uvajmo planetu Zemlju nismo naslijedili od predaka pozajmili

  • Slides: 37
Download presentation
Čuvajmo planetu "Zemlju nismo naslijedili od predaka, pozajmili smo je od svojih potomaka. "

Čuvajmo planetu "Zemlju nismo naslijedili od predaka, pozajmili smo je od svojih potomaka. "

Izvori zagađivanja

Izvori zagađivanja

Ozonske rupe Ozonski omotač je tanak omotač oko naše planete, koji nas štiti od

Ozonske rupe Ozonski omotač je tanak omotač oko naše planete, koji nas štiti od prolaska štetnih ultra- ljubičstih zraka Sunca (UV zraka). Zbog zagađivanja, došlo je do njegovog oštećenja i pojavile su se “rupe” u ozonskom omotaču. Kroz njih UV zraci stižu do Zemlje i mogu izazvati razne bolsti (npr. rak kože). Zato je važno da ljeti ne boravimo na suncu u periodu od 11 -17 h.

Globalno zagrijavanje (efekat staklene bašte) Sunce zagrijava našu planetu. Zbog zagađivanja , došlo je

Globalno zagrijavanje (efekat staklene bašte) Sunce zagrijava našu planetu. Zbog zagađivanja , došlo je do porasta koncentracije ugljen-dioksida i drugih gasova u atmosferi. Upravo zbog tog sloja gasova najveći dio toplote se vraća i zagrijava Zemlju. . Zato dolazi do klimatskih promjena tj. porasta temperature na našoj planeti, topljenja lednika, porasta nivoa mora. . . Ipak, najveća opasnost bi mogla biti pojava epidemija.

Kisjele kiše • Zagađujuće materije (nastale najviše u saobraćaju i industriji) miješaju se sa

Kisjele kiše • Zagađujuće materije (nastale najviše u saobraćaju i industriji) miješaju se sa vodenom parom u vazduhu i nastaju kisjeline. Zato padaju kisjele kiše koje djeluju negativno na biljke i životinje. Ove kiše mogu izazvati čak i sušenje šuma.

Kako pomoĆi planeti Zemlji?

Kako pomoĆi planeti Zemlji?

ReciklaŽa je vaŽna • Bacajte otpad samo u kante i kontejnere namijenjene za odlaganje

ReciklaŽa je vaŽna • Bacajte otpad samo u kante i kontejnere namijenjene za odlaganje otpada. • Recikliraj! Od flaše napravi autić, od starog komada tkanine twister. . .

Čuvajmo vazduh koji udišemo! Kada ideš do bliže destinacije, uvijek izaberi da ideš biciklom

Čuvajmo vazduh koji udišemo! Kada ideš do bliže destinacije, uvijek izaberi da ideš biciklom ili pješice. Gdje god nađeš zgodno mjesto - ti biljku posadi ! Uvijek kada ideš u kupovinu namirnice stavljaj u papirne kese. Kada kupuješ flaširanu vodu, izaberi staklene, a ne plastične flaše. Štedi električnu energiju: gasi svjetlo kada ti ne treba, koristi solarno grijanje. . .

Zagađivanje Životne sredine dovodi do narušavanja zdravlja • Ako udišemo zagađen vazduh, pijemo zagađenu

Zagađivanje Životne sredine dovodi do narušavanja zdravlja • Ako udišemo zagađen vazduh, pijemo zagađenu vodu i jedemo hranu koja sadrži pesticide i mineralna đubriva, naše zdravlje će biti ugroženo. • Zato je briga za našu planetu, zapravo briga za naše zdravlje.

Značaj ozonskog omotača, uzroci i posljedice njegovog oštećenja

Značaj ozonskog omotača, uzroci i posljedice njegovog oštećenja

Što je to ozonski omotač? Ozonski omotač ili ozonski sloj je dio Zemljine atmosfere

Što je to ozonski omotač? Ozonski omotač ili ozonski sloj je dio Zemljine atmosfere (stratosfera) između 10. do 50. km iznad Zemljine površine koji sadrži relativno visoku koncentraciju ozona. S obzirom da je količina ozona u atmosferi relativno mala (maksimalne koncentracije ne prelaze 0, 001 %), njegova važnost za život na Zemlji je ogromna. Ovaj sloj apsorbuje 93 -99% Sunčeve svjetlosti visokih frekvencija (ultraljubičasta svjetlost), koja je štetna za živi svijet na Zemlji.

Značaj ozonskog omotača i vrste zračenja S obzirom da je količina ozona u atmosferi

Značaj ozonskog omotača i vrste zračenja S obzirom da je količina ozona u atmosferi relativno mala, njegova važnost za život na Zemlji je ogromna. On nas štiti od ultraljubičastih zračenja koja su štetna po naše zdravlje. Ultraljubičasto zračenje se obično dijeli na UVA (400– 315 nm) ili dugovalno (crno svjetlo), UVB (315– 280 nm) ili srednjevalno i UVC (< 280 nm) ili kratkovalno (antimikrobno). UVC zračenje blokira ozonski omotač i trenutno ne predstavlja neposrednu prijetnju. UVB zračenje, koje ne prodire u dublje slojeve kože, izaziva akutno oštećenje kože (eritem - crvenilo) u obliku opekotina, što dovodi do degeneracije kože, njenog starenja, a može izazvati i rak kože zbog oštećenja gena za obnovu stanica kože. UVA zračenje stvara spontanu i neposrednu pigmentaciju kože povećanom proizvodnjom melanina (pigment kože). Prodire u dublje slojeve kože uzrokujući oštećenja i mogući razvoj raka kože u kasnijoj fazi života.

Uzroci oštećenja ozonskog omotača Ozonske rupe uzrokuju supstance koje oštećuju ozon (a koje su

Uzroci oštećenja ozonskog omotača Ozonske rupe uzrokuju supstance koje oštećuju ozon (a koje su proizvod ljudskih aktivnosti) nazvane zajedničkim imenom ODS (ozone depleting substances). U njih spadaju freoni (zajedničko ime za više vrsta gasova koji u različitim oblicima sadrže hlor, fluor i ugljenik – skraćenice za najvažnije tipove freona su CFC i HCFC), haloni (najčešće se koriste u aparatima za gašenje požara), metil-bromid (koristi se u poljoprivredi kao pesticid), različite vrste rastvarača. . . Funkcionisanje ljudskog društva današnjice, kažu, ne bi bilo zamislivo bez ovih supstanci. Pored pomenutih antropogenih izvora postoje i prirodni izvori koji emituju supstance opasne po ozonski omotač. To su veliki požari i vulkanske erupcije, ali je njihov uticaj mnogo manji i kratkotrajniji nego ljudski.

Posledice oštećenja ozonskog omotača Ozon je uslov života na Zemlji. Pojava oštećenja ozonskog omotača

Posledice oštećenja ozonskog omotača Ozon je uslov života na Zemlji. Pojava oštećenja ozonskog omotača i njegovog istanjenja, prouzrokovala je niz poremećaja zdravstvenog stanja kod ljudi. Pojačano ultraljubičasto (UV) zračenje može izazvati rak kože, može dovesti to mutacije genetskog materijala, oštećenja oka, pojave katarakte a takođe i narušava imuni sistem ljudi i životinja. Pored toga, dodatan negativan uticaj može imati u područijima gdje postoji ozbiljan problem sa zaraznim bolestima poput lišmenijaze, malarije i herpesa, jer se protiv njih tijelo bori kožom. Istraživači upozoravaju da će u budućnosti obolijevanje od raka kože rasti za 2% za svaki novi postotak oštećenja ozonskog omotača.

Osim na ljude, UV zračenje štetno utiče i na ostatak prirode. Na vodene ekosisteme

Osim na ljude, UV zračenje štetno utiče i na ostatak prirode. Na vodene ekosisteme utiče tako što ograničava proizvodnju fitoplanktona i zooplanktona (glavne karike u okeanskom lancu ishrane) i nanosi štetu u ranim fazama razvoja riba, rakova, vodozemaca i drugih vrsta. Kod kopnenih biljaka utiče na rasta, mada određeni broj vrsta ima sposobnost prilagođavanja povećanom zračenju. Prekomjerno štetno UV zračenje ne utiče samo na živi svijet, već i na neke materijale upotrijebljene na građevinama, npr. na boje, gumu, drvo i plastiku tako što pospešuje njihovo raspadanje.

Što mi možemo uraditi? Ozon- ovaj neumorni čuvar je ugrožen i to našom krivicom.

