Sintakse Salikts sakrtots un salikts pakrtots teikums 9

  • Slides: 13
Download presentation
Sintakse. Salikts sakārtots un salikts pakārtots teikums 9. klase Izglītības Inovāciju fonda projekts „

Sintakse. Salikts sakārtots un salikts pakārtots teikums 9. klase Izglītības Inovāciju fonda projekts „ Latviešu valodas labirinti elektroniskajā vidē” © A. Vanaga, A. Zariņš, Āgenskalna Valsts ģimnāzija Rīga 2009

1. uzdevums. Saliec pieturzīmes! Izraksti saliktus sakārtotus un saliktus pakārtotus teikumus! Mini šo teikumu

1. uzdevums. Saliec pieturzīmes! Izraksti saliktus sakārtotus un saliktus pakārtotus teikumus! Mini šo teikumu pazīmes! Veiksmīgs skolēns Atļauj atgādināt dažus veiksmīga skolas darba padomus tie iespējams tev noderēs. Ja iemācīsies pareizi izmantot laiku jau skolā turpmākajā dzīvē baudīsi šīs priekšrocības ko ikdienā izmanto gan mājsaimniece gan uzņēmuma vadītājs. Vislabākais veids kā izbrīvēt vairāk laika ir darbu plānošana un uzskaite pastāvīgi pierakstot darāmo. Šim darba plānam skolēnam parasti tas ir dienasgramatā jābūt līdzi vienmēr un visur kur vien pēc tā būtu nepieciešamība. Ik dienu atvēli noteiktu laiku mācībām un ievēro savu dienas kartību cik vien iespējams! Speciālisti uzskata ka vislabāk kādu mācību uzdevumu veikt tajā pašā dienā. Svarīgi ir arī tas kādu domādams par mācību daudzveidibu tu iekārtosi savu darba vietu kas ietekmēs koncentrēšanās spējas un kas protams noderēs arī tad ja tu vēlēsies atpūsties. (Pēc Rona Fraja “Radošas personības rokasgrāmatas”. )

Atkārtošanai Salikts sakārtots teikums ir tāds salikts teikums, kurā ir divas vairākas neatkarīgas daļas.

Atkārtošanai Salikts sakārtots teikums ir tāds salikts teikums, kurā ir divas vairākas neatkarīgas daļas. Salikta sakārtota teikuma daļas saista sakārtojuma saikļi: un, arī, un arī, bet, tomēr, taču, turpretī, turpretim, vai nu – vai, kā – tā, ne vien – bet arī, tiklab – kā arī, ne tikvien – bet arī, nevis – bet, gan – gan, te – te, drīz – drīz, ne – ne, nedz – nedz, ir – ir.

Salikts pakārtots teikums ir tāds salikts teikums, kurā ir virsteikums (neatkarīgā daļa) un viens

Salikts pakārtots teikums ir tāds salikts teikums, kurā ir virsteikums (neatkarīgā daļa) un viens vairāki palīgteikumi (atkarīgas daļas). Teikuma daļas parasti atdala ar pieturzīmēm, visbiežāk – komatu. Beigu pieturzīme atkarīga no tā, kāda runātāja attieksme pret izteikto domu pausta virsteikumā.

Palīgteikuma ievadītājvārdi Parasti palīgteikumu ievada pakārtojuma vārdi: 1) pakārtojuma saikļi – ka, lai, vai,

Palīgteikuma ievadītājvārdi Parasti palīgteikumu ievada pakārtojuma vārdi: 1) pakārtojuma saikļi – ka, lai, vai, ja, jo, tāpēc ka, tādēļ ka, lai gan, lai arī, kaut gan, kaut arī, kamēr u. c. ; 2) attieksmes vietniekvārdi – kas, kurš, kura, kāds, kāda; 3) apstākļa vārdi – kad, kur, kāpēc, cik; 4) vārdu grupas – no kurienes, uz kurieni.

2. uzdevums. Noraksti tekstu! Pārbaudi izcelto vārdu pareizrakstību! Nosaki palīgteikuma veidus! Ko darīt, lai

2. uzdevums. Noraksti tekstu! Pārbaudi izcelto vārdu pareizrakstību! Nosaki palīgteikuma veidus! Ko darīt, lai atcerētos 1. Vispirms jāievēro, ka ir trīs ļoti atšķirīgi atmiņas veidi: redzes, dzirdes, kustību. 2. Ikviena no tām var būt tev raksturīga tik lielā mērā, cik daba tev to devusi. 3. Vairumam cilvēku vis vieglāk nostiprināt redzes atmiņu, tāpēc ka daudzas iegaumēšanas metodes saistītas ar redzes tēliem. 4. Dzirdes atmiņa ir tā, kuras nostiprināšanai izmanto atskaņas, dziesmas, skaitāmpantus. 5. Ja vēlies pārbaudīt visus atmiņas veidus, pamēģini izmantot arī kustību atmiņu. 6. Sportisti un dejotāji labi zin, ka viņu muskuļiem, locītavām, saitēm piemīt kautkas atmiņai līdzīgs. 7. Piemēram, mācoties palīgteikumu jautājumus, kuri nelien un nelien galvā, pamēģini katram piemērot citādāku kustību.

Bezjautājuma palīgteikumi 3. uzdevums. Izraksti palīgteikumus, kam nevar uzdot jautājumu, un iekrāso ievadītājvārdu! 1.

Bezjautājuma palīgteikumi 3. uzdevums. Izraksti palīgteikumus, kam nevar uzdot jautājumu, un iekrāso ievadītājvārdu! 1. Mācību darba organizēšana pēc noteikta, nemainīga plāna ir tavu mācību sasniegumu pamatā, jo ne vienreiz vien esi pārliecinājies, ka plānveidīgs darbs ietaupa tavu laiku. 2. Jo prātīgāk un plānveidīgāk rīkosies, jo mazāk laika nāksies veltīt uzdotā izpildei. 3. Lai gan tu jau esi kluvis par pietiekami gudru skolēnu, noteikti, rūpīgi izanalizējot savu darba stilu, atradīsi arvien jaunas iespējas un darba paņēmienus. 4. Ja ar laiku tavs mācību paņēmiens zaudē iedarbību, kaut gan iepriekš tas šķitis ļoti labs, atrodi citu! 5. Jo precīzāk tu katru dienu ievērosi dienas režīmu un mācībām atvēlēto laiku, jo izprast un iegaumēt mācību vielu kļūs vieglāk. (Pēc Rona Fraja “Radošas personības rokasgrāmatas”. )

4. uzdevums. Iepazīsties ar bezjautājuma palīgteikumu teoriju! Bezjautājuma palīgteikumiem 1) nav jautājuma, 2) tos

4. uzdevums. Iepazīsties ar bezjautājuma palīgteikumu teoriju! Bezjautājuma palīgteikumiem 1) nav jautājuma, 2) tos var noteikt pēc satura, kas teikumā atklāts, 3) pēc raksturīga ievadītājvārda. 1. Pamatojuma palīgteikums Pamato citā teikuma daļā izteikto domu. jo 2. Pieļāvuma palīgteikums Norāda iemeslu, kāpēc citā teikuma daļā notiek darbība. lai, kaut, lai gan, lai arī, kaut gan, kaut arī 3. Salīdzinājuma palīgteikums Raksturo kādas teikuma daļas saturu salīdzinājumā ar citu teikuma daļu. Jo- jo , 1. daļaievada palīgteikumu.

4. uzdevums. Saliec pieturzīmes, nosaki palīgteikuma veidus! Laba uzvedība ir dzīvesveids 1. Lai gan

4. uzdevums. Saliec pieturzīmes, nosaki palīgteikuma veidus! Laba uzvedība ir dzīvesveids 1. Lai gan ir vispārīgi labas uzvedības priekšraksti uzvedības normas dažādas kultūras nav vienādas. 2. Mums Somijā lai apliecinātu savu godīgumu, sasveicinoties jāskatās acīs. 3. Ir vietas, kur sasveicinoties jānovērš skatiens lai parādītu savu pazemību. 4. Jo pieklājīgāk tu proti uzvesties savā zemē jo vieglāk iemācīsies arī citas sabiedrības uzvedības normas. 5. Šodien jārunā par uzvedības normām visā pasaulē jo arī dzīve kļuvusi daudz starptautiskāka. 6. Un ne jau pareiza dakšiņa svētku mielastā ir pati svarīgākā lai uzreiz spriestu par cilvēka būtību svarīgāk ir vai viņš palīdz savam tuvākajam lai tā dzīve kļūtu gaišāka vai ir draudzīgs un pieklajīgs jo laba uzvedība neko nemaksā ( Pēc S. Lasilas. )

Palīgteikumi bez ievadītājvārdiem Īsuma, labskaņas un stila dēļ dažkārt mēdz izlaist palīgteikuma ievadītājvārdu. Tādas

Palīgteikumi bez ievadītājvārdiem Īsuma, labskaņas un stila dēļ dažkārt mēdz izlaist palīgteikuma ievadītājvārdu. Tādas daļas atdala ar kolu vai domuzīmi. 5. uzdevums. Nosaki, kura teikuma daļa ir palīgteikums, norādi tā veidu! Secini, kura veida palīgteikumiem ievadītajvārdu dažkārt izlaiž! 1. Jāsamierinās – ne viss ir uzreiz skaidrs un acīmredzams. 2. Ir saprotams: daudzus tas nomāc. 3. Vajag rīkoties bez steigas un secīgi – gan jau viss nokārtosies. 4. Pats par sevi saprotams – mācības nedrīkstētu būt garlaicīgas. 5. Plāno savu laiku: tā atradīsi vistaisnāko ceļu, ko veltīt savai izaugsmei.

Vienlīdzīgi palīgteikumi 6. uzdevums. Uzzīmē teikumu shēmas! Ar jautājumu palīdzību noskaidro palīgteikumu veidu un

Vienlīdzīgi palīgteikumi 6. uzdevums. Uzzīmē teikumu shēmas! Ar jautājumu palīdzību noskaidro palīgteikumu veidu un secini, kas tiem kopīgs! Nosaki vāršķiras! 1. Ir dzirdēts, ka mūsdienu dzīves ritms sagrauj tradīcijas, ka kopīgi ģimenes svētki jauniešiem šķiet nemoderni, nevajadzīgi. 2. Mums katram no agras bērnības nāk līdzi atmiņas, kā tika svinētas ģimenes locekļu dzimšanas dienas, kā tika rotāta Ziemassvētku eglīte, kādās krāsoja Lieldienu olas.

7. uzdevums. Uzraksti 6. uzdevuma teikumus tā, lai komata vietā starp palīgteikumiem būtu saiklis

7. uzdevums. Uzraksti 6. uzdevuma teikumus tā, lai komata vietā starp palīgteikumiem būtu saiklis “un”! Vienlīdzīgi palīgteikumi ir tādi palīgteikumi, kas citā teikuma daļā attiecas uz vienu un to pašu vārdu, atbild uz vienu un to pašu jautājumu un ir viