11 12 kl kurso usienio raytoj krini temos

  • Slides: 22
Download presentation
11 -12 kl. kurso užsienio rašytojų kūrinių temos, problemos, idėjos Atliko Ieva Vizbaraitė, 12

11 -12 kl. kurso užsienio rašytojų kūrinių temos, problemos, idėjos Atliko Ieva Vizbaraitė, 12 a kl.

Homeras Epinė poema „Odisėja” (~ VIII a. pr. m. e. pab. ) Poemoje veiksmas

Homeras Epinė poema „Odisėja” (~ VIII a. pr. m. e. pab. ) Poemoje veiksmas vyksta dviem planais: žemėje bei dievų būstinėje Olimpe. Odisėją persekioja dievas Poseidonas, neleisdamas jam grįžti namo. Pagrindinį veikėją užstoja kita Olimpo atstovė – deivė Atėnė. Pavykus įveikti visus klajonių etapus, Itakės karalius grįžta į gimtąją žemę ir išžudo jo namus užplūdusius jaunikaičius, kurie siekia Odisėjo turtų bei žmonos Penelopės. Temos: drąsa, tvirtybė, ilgesys, meilė, išskirtinumas, ryžtas, kančia, išmintis. . .

Problemos Ar lengva nugalėti žmogų? Kodėl kenčia žmogus, netekęs gimtųjų namų? Kada žmogus tampa

Problemos Ar lengva nugalėti žmogų? Kodėl kenčia žmogus, netekęs gimtųjų namų? Kada žmogus tampa laimingas? Kodėl žmogus turėtų būti atsakingas už savo veiksmus? Ar lengvas kelias į sėkmę? Ko galima atsisakyti vardan to, ko trokšti?

Idėjos Gimtųjų namų netekimas bei jų ilgesys leidžia atsiskleisti kitoms, pačioms tauriausioms žmogaus savybėms:

Idėjos Gimtųjų namų netekimas bei jų ilgesys leidžia atsiskleisti kitoms, pačioms tauriausioms žmogaus savybėms: drąsai, ištikimybei, atkaklumui. Galima atimti iš žmogaus namus, tačiau neįmanoma atimti iš jo noro grįžti į juos. Ištikimybė – pamatinė vertybė šeimoje. Kritiniu momentu atsiskleidžia tikrasis žmogaus sumanumas bei drąsa.

Viljamas Šekspyras Tragedija „Hamletas” (~1600 m. ) Nužudyto karaliaus sūnus Hamletas sielvartauja dėl tėvo

Viljamas Šekspyras Tragedija „Hamletas” (~1600 m. ) Nužudyto karaliaus sūnus Hamletas sielvartauja dėl tėvo mirties. Jis trokšta atkeršyti dėdei Klaudijui ir liūdi dėl motinos, kuri po vyro mirties, pamindama bet kokias moralines normas, greitai išteka už jo žudiko. Temos: gyvenimo prasmė, nusivylimas pasauliu ir žmogumi, mirtis, šeimos santykiai, vertybių krizė. . .

Problemos Ar reikia kovoti už savo tiesas, įsitikinimus, principus, o gal pasiduoti likimui, aplinkybėms?

Problemos Ar reikia kovoti už savo tiesas, įsitikinimus, principus, o gal pasiduoti likimui, aplinkybėms? Ar įmanoma įveikti blogį ir atkurti gėrį? Ar verta grumtis su aplink tvyrančiu blogiu ir paaukoti savo gyvybę? Ar įmanoma pasipriešinti beprasmybei ir išsaugoti vertybes?

Johanas Volfgangas fon Gėtė Tragedija „Faustas” (Id. -1808 m. , II d. -1831 m.

Johanas Volfgangas fon Gėtė Tragedija „Faustas” (Id. -1808 m. , II d. -1831 m. ) Mefistofelis susilažina su Dievu, kad jam pavyks atitraukti Fausto sielą nuo aukštų siekių ir priversti tenkintis žemiškais dalykais. Mefistofelis įkalba Faustą sudaryti sutartį – už tai padėsiąs jam perprasti visatos esmę. Atsidėkodamas Faustas užrašo jam sielą. Temos: būties prasmė, išsilavinimas, aukšti siekiai, drąsa, veiklumas, pažinimo siekimas. . .

Problemos, idėjos Ar žmogaus galimybės ribotos? Ar įmanoma patirti žmogiškosios būties pilnatvę? Ar verta

Problemos, idėjos Ar žmogaus galimybės ribotos? Ar įmanoma patirti žmogiškosios būties pilnatvę? Ar verta dėl mokslo aukoti save? Visiškos tiesos ir galutinio tikslo niekada negalima pasiekti, tačiau gyvenimas nepraeina veltui, jei nuolat sieki savo tikslų, pažinimo, ieškai, užsiimi kūrybine veikla.

Migelis de Servantesas Saavedra Romanas „Don Kichotas” (1605 m. ) Tai pasakojimas apie kvaištelėjusio

Migelis de Servantesas Saavedra Romanas „Don Kichotas” (1605 m. ) Tai pasakojimas apie kvaištelėjusio ispanų didiko (arba savo idealą ginančios asmenybės) Don Kichoto ir ištikimo jo tarno Sančos Pansos nuotykius keliaujant per Ispaniją. Don Kichotas mano esąs riteris spindinčiais šarvais, kovojantis su pasaulio blogybėmis. Tik mirdamas jis trumpai suvokia realybę ir savo iliuzijas. Temos: idealizmas ir materializmas, išmintis ir beprotystė, troškimas pakeisti pasaulį. . .

Onorė de Balzakas Romanas „Tėvas Gorijo” (1834 m. ) Tai istorija apie idealistiškai nusiteikusį

Onorė de Balzakas Romanas „Tėvas Gorijo” (1834 m. ) Tai istorija apie idealistiškai nusiteikusį jaunuolį Rastinjaką, kurio troškimai gyventi sąžiningai, praturtėti, padėti savo šeimai greitai žlunga susidūrus su Paryžiaus gyvenimo tikrove. Stebėdamas pensiono, kuriame gyveno, kaimyno tėvo Gorijo likimą, Rastinjakas supranta, kad Gorijo tapo meilės dukterims auka. Jis atidavė joms viską ir senatvėje liko vienišas, nuskurdęs ir apleistas. Temos: tėvų ir vaikų santykiai, susvetimėjimas, troškimas praturtėti. . .

Problemos Ar žiauri tikrovė gali pakeisti žmogaus vertybes? Kodėl turtas pakeičia žmogų? Ar dėl

Problemos Ar žiauri tikrovė gali pakeisti žmogaus vertybes? Kodėl turtas pakeičia žmogų? Ar dėl prašmatnaus gyvenimo verta aukoti sąžiningumą ir kitas moralines nuostatas? Ar žmogus gerbiamas tiek, kiek jis turi pinigų? Ar dėl pinigų ir valdžios siekimo pateisinamos piktadarybės?

Fiodoras Dostojevskis Romanas „Nusikaltimas ir bausmė” (1866 m. ) Universitetą metęs, skolose ir vienatvėje

Fiodoras Dostojevskis Romanas „Nusikaltimas ir bausmė” (1866 m. ) Universitetą metęs, skolose ir vienatvėje paskendęs Raskolnikovas save priskiria išskirtiniams ir siekdamas tą įrodyti kirviu užmuša nekenčiamą senę ir netikėtai pasirodžiusią jos seserį. Galiausiai Raskolnikovas nueina į kontorą ir prisipažįsta padaręs žmogžudystę. Jis ištremiamas aštuoneriems metams į katorgą Sibire. Čia Raskolnikovas supranta mylįs Sonią. Meilė išvaduoja jį iš pesimizmo ir vienatvės – jis vėl patiki šviesia ateitimi. Temos: susvetimėjimas, vienatvė, nusikaltimas, sąžinės priekaištai. . .

Problemos, idėjos Ar gali žmogus pasikėsinti į Dievo teisę – spręsti, kas turi gyventi,

Problemos, idėjos Ar gali žmogus pasikėsinti į Dievo teisę – spręsti, kas turi gyventi, o kas mirti? Ar dėl kilnių tikslų galima pateisinti mažesnius nusikaltimus? Ar žmogus gali spręsti, kas moralu, kas ne, ir paaukoti vieną nereikalingą gyvybę, kad išgelbėtų dešimtis kitų? Moralinė kančia, „sielos pragaras“ yra didžiausia bausmė už nusikaltimus.

Erichas Marija Remarkas Romanas „Vakarų fronte nieko naujo” (1929 m. ) Pagrindinis romano veikėjas

Erichas Marija Remarkas Romanas „Vakarų fronte nieko naujo” (1929 m. ) Pagrindinis romano veikėjas Paulius Boimeris kartu su draugais po neilgų mokymų patenka į frontą. Tūkstančiams vakarykščių gimnazistų tai, ko juos nesenai mokė mokykloje, netenka vertės. Jie greitai suvokia, kad vienintelis naudingas dalykas – sugebėti išgyventi. Temos: draugystė, karas. . . 1929 m. pirmasis leidimas

Ernestas Hemingvėjus Apysaka „Senis ir jūra” (1951 m. ) Senasis žvejys Santjagas po 84

Ernestas Hemingvėjus Apysaka „Senis ir jūra” (1951 m. ) Senasis žvejys Santjagas po 84 nesėkmingų dienų žvejybos, išplaukia tikėdamas savo sėkme. Jis sugauna didžiulę žuvį. Kova su žuvimi pareikalauja nežmoniškų pastangų. Plaukiant namo, žuvį suryja rykliai, ir jis partempia tik skeletą. Temos: ištvermė, darbštumas, kantrybė, tikslo siekimas. . .

