie burzy? Dziecko formułuje swoje przypuszczenia Burza lub dzieli się swoją wiedzą. Następnie podsumowujemy zdobyte informacje. Wciąż na siebie nacierają Marcin Przewoźniak Co się dzieje tam u góry? Wielką wojnę toczą chmury? I strzelają, i błyskają? Podczas burzy: Co się tam na górze dzieje? – należy unikać wysokich obiektów; Że się nam na głowy leje? – nie wolno przebywać w wodzie ani na odkrytym terenie, chować się pod drzewami; Od błyskawic niebo trzeszczy, – należy unikać metalowych przedmiotów i nie przebywać w ich pobliżu; Ciemne niebo dudni, świeci… – nie wolno rozmawiać przez telefon komórkowy. A nam w butach chlupie deszczyk. Co się dzieje tam na górze? Wiedzą to na pewno dzieci: Oglądamy groźną… (burzę)

Co słyszysz? Włączamy nagranie z odgłosami: ulewy, grzmotu, małego deszczyku, wichury. Dziecko stara się

Co słyszysz? Włączamy nagranie z odgłosami: ulewy, grzmotu, małego deszczyku, wichury. Dziecko stara się rozpoznać, co słyszy, i podać nazwy tych zjawisk.

Kapie, pada, leje Szukanie wyrazów mówiących o tym, co robi deszcz: kapie, pada, leje,

Kapie, pada, leje Szukanie wyrazów mówiących o tym, co robi deszcz: kapie, pada, leje, mży, kropi, siąpi. Kojarzenie dźwięków: – uderzenia palcami w bębenek – kapie, kropi, – przesuwanie palcami po bębenku – siąpi, mży, – uderzanie pałeczką – pada, – mocne uderzanie pałeczką – leje. Ilustrowanie rodzaju deszczu ciałem: – mżawka – pocieranie dłońmi o uda, – silniejszy deszcz – klepanie dłońmi w uda, – ulewa – tupanie nogami.

Skąd się bierze burza? Proponujemy dziecku przeprowadzenie doświadczenia, do którego będą potrzebne: szklanka, blaszane

Skąd się bierze burza? Proponujemy dziecku przeprowadzenie doświadczenia, do którego będą potrzebne: szklanka, blaszane denko (pokrywka puszki), balonik, kawałek wełnianej tkaniny. Przygotowujemy instrukcję obrazkowo-wyrazową, na podstawie której dziecko wykonuje eksperyment. Prosimy, by zapisywało lub rysowało wyniki eksperymentu. Instrukcja obrazkowa: 1. Na suchej szklance umieszczamy blaszane denko, 2. Nadmuchujemy balonik, 3. Pocieramy energicznie balonik wełnianą szmatką i kładziemy go na denku, 4. Zbliżamy palec do brzegu blachy. Po zakończeniu eksperymentu i zapisaniu wniosków pytamy: Co zauważyłeś? (przepływ prądu) Jak to wytłumaczyć? (W wyniku pocierania balonika wytworzyły się ładunki elektryczne – prąd, i przeskoczyła iskra, którą można porównać do małej błyskawicy). Wspólnie z dzieckiem sprawdzamy notatki dotyczące eksperymentu i wyjaśniamy dziecku zaobserwowaną sytuację i zjawisko fizyczne, które nastąpiło.

Karta pracy Praca z KP 4. 39 b – poruszanie się zgodnie z kodem,

Karta pracy Praca z KP 4. 39 b – poruszanie się zgodnie z kodem, kolorowanie obrazków

LATO TĘCZA PO DESZCZU

LATO TĘCZA PO DESZCZU

Maria Konopnicka Tęcza —A kto ciebie, śliczna tęczo, Siedmiobarwny pasie, Wymalował na tej chmurce

Maria Konopnicka Tęcza —A kto ciebie, śliczna tęczo, Siedmiobarwny pasie, Wymalował na tej chmurce Jakby na atłasie? — Słoneczko mnie malowało Po deszczu, po burzy; Pożyczyło sobie farby Od tej polnej róży. Pożyczyło sobie farby Od kwiatów z ogroda; Malowało tęczę na znak, Że będzie pogoda!

