AZ ANYAGI RENDSZER FOGALMA CSOPORTOSTSA A RENDSZER FOGALMA

  • Slides: 7
Download presentation
AZ ANYAGI RENDSZER FOGALMA, CSOPORTOSÍTÁSA

AZ ANYAGI RENDSZER FOGALMA, CSOPORTOSÍTÁSA

A RENDSZER FOGALMA A körülöttünk levő anyagi világot atomok, ionok, molekulák építik fel. Ezek

A RENDSZER FOGALMA A körülöttünk levő anyagi világot atomok, ionok, molekulák építik fel. Ezek az anyagi részecskék azonban rendkívül parányiak, ezért érzékszerveinkkel nem tudjuk őket külön-külön észlelni. Azok az anyagok, amelyeket már érzékszerveinkkel közvetlenül érzékelni is tudunk, rendkívül sok részecskéből (atomból, ionból, molekulából) állnak. A nagyon sok részecskéből álló anyagokat anyagi halmazoknak nevezzük. A rendszer a világnak (térnek) az része, melyet vizsgálat tárgyává teszünk. A rendszert körülvevő anyagi rész a rendszer környezete. TÁMOP 4. 1. 2. B. 2 -13/1 -2013 -0007 „ORSZÁGOS KOORDINÁCIÓVAL A PEDAGÓGUSKÉPZÉS MEGÚJÍTÁSÁÉRT”

RENDSZEREK FELOSZTÁSA ANYAG- ÉS ENERGIACSERE SZERINT Anyag- és energiacsere a rendszer és környezete között

RENDSZEREK FELOSZTÁSA ANYAG- ÉS ENERGIACSERE SZERINT Anyag- és energiacsere a rendszer és környezete között Nyitott rendszer: a rendszer és a környezete között szabad tömeg- és energiaáramlás lehetséges. Zárt rendszer: a rendszer és a környezete között nincs tömegáramlás, de energiaáramlás lehetséges. Izolált rendszer: a rendszer és a környezete között sem szabad tömeg-, sem szabad energiaáramlás nincs. TÁMOP 4. 1. 2. B. 2 -13/1 -2013 -0007 „ORSZÁGOS KOORDINÁCIÓVAL A PEDAGÓGUSKÉPZÉS MEGÚJÍTÁSÁÉRT”

RENDSZEREK FELOSZTÁSA FÁZISOK SZÁMA SZERINT A fázisok az anyagi rendszerek azonos fizikai és kémiai

RENDSZEREK FELOSZTÁSA FÁZISOK SZÁMA SZERINT A fázisok az anyagi rendszerek azonos fizikai és kémiai tulajdonságú, egymástól fizikai határfelülettel elválasztott részei. Az a felület, amely a fázisokat elválasztja a fázishatár. A homogén rendszerek amelyekben nincs fázishatár. olyan anyagi rendszerek, Heterogén rendszereknek azokat a rendszereket nevezzük, amelyek két vagy több, önmagukban homogén és határfelülettel elválasztott rendszerekből épülnek fel. A heterogén és a homogén rendszereknek között átmenetet jelentenek a kolloid rendszerek. A kolloidok olyan méretű (kb. 1 -500 nm) részeket tartalmaznak, amelyek összességében igen nagy felülete miatt a kolloidok sokféle különleges tulajdonsággal rendelkeznek. TÁMOP 4. 1. 2. B. 2 -13/1 -2013 -0007 „ORSZÁGOS KOORDINÁCIÓVAL A PEDAGÓGUSKÉPZÉS MEGÚJÍTÁSÁÉRT”

RENDSZEREK FELOSZTÁSA KOMPONENSEK SZÁMA SZERINT A komponensek számán azon kémiailag egységes anyagok legkisebb számát

RENDSZEREK FELOSZTÁSA KOMPONENSEK SZÁMA SZERINT A komponensek számán azon kémiailag egységes anyagok legkisebb számát értjük, amelyekkel a heterogén rendszer összes fázisa felépíthető úgy, hogy közben a fázisok tömegviszonyai tetszőlegesen változtathatók. Egykomponensű az a rendszer, amely egyetlen kémiai anyagból épülnek fel. Pl. : vizet, jeget és gőzt tartalmazó rendszer egykomponensű, mert minden részéhez (fázishoz) azonos molekulák (H 2 O) kellenek. Többkomponensű az a rendszer, amely létrehozáshoz több kémiai anyag kell. Pl. : cukoroldat kétkomponensű, mert létrehozásához cukor és víz kell. Hány komponensű az a rendszer, amelyben CO 2, Ca. O és Ca. CO 3 van? Kettő, mert a jelenlévő kémiai anyagok között van egy lehetséges reakció: Ca. CO 3 CO 2 + Ca. O Azért nem egykomponensű, mert ha csak Ca. CO 3 -ból építenénk fel a rendszert, a CO 2 és a Ca. O anyagmennyiségének aránya a reakcióegyenlet szerint csak 1: 1 lehetne, és nem tetszőleges. TÁMOP 4. 1. 2. B. 2 -13/1 -2013 -0007 „ORSZÁGOS KOORDINÁCIÓVAL A PEDAGÓGUSKÉPZÉS MEGÚJÍTÁSÁÉRT”

RENDSZEREK CSOPORTOSÍTÁSA TÖBB SZEMPONT SZERINT Komponensek száma Fázisok száma egy több egy gázok, folyadékok,

RENDSZEREK CSOPORTOSÍTÁSA TÖBB SZEMPONT SZERINT Komponensek száma Fázisok száma egy több egy gázok, folyadékok, szilárd anyagok egykomponensű heterogén rendszerek több gázelegyek, folyadékelegyek, szilárd elegyek többkomponensű heterogén rendszerek TÁMOP 4. 1. 2. B. 2 -13/1 -2013 -0007 „ORSZÁGOS KOORDINÁCIÓVAL A PEDAGÓGUSKÉPZÉS MEGÚJÍTÁSÁÉRT”

KÖSZÖNÖM A FIGYELMET!

KÖSZÖNÖM A FIGYELMET!