Francas Kafka Novelė „Metamorfozė” (1915 m. ) Komivojažieris Gregoras Zamza vieną rytą atsibudęs iš

Francas Kafka Novelė „Metamorfozė” (1915 m. ) Komivojažieris Gregoras Zamza vieną rytą atsibudęs iš miego pasijunta , , baisingu vabalu”. Dienų dienas jis slepiasi nuo aplinkinio pasaulio savo kambaryje, kur galiausiai, supratęs, kad būdamas vabalu yra savo šeimai tik našta, numiršta. Temos: susvetimėjimas, vienatvė, išvaizdos sureikšminimas, šeimos santykiai. . .

Francas Kafka Romanas „Procesas” (1914 m. ) Jozefas K. atsikelia ir randa namuose pareigūnus

Francas Kafka Romanas „Procesas” (1914 m. ) Jozefas K. atsikelia ir randa namuose pareigūnus sakančius, kad jam yra iškeltas procesas. Jam niekas nepaaiškina, koks tai procesas ir kas jį iškėlė. Jozefas K. keliauja į teismą ir visaip bando įrodyti savo nekaltumą. Visi jam siūlo pagalbą patardami ką jis turėtų daryti. Temos: absurdas, neteisybė. . .

Alberas Kamiu Romanas „Svetimas” (1942 m. ) Pagrindinis veikėjas Merso iš Alžyro keliauja į

Alberas Kamiu Romanas „Svetimas” (1942 m. ) Pagrindinis veikėjas Merso iš Alžyro keliauja į savo mamos laidotuves. Merso ją buvo atidavęs į senelių prieglaudą, nes manė jai ten būsiant geriau. Vėliau, viešėdamas prie jūros pas kaimyno Reimono draugą, Merso nušauna arabą. Antroje dalyje Merso paskiriama mirties bausmė. Temos: svetimumo jausmas, egzistenciniai išgyvenimai, nereikšmingų įvykių vertinimas. . .

Problemos, idėjos Žmogus gali pasikliauti tik savimi. Net ribinėje egzistencijos situacijoje, laukdamas egzekucijos, žmogus

Problemos, idėjos Žmogus gali pasikliauti tik savimi. Net ribinėje egzistencijos situacijoje, laukdamas egzekucijos, žmogus gali patirti ramybę, artimą laimės pojūčiui. Kodėl žmogus susvetimėja, nutolsta nuo kitų žmonių? Ko vertas pasaulis, jei nevertinamas žmogus? Žmogus svetimame, kraupiame pasauly jaučiasi nesaugus: jaučia absurdą, išgyvena baimę, bjaurastį, gyvenimo beprasmybę.

Alberas Kamiu Romanas „Maras” (1947 m. ) 194. . metais, nedidelį Alžyro miestą Oraną

Alberas Kamiu Romanas „Maras” (1947 m. ) 194. . metais, nedidelį Alžyro miestą Oraną netikėtai užklumpa maras. Niekas negali iš jo išvykti nei atvykti. Gyventojai yra atskirti nuo savo tolimesnių giminių ar išvykusių mylimųjų. Maras pasirodo netikėtai ir netikėtai išnyksta. Visą laiką su juo kovojama – tai sekinanti kova su mirtimi, kančia, blogiu, absurdu. Temos: būties trapumas, absurdas, Antrasis pasaulinis karas, nacizmas. . .

Problemos, idėjos Epidemija yra kiekviena grėsmė, taip pat ir totalitarinė. Grėsmė išryškina ribines situacijas,

Problemos, idėjos Epidemija yra kiekviena grėsmė, taip pat ir totalitarinė. Grėsmė išryškina ribines situacijas, kuriose žmogus pasirodo, kas esąs. Epidemija gali kilti bet kur, bet kada. Kiekviena pergalė laikina: maras (tai bendras grėsmės įvaizdis) nesunaikintas, jis atsitraukė laikinai. Pasirinkdamas poziciją – sukilti prieš blogį ar su juo susitaikyti – žmogus pasirodo kaip laisvas arba apsikrėtęs maro bacilomis. Maro bacilos nugalėti neįmanoma, nes ji glūdi žmogaus, trokštančio savo valią primesti kitiems, prigimtyje.

Ačiū už dėmesį

Ačiū už dėmesį