Tęcza – zjawisko optyczne i meteorologiczne występujące w postaci charakterystycznego wielobarwnego łuku, widocznego gdy

Tęcza – zjawisko optyczne i meteorologiczne występujące w postaci charakterystycznego wielobarwnego łuku, widocznego gdy Słońce oświetla krople wody w ziemskiej atmosferze. Tęcza powstaje w wyniku rozszczepienia światła załamującego się i odbijającego się wewnątrz kropli wody (np. deszczu) o kształcie zbliżonym do kulistego. Rozszczepienie światła jest wynikiem zjawiska dyspersji, powodującego różnice w kącie załamania światła o różnej długości fali przy przejściu z powietrza do wody i z wody do powietrza. Światło widzialne (z antropocentrycznego punktu widzenia) jest widzialną (postrzegalną wzrokiem) częścią widma promieniowania elektromagnetycznego i w zależności od długości fali postrzegane jest w różnych barwach. Kiedy światło słoneczne przenika przez kropelki deszczu, woda rozprasza światło białe (mieszaninę fal o różnych długościach), na składowe o różnych długościach fal (różnych barwach), i oko ludzkie postrzega łuk składający się z sześciu kolorów: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy. To są właśnie kolory tęczy. Pomimo faktu że w tęczy występuje niemal ciągłe widmo kolorów, tradycyjnie uznaje się, że kolorami tęczy są: czerwony (na zewnątrz łuku), pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy (wewnątrz łuku). Efekt tęczy może być widoczny wszędzie, gdzie występują krople wody w powietrzu oświetlane przez promienie słoneczne padające z tyłu obserwatora a Słońce znajduje się na stosunkowo niewielkiej wysokości (kącie do poziomu mniejszym niż 40°). Warunkiem uzyskania wyraźnej tęczy jest oświetlenie kropel deszczu (chmury) przez równoległą wiązkę światła słonecznego oraz brak oświetlenia rozproszonego. Najbardziej widowiskowe tęcze można zaobserwować, gdy przed obserwatorem pada intensywny deszcz w odległości od 100 m do kilku kilometrów, jednocześnie chmura, z której pada deszcz, zaciemnia tło tęczy, a pozostała część nieba jest czysta. CIEKAWOSTKA

WYKLEJCIE TĘCZĘ PLASTELINĄ. POWODZENIA!

WYKLEJCIE TĘCZĘ PLASTELINĄ. POWODZENIA!

Plastelinowa tęcza. Propozycja zabawy plastycznej na środowy poranek

Plastelinowa tęcza. Propozycja zabawy plastycznej na środowy poranek

Przyj się obrazkom. Jaki Twoim zdaniem będzie wynik doświadczenia? Narysuj to w żółtej ramce.

Przyj się obrazkom. Jaki Twoim zdaniem będzie wynik doświadczenia? Narysuj to w żółtej ramce. Przeprowadź doświadczenie. Narysuj w niebieskiej ramce swoje obserwację. Porównaj swoje ilustrację czy udało Ci się przewidzieć wynik doświadczenia.

Pokoloruj rysunek zgodnie z kodem.

Pokoloruj rysunek zgodnie z kodem.

Posłuchaj piosenki o tęczy. https: //www. youtube. com/watch? v=Lm. BK 0 x. Fkh. H

Posłuchaj piosenki o tęczy. https: //www. youtube. com/watch? v=Lm. BK 0 x. Fkh. H 4 Tęcza cza, cza sł. Anna Bernat, muz. Aleksander Pałac Koleżanko, kolego popatrz czasem na niebo. Czasem zdarzyć się może, cud, zjawisko w kolorze Ref. : Tęcza, tęcza cza, czarodziejska wstążka ta. Wiąże niebo z ziemią, o, jaki kolorowy splot. Tęcza, tęcza cza, czarodziejska wstążka ta. Przez tę tęczę cały świat kolorowy uśmiech ma. Narysuję tę tęczę i na zawsze ci wręczę. By ci było tęczowo, tęczę noś kolorową. Ref. : Tęcza, tęcza cza, cza… Śpiewaj z nami o tęczy, Kiedy nuda cię dręczy. W domu, w szkole, po burzy Tęcza minę rozchmurzy. Ref. : Tęcza, tęcza cza, cza…

Trochę przypomnienia z języka angielskiego

Trochę przypomnienia z języka angielskiego

Letnia pogoda

Letnia pogoda

Pogoda – wysłuchanie opowiadania i rozmowa na temat jego treści. Adaś ciągle spogląda w

