3 Proste dowiadczenia z lodem Projekt Mateusza Ciaowicza

  • Slides: 10
Download presentation
3 Proste doświadczenia z lodem Projekt: Mateusza Ciałowicza Opiekun: pani mgr Dorota Ciałowicz.

3 Proste doświadczenia z lodem Projekt: Mateusza Ciałowicza Opiekun: pani mgr Dorota Ciałowicz.

Wprowadzenie § Lód, jest bardzo interesującą substancją, choć wcale na to nie wygląda. Ma

Wprowadzenie § Lód, jest bardzo interesującą substancją, choć wcale na to nie wygląda. Ma kilka ciekawych właściwości, które chciałbym wam dziś pokazać.

Potrzebne materiały: § § § § § Lód (kilka kostek) Sól kuchenna Atrament Spirytus

Potrzebne materiały: § § § § § Lód (kilka kostek) Sól kuchenna Atrament Spirytus salicylowy Woda Szklanka Nitka Słoik Folia aluminiowa

Jak zmusić górę lodową do pływania pod wodą ? (wersja miniaturowa) § Bierzemy szklankę

Jak zmusić górę lodową do pływania pod wodą ? (wersja miniaturowa) § Bierzemy szklankę do połowy wypełnioną wodą i wkrapiamy kilka kropel atramentu. Następnie lejąc po folii wlewamy spirytus. Teraz wrzucamy kostkę lodu i oto efekt. Lód pływa pośrodku szklanki z wodą. Dlaczego ?

Decyduje gęstość § Gęstość wody wynosi 1 g/cm 3. Natomiast gęstość spirytusu to 0.

Decyduje gęstość § Gęstość wody wynosi 1 g/cm 3. Natomiast gęstość spirytusu to 0. 85 g/cm 3, a gęstość lodu wynosi 0. 95 g/cm 3. § Wniosek: Lód ma mniejszą gęstość od wody ale większą od spirytusu, więc po wrzuceniu lodu, unosi się on pomiędzy warstwami cieczy, ponieważ woda wypycha lód w górę ale spirytus nie pozwala wypłynąć mu na powierzchnię.

Czy można podnieść kostkę lodu za pomocą nitki i soli? § Do szklanki z

Czy można podnieść kostkę lodu za pomocą nitki i soli? § Do szklanki z wodą wrzucamy kostkę lodu. Moczymy w wodzie koniec nitki i posypujemy odrobiną soli. Po upływie pół minuty wyciągamy nitkę razem z kostką lodu zaczepioną o jej koniec. Dlaczego?

Zwiększanie temperatury topnienia lodu. § Sól obniża temperaturę topnienia lodu. I pozwala na topnienie

Zwiększanie temperatury topnienia lodu. § Sól obniża temperaturę topnienia lodu. I pozwala na topnienie wierzchniej warstwy lodu. § Wniosek: Posolona warstwa lodu częściowo się roztopiła i utworzyła się cienka warstwa wody. Jednak oddając ciepło do lodu warstwa cieczy krzepnie i powoduje przymarznięcie nitki do kostki lodu.

Zimny wrzątek czyli zagotowanie wody z pomocą lodu. § Do słoika wlewamy wrzącą wodę.

Zimny wrzątek czyli zagotowanie wody z pomocą lodu. § Do słoika wlewamy wrzącą wodę. Zamykamy pokrywką i kładziemy do góry dnem. Kładziemy kostki lodu i obserwujemy trochę bąbelków. Aby naprawdę zagotować wodę polewamy kolbę zimną wodą i obserwujemy wrzenie wody. Dlaczego?

Mount Everest w domu § Im niższe ciśnienie, tym niższa tempera wrzenia wody. §

Mount Everest w domu § Im niższe ciśnienie, tym niższa tempera wrzenia wody. § Wniosek: W kolbie znajdowała się gorąca woda, której temperatura wynosiła prawie 100 o. C. Po gwałtownym ochłodzeniu kolby, para wodna wywiera mniejsze ciśnienie na ścianki kolby i powierzchnię wody. Dlatego też wrzenie zachodzi w niższej temperaturze niż 100 o. C. Podobne zjawisko obserwujemy na Mount Everest. Tam woda wrze w temperaturze 90 o. C.

Bibliografia § http: //www. spryciarze. pl/zobacz/jak-umiescic -lod-na-srodku-pelnej-szklanki § http: //www. spryciarze. pl/zobacz/jakzagotowac-wode-za-pomoca-lodu § http:

Bibliografia § http: //www. spryciarze. pl/zobacz/jak-umiescic -lod-na-srodku-pelnej-szklanki § http: //www. spryciarze. pl/zobacz/jakzagotowac-wode-za-pomoca-lodu § http: //www. spryciarze. pl/zobacz/jak-wyjaclod-z-napoju-za-pomoca-sznurka