Ukady zasilania silnikw o zaponie iskrowym Silnik o

  • Slides: 12
Download presentation
Układy zasilania silników o zapłonie iskrowym

Układy zasilania silników o zapłonie iskrowym

Silnik o zapłonie iskrowym (ZI) jest silnikiem cieplnym spalinowym o spalaniu wewnętrznym, w którym

Silnik o zapłonie iskrowym (ZI) jest silnikiem cieplnym spalinowym o spalaniu wewnętrznym, w którym spalanie ładunku zainicjowane jest iskrą elektryczną powstającą pomiędzy elektrodami świecy zapłonowej. Mieszanina paliwa i powietrza musi być przygotowana odpowiednio wcześniej przed momentem zapłonu, do jej zapalenia niezbędna jest wytworzona w odpowiednim źródle iskra. Sprawność silnika o zapłonie iskrowym zależy w głównej mierze od stopnia sprężania.

Schemat układu zasilania paliwem 1 Zbiornik paliwa, 2 Przewód przelewowy, łączący pompę paliwa ze

Schemat układu zasilania paliwem 1 Zbiornik paliwa, 2 Przewód przelewowy, łączący pompę paliwa ze zbiornikiem, 3 Przewód doprowadzający paliwo ze zbiornika do pompy, 4 Filtr paliwa 5 Pompa paliwa, 6 Gaźnik, 7 zespół czujnika poziomu paliwa 8 zawór wielofunkcyjny

Gaźnik Budowa i zasada działania Gaźniki stosowane w silnikach pojazdów samochodowych można sklasyfikować na

Gaźnik Budowa i zasada działania Gaźniki stosowane w silnikach pojazdów samochodowych można sklasyfikować na podstawie: — kierunku przepływu strumienia powietrza, — liczby przelotów — jedno , dwu lub trzyprzelotowe (bywają też gaźniki o większej liczbie przelotów), — wartości podciśnienia (stałej lub zmiennej) u wylotu rozpylacza. W zależności od kierunku przepływu rozróżnia się gaźniki: górno ssące, dolnossące (opadowe), bocznossące (poziome) oraz rzadziej skośnossące. Są to gaźniki jednoprzelotowe, w których prędkość przepływu strumienia powietrza przy małej prędkości obrotowej silnika jest stosunkowo mała i nie zapewnia dobrego rozpylenia paliwa. Aby temu zapobiec, najczęściej stosuje się gaźniki dwuprzelotowe, w których przy małej prędkości obrotowej otwarty jest mniejszy przelot, a przy większej prędkości otwierają się obydwa przeloty. W gaźnikach mających gardziele (przewężenia prze lotu) o stałym przekroju podciśnienie u wylotu dyszy paliwa jest zmienne zależnie od strumienia powietrza. W gaźnikach o zmiennym przekroju gardzieli podciśnienie to jest w przybliżeniu stałe.

Układy wtryskowo zapłonowe wtrysk pośredni do przewodu (kolektora) dolotowego, występujący w dwóch odmianach: jednopunktowy

Układy wtryskowo zapłonowe wtrysk pośredni do przewodu (kolektora) dolotowego, występujący w dwóch odmianach: jednopunktowy inaczej monowtrysk (SPI – ang. single point injection) – w którym jeden centralnie umieszczony wtryskiwacz zasila wszystkie cylindry. O ile w małych silnikach rozwiązanie to było wystarczające, to w przypadku silników o dużych pojemnościach pojawiły się problemy z równomiernym napełnianiem cylindrów. wielopunktowy (MPI – ang. multipoint injection) – w tym systemie wtryskiwacze umieszczone są tuż przed zaworami dolotowymi, a ich liczba odpowiada (z pewnymi wyjątkami) liczbie cylindrów.

Wtrysk bezpośredni do cylindra – wtryskiwacze umieszczone są w głowicy (podobnie jak świece) i

Wtrysk bezpośredni do cylindra – wtryskiwacze umieszczone są w głowicy (podobnie jak świece) i umożliwiają bezpośredni wtrysk paliwa do komory spalania. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikamy strat i możemy efektywniej tworzyć mieszankę paliwowo-powietrzną.

Pompy paliwa W silnikach o zapłonie iskrowym stosuje się prawie wyłączni! pompy przeponowe napędzane

Pompy paliwa W silnikach o zapłonie iskrowym stosuje się prawie wyłączni! pompy przeponowe napędzane krzywką wału rozrządu. Pompę paliwa stosowaną w samochodach produkcji FSO Obracająca krzywka 5 wału rozrządu - za pośrednictwem dźwigni 6 i trzpienia powoduje wygięcie przepony. Wywołane w ten sposób podciśnienie w przestrzeni nad przeponą powoduje zassanie paliwa przez zawór 3. Gdy przepona pod działaniem sprężyny 2 wraca do swego pierwotnego położenia, paliwo zostaje wytłoczone do komory pływakowej gaźnika przez zawór 4.

Wtryskiwacze Wtryskiwacz służy do rozpylenia paliwa w komorze spalania. Wtryskiwacz jest zamocowany w głowicy

Wtryskiwacze Wtryskiwacz służy do rozpylenia paliwa w komorze spalania. Wtryskiwacz jest zamocowany w głowicy silnika tak, aby jego końcówka znalazła się w komorze spalania. Przykładowe rozwiązanie konstrukcyjne wtryskiwacza pokazano na rys. 11. 13 W korpusie 3 wtryskiwacza jest umieszczona sprężyna 10, dociskająca (za pomocą drążka 11) iglicę 13 do gniazda rozpylacza. Napięcie sprężyny 10 jest regulowane podkładkami 9. Do korpusu 3 za pomocą nakrętki 6 jest przymocowana końcówka wtryskiwacza (rozpylacz) 12. Doprowadzone do wtryskiwacza paliwo do rozpylacza 12 przez kanałki wykonane w korpusie 3. Iglica rozpylacza utrzymuje się w położeniu zamkniętym do chwili, gdy napór paliwa zrównoważy siłę dociskającej ją sprężyny. Z chwilą uniesienia iglicy ciśnienie działa na całą jej powierzchnię. Skok iglicy ogranicza powierzchnia czołowa korpusu wtryskiwacza. Spadek ciśnienia paliwa powoduje zamknięcie wtryskiwacza. W układach zasilania są stosowane dwa rozwiązania konstrukcyjne wtryskiwaczy:

Przewody ciśnieniowe Są to grubościenne przewody rurowe, o małym przekroju wewnętrznego. Gruba ścianka zapobiega

Przewody ciśnieniowe Są to grubościenne przewody rurowe, o małym przekroju wewnętrznego. Gruba ścianka zapobiega odkształceniu się przewodu pod działaniem wysokiego ciśnienia. Poszczególne przewody powinny mieć jednakowe długości i łagodne wygięcia, o promieniu nie mniej szym niż 50 mm. Dłuższe przewody mocuje się tak, aby nie drgały Drgania powodują pękanie zmęczeniowe przewodów. Przewody mają zakończenia w postaci czopów kulistych, służących do połączeni, z gniazdem w pompie lub wtryskiwaczu.