Pogoda – wysłuchanie opowiadania i rozmowa na temat jego treści. Adaś ciągle spogląda w okno. Dzisiaj z grupą przedszkolaków jedzie na wycieczkę. Ale co z tą pogodą? Czy wycieczka się uda? Mają jechać bryczką i grać w piłkę. – Mamusiu, nie widać słońca. po niebie płyną ciemne chmury – chłopiec ze smutkiem spogląda w okno. – Może zabiorę grubszą kurtkę, a może wyciągnę z plecaka krótkie spodnie, pewnie ich nie założę – coraz bardziej denerwuje się Adaś. – Nie martw się, popatrz, termometr wskazuje wysoką temperaturę – tłumaczy mama. – Jest ciepło, chociaż trochę parno. Włączymy telewizor i zaraz dowiemy się, jaka będzie pogoda – na ekranie pojawiła się mapa Polski. – Mieszkamy tutaj, gdzie widać słońce zza chmur – tłumaczy Adasiowi mama. – Wprawdzie widać czasami padający deszcz, jednak to tylko przelotne opady. Adaś wpatruje się w mapę pogody. – Trochę podobna do naszego kalendarza pogody. Codziennie wspólnie z panią zaznaczamy na nim pogodę, jaką zaobserwowaliśmy w drodze do przedszkola. Wybieramy chmurki, krople deszczu, ugięte na wietrze drzewa Zegar wybija ósmą godzinę. – Na nas już czas – mama z Adasiem idą do przedszkola. – Będzie wspaniale, zobaczysz. Przebierz się w krótkie spodenki, jest coraz cieplej. Pogoda dopisała. Chociaż było pochmurno, nie spadła ani jedna kropla deszczu. Były spacer nad jezioro, przejazd bryczką i oczywiście gra w piłkę. Dzieci wróciły bardzo zadowolone, chociaż trochę zmęczone.

Pytania do tekstu Gdzie wybierał się Adaś? Dlaczego chłopiec był zmartwiony? Jaką pogodę wskazywała

Pytania do tekstu Gdzie wybierał się Adaś? Dlaczego chłopiec był zmartwiony? Jaką pogodę wskazywała prognoza w telewizji? Jaka pogoda była na wycieczce?

„Zjawiska atmosferyczne” – rozmawiamy z dziećmi o zjawiskach atmosferycznych charakterystycznych dla poszczególnych pór roku.

„Zjawiska atmosferyczne” – rozmawiamy z dziećmi o zjawiskach atmosferycznych charakterystycznych dla poszczególnych pór roku. Pytamy: Czym różni się lato od innych pór roku? Co dzieci robią w lecie, jaki to dla nich czas? Prezentuje dzieciom piktogramy zjawisk kojarzących się z latem: słonko, wiatr, upał, piorun, ulewa. Dzieci dopasowują nazwy do poszczególnych ilustracji. słonko, wiatr, upał, piorun, ulewa

Lato w sztuce

Lato w sztuce

Letnie krajobrazy Dziecko siada przed tablicą, na której znajdują się zdjęcia przedstawiające różne letnie

Letnie krajobrazy Dziecko siada przed tablicą, na której znajdują się zdjęcia przedstawiające różne letnie krajobrazy. Krótko rozmawiamy z dzieckiem na temat zdjęć – podajemy nazwę środowiska przyrodniczego i krajobrazu (np. morski, górski, las, łąka, jezioro, rzeka). Następnie proponujemy dziecku namalowanie farbami akwarelowymi letniego pejzażu. Dziecko zamyka oczy i przy nagraniu "Lato" A. Vivaldiego wyobraża sobie krajobraz, jaki chciałoby namalować. Wspólnie przypominamy technikę malowania akwarelami. Zachęcamy dziecko do tworzenia nowych barw przez mieszanie kolorów, tak jak robią to malarze.

Po łące biega lato Zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki (s. 141). Zapraszamy dziecko do słuchania

Po łące biega lato Zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki (s. 141). Zapraszamy dziecko do słuchania utworu i interpretowania ruchem jego treści. Możemy proponować pewne gesty, odpowiadające słowom piosenki, możemy również zachęcić dziecko do swobodnej interpretacji.

Karty pracy Praca z KP 4. 42 a – odszukanie wśród liter ukrytych wyrazów

Karty pracy Praca z KP 4. 42 a – odszukanie wśród liter ukrytych wyrazów i dopasowanie ich do obrazka. Praca z KP 4. 42 b – nazywanie przedmiotów, pisanie pierwszej i ostatniej litery nazwy obrazka