AT PCtp talaktsa Szimmetrikus tpegysgg Szivos Sndor 12A

  • Slides: 9
Download presentation
AT PC-táp átalakítása Szimmetrikus tápegységgé Szivos Sándor 12/A

AT PC-táp átalakítása Szimmetrikus tápegységgé Szivos Sándor 12/A

1. Első lépésként szedjük szét a tápegységet és váljunk meg a gyári kivezetésektől, ezzel

1. Első lépésként szedjük szét a tápegységet és váljunk meg a gyári kivezetésektől, ezzel helyet nyerünk az átalakításhoz szükséges alkatrészeknek (egyenirányítás, szűrőkondenzátorok), amelyeket célszerű egy kisebb nyákon elhelyezni (a könnyebb rögzítés végett).

2. Fúrjunk két lyukat a nyákon (lehetőleg a trafó közvetlen közelében) a tekercs két

2. Fúrjunk két lyukat a nyákon (lehetőleg a trafó közvetlen közelében) a tekercs két kivezetésének. FONTOS!!! Ne fúrjunk alkatrész alatt és ne sértsünk meg egyetlen vezetőpályát sem! Ez utóbbi végzetes kimenetelű is lehet!

3. A képen látható az egyenirányító panel, amely az átalakításhoz szükséges összes alkatrészt tartalmazza.

3. A képen látható az egyenirányító panel, amely az átalakításhoz szükséges összes alkatrészt tartalmazza. Az egyenirányításhoz BY 359 típusú diódákat célszerű használni, mivel azok hűthetők (TO-220 tokozásúak). A kisütő ellenállásokra azért van szükség, hogy kikapcsolás után ne maradjon töltés a kondenzátorokban. Elhagyása nem ajánlott! A szűrés a zavarmentes tápfeszültség előállításához szükséges. Ne térjünk el sokban megadott értékektől!

4. Az egyenirányító panelt kössük a 12 Vos szekundertekercs kivezetéseihez. Célszerű ezüstözött vezetékeket használni

4. Az egyenirányító panelt kössük a 12 Vos szekundertekercs kivezetéseihez. Célszerű ezüstözött vezetékeket használni (a Skin - hatás kiküszöbölése végett). Kisebb kapacitású kondenzátorokat használhatunk a szűrőelkók önindukciójának elfojtásához, mivel az elkók tekercselt belső kialakítása miatt önindukció léphet fel.

5. A gyári testet földtől függetlenné KELL tenni, ennek legegyszerűbb módja a képen látható

5. A gyári testet földtől függetlenné KELL tenni, ennek legegyszerűbb módja a képen látható módon két csavarszigetelő gyűrűt a nyák fóliás oldalára felhelyezni. A nagyfeszültségű oldalt NE tegyük földtől függetlenné!

6. Nagyjából így kellene elrendezni az „új” tápegységünket belülről. Ez csupán egy ötlet, mivel

6. Nagyjából így kellene elrendezni az „új” tápegységünket belülről. Ez csupán egy ötlet, mivel minden tápegység más, ezért bármilyen ésszerű elrendezés lehetséges. A kivezetések testpontja földelhető, de nem minden esetben szükséges leföldelni azokat.

7. Külsőre szinte semmit nem változott az eredetihez képest, csupán kevesebb kivezetése van (kettőnél

7. Külsőre szinte semmit nem változott az eredetihez képest, csupán kevesebb kivezetése van (kettőnél több nem célszerű).

8. És végül: Az eredmény! Nagyobb és szimmetrikus kimeneti feszültség, amely ráadásul jól is

8. És végül: Az eredmény! Nagyobb és szimmetrikus kimeneti feszültség, amely ráadásul jól is terhelhető! Megjegyzés: A tápegység gyártójától és felépítésétől függően kaphatunk +/-24… 60 V-os kimeneti feszültséget, ezért az átalakítás végeztével ajánlott bemérni a kapott feszültséget terhelten és üresjáratban is!