Što mi možemo uraditi? Ozon- ovaj neumorni čuvar je ugrožen i to našom krivicom. Sada je red da mi njega zaštitimo i pomognemo mu da se oporavi i vrši svoju funkciju punim kapacitetom. Postoji niz preporuka kojih bismo trebalo da se pridržavamo. Za održavanje domaćinstava treba odabrati proizvode sa natpisima toxic free ili prirodni proizvodi; pri izboru dezodoranasa, lakova za kosu i sličnih sprejeva, naš izbor bi trebalo da budu oni sa oznakama ozone friendly, koji označavaju da oni nemaju štetne CFC-e. Klima uređaji, kako oni u objektima tako i oni u vozilima, nezaobilazni su dio života savremenog čovjeka. No, oni koriste freone (naročito stariji uređaji), pa brigu oko njih treba povjeriti kvalifikovanim tehničarima koji imaju licencu za rukovanje ovim materijama.

OSOBENOSTI SJEVERNOG POLA I UTICAJ GLEČERA NA KLIMU

OSOBENOSTI SJEVERNOG POLA I UTICAJ GLEČERA NA KLIMU

SJEVERNI POL JE NAJSJEVERNIJA TAČKA ZEMLJE. MOŽE BITI: 1) GEOGRAFSKI, 2) MAGNETNI, 3)GEOMAGNETNI, 4)

SJEVERNI POL JE NAJSJEVERNIJA TAČKA ZEMLJE. MOŽE BITI: 1) GEOGRAFSKI, 2) MAGNETNI, 3)GEOMAGNETNI, 4) POL NEPRISTUPAČNOSTI. PARALELA SJEVERNOG POLA 66, 5 N-SJEVERNI POLARNIK. SJEVERNO OD NJE, TRAJU POLARNI DANI, IDUĆI KA SJEVERU SVE DUŽE. NA SJEVERNOM GEOGRAFSKOM POLU DAN TRAJE 6 MJESECI, ISTO KOLIKO I NOĆ.

KLIMA SJEVERNI POL JE ZNATNO TOPLIJI OD JUŽNOG POLA ZATO ŠTO LEŽI USRED OKEANA.

KLIMA SJEVERNI POL JE ZNATNO TOPLIJI OD JUŽNOG POLA ZATO ŠTO LEŽI USRED OKEANA. MORSKI LED JE 2 -3 m DEBEO, MADA SE PROSJEČNA DEBLJINA SMANJILA TOKOM GODINA, VJEROVATNO ZBOG GLOBALNOG ZAGRIJAVANJA. TEMPERATURE SE POVEĆAVAJU ZBOG KOL. ŠTETNIH GASOVA(FREONI, METAN, NO 2, CO 2, SO 3)KOJI NASTAJU DEJSTVOM ČOVJEKA. OVI GASOVI SU UZROK: 1) CIJEPANJA OZONSKOG OMOTAČA, 2) NASTAJANJA OZONSKIH RUPA, 3) PROMJENE KLIME, 4) OTAPANJA GLEČERA, 5) PODIZANJE NIVOA VODA SVJETSKOG OKEANA.

GLEČERI SU OGROMNE RIJEKE LEDA. ZBOG PORASTA TEMPERATURE, DANAS NASTAJU SAMO U NAJVIŠIM PLANINAMA

GLEČERI SU OGROMNE RIJEKE LEDA. ZBOG PORASTA TEMPERATURE, DANAS NASTAJU SAMO U NAJVIŠIM PLANINAMA I POLARNIM OBLASTIMA. NA PLANINAMA, NASTAJU U MALIM UDUBLJENJIMAKOTLIMA/CIRKOVIMA. ODATLE POLAKO TEKU NIZBRDO, NOSEĆI OGROMNU MASU OTPADA TZV. MORENU.

DA BI GLEČER NASTAO, NOVI SNIJEG TREBA DA PADNE PREKO STAROG. TEŽINA NOVOG SNIJEGA

DA BI GLEČER NASTAO, NOVI SNIJEG TREBA DA PADNE PREKO STAROG. TEŽINA NOVOG SNIJEGA SABIJA STARI U GUŠĆI SNIJEŽNI POKRIVAČ-FIRN. IZ NJEGA BIVA ISTISNUT SAV VAZDUH, PA IZGLEDA KAO LED. KADA PADNE JOŠ SNIJEGA, FIRN POSTAJE JOŠ ČVRŠĆI I PRETVARA SE U GLEČERSKI LED KOJI POLAKO TEČE NIZBRDO. KADA PRELAZI PREKO NERAVNIH STIJENA, LED SE LOMI I NASTAJU PUKOTINE U NJEMU. KADA POSTANE JAKO TOPLO, GLEČER SE TOPI, PA KLIZI OSTAVLJAJUĆU LEDNIČKE DOLINE. BILI SU MNOGO VEĆI TOKOM LEDENOG DOBA. OPASNOST SU ZA BRODOVE, POŠTO SE SAMO 11% NALAZI IZNAD POVRŠINE VODE. PREDJELI KOJI SU NASTALI DJELOVANJEM LEDNIKA AKUMULACIONI PREDJELI.

POSTOJI 1 -2% SLATKE VODE, OD KOJIH SKORO SVU VODU ČUVAJU GLEČERI. PREMA TOME,

POSTOJI 1 -2% SLATKE VODE, OD KOJIH SKORO SVU VODU ČUVAJU GLEČERI. PREMA TOME, ONI SU "PAKETI" VODE, ŠTO JE KLJUČNO ZA OPSTANAK ČOVJEČANSTVA. MEĐUTIM, NJ IHOVO UBRZANO TOPLJENJE DOVODI DO PORASTA NIVOA SVJETSKOG OKEANA I GUBITKA OGROMNIH ZALIHA VODE, NA ŠTA SVI MORAJU DA PRIPAZE.

ZANIMLJIVOSTI: 1) GLEČER DEBELI NAMET U CRNOJ GORI(NA DURMITORU) JE 1 OD 5 GLEČERA

ZANIMLJIVOSTI: 1) GLEČER DEBELI NAMET U CRNOJ GORI(NA DURMITORU) JE 1 OD 5 GLEČERA NA BALKANU. 2) OSIM PLAVIH I BIJELIH, POSTOJE I ZELENI GLEČERI. 3) GLEČER KOJI NAJBRŽE TEČE JE KOLUMBIJA NA ALJASCI-PREVALI 35 km DNEVNO. 4) NAJDUŽI GLEČER JE LAMBERT-FIŠER NA ANTARKTIKU-515 km JE DUG. 5) NA SJEVERNOM, POLU, ZBOG PROLASKA SUNČEVOG VJETRA KROZ ATMOSFERU SE MOŽE VIDJETI POLARNA SVJETLOST-AURORA BOREALIS/AUSTRALIS NA SJEVERU/JUGU. 6) NA ARKTIKU SVAKE GODINE NASTANE 15 HILJADA LEDENIH BREGOVA.

UZROCI I POSLJEDICE KISJELIH KIŠA I EFEKAT STAKLENE BAŠTE

UZROCI I POSLJEDICE KISJELIH KIŠA I EFEKAT STAKLENE BAŠTE

UZROCI I POSLJEDICE KISJELIH KIŠA -Kisjela kiša je padavina koja je zagadjena sumpor dioksidom,

UZROCI I POSLJEDICE KISJELIH KIŠA -Kisjela kiša je padavina koja je zagadjena sumpor dioksidom, azotnim oksidim i druguim hemijskim jedinjenjima. -Ova kiša sadrži 40 puta više kisjeline od običnih padavina. To može imati štetne efekte na biljke, vodene životinje, infrastrukturu. . . Dakle, one imaju dva efekta: na biljni svijet i, samim tim, na životinjski svijet.

UZROČNICI KISJELIH KIŠA -Glavni uzročnici kisjelih kiša su termoelektrane, dim kao posljedica grijanja i

UZROČNICI KISJELIH KIŠA -Glavni uzročnici kisjelih kiša su termoelektrane, dim kao posljedica grijanja i izduvni gasovi koji se stvaraju u saobraćaju, industrija. . . -Kisjele kiše obično izazivaju štetu daleko od svojih izvora. -Kisjele kiše po rekordno niskim p. H vrijednostima zadesile su SAD 1964. godine (iznosila je 2, 1). Sličan problem zadesio je i Škotsku sa p. H vrijednošću od 2, 4.

EFEKAT KISJELE KIŠE U ŠUMAMA -Drveće je jedno od najvidljivijih žrtava kisjelih kiša. -Kada

EFEKAT KISJELE KIŠE U ŠUMAMA -Drveće je jedno od najvidljivijih žrtava kisjelih kiša. -Kada kisjela kiša pada na šumsko tlo, izbacuje vrijedne hranjive materije iz njega ostavljajući aluminijum i druge elemente koji mogu biti toksični za život biljke. Dakle, drveće polako umire zbog nedostatka hrane i od toksina koje kisjela kiša ostavi za sobom.

EFEKTI KISJELIH KIŠA NA ŽIVOTINJE -Efekti kisjele kiše mogu se razlikovati u zavisnosti od

EFEKTI KISJELIH KIŠA NA ŽIVOTINJE -Efekti kisjele kiše mogu se razlikovati u zavisnosti od toga gdje pada i od čega su sastavljeni lokalni kamen i zemljište. -Alkalno zemljište može pomoći ublažavanju efekata kisjele kiše i smanjiti njen uticaj na lokalna jezera. -Medjutim, kada kisjela kiša padne u rijeke i jezera, može ubiti životinje u njemu (kao ove ribe). To je prouzrokovalo potpuno nestajanje nekih ribljih vrsta. -Školjke, vodozemci i drugi vodeni životi su ubijeni kisjelom kišom. -Ove kiše su takodje jedan od glavnih razloga smanjenja zaliha pijaće vode na svjetskom nivou i kao takve predstavljaju ozbiljan problem.

EFEKAT STAKLENE BAŠTE -Efekat staklene bašte je proces zagrijavanja planete Zemlje koji je nastao

EFEKAT STAKLENE BAŠTE -Efekat staklene bašte je proces zagrijavanja planete Zemlje koji je nastao poremećajem energetske ravnoteže izmedju količine zračenja koje Zemljina površina prima od Sunca i vraća u svemir. -Dio toplotnog zračenja koje stiže do Zemljine kore odbija se u atmosferu i, umjesto da ode u svemir, apsorbuju ga neki gasovi u atmosferi i ponovo dozračuju na Zemlju. -Na ovaj način se temperatura Zemljine površine povećava.

RECIKLIRANJE

RECIKLIRANJE

ŠTO JE RECIKLAŽA? ØRecikliranje znači izdvajanje materijala iz otpada i njegovo ponovno korišćenje. Recikliranje

ŠTO JE RECIKLAŽA? ØRecikliranje znači izdvajanje materijala iz otpada i njegovo ponovno korišćenje. Recikliranje uključuje sakupljanje, izdvajanje, preradu i izradu novih proizvoda iz iskorištenih stvari ili materijala.

POŠTO SMO SAZNALI ŠTA JE TO RECIKLAŽA, SADA ĆEMO NAUČITI I KOJI SE SVE

POŠTO SMO SAZNALI ŠTA JE TO RECIKLAŽA, SADA ĆEMO NAUČITI I KOJI SE SVE PREDMETI TJ. MATERIJALI MOGU RECIKLIRATI. Reciklirati se mogu: METAL PAPIR PLASTIKA STAKLO

ØRecikliranje je važno jer recikliranjem od STAROG pravimo NOVO. Recikliranjem smanjujemo količinu svjetskog smeća,

ØRecikliranje je važno jer recikliranjem od STAROG pravimo NOVO. Recikliranjem smanjujemo količinu svjetskog smeća, čime pomažemo očuvanju naše planete.

SADA, DRUGARI, IMAMO JEDNU PORUKU ZA VAS:

SADA, DRUGARI, IMAMO JEDNU PORUKU ZA VAS:

NAUČIĆEMO I VAS KAKO SE RECIKLIRA (NPR. PLASTIKA) ØAko kod kuće imate plastične boce

NAUČIĆEMO I VAS KAKO SE RECIKLIRA (NPR. PLASTIKA) ØAko kod kuće imate plastične boce koje vam više ne trebaju, RECIKLIRAJTE IH! Sve što je potrebno jeste da u kante za smeće koje imaju nacrtan znak za recikliranje bacite vaše flaše. Nakon toga te flaše idu na deponiju. Tamo se mašinski melju, pakuju u kocke, a zatim idu u fabriku na preradu gdje od starih flaša prave NOVE.

Hvala na pažnji! • Andrea, Isidora, Jelena, Lana, Lea, Maša, Nađa, Andrej, Feđa, Luka,

Hvala na pažnji! • Andrea, Isidora, Jelena, Lana, Lea, Maša, Nađa, Andrej, Feđa, Luka, Miljan, Stefan (VI) • Jovana, Nina, Tijana (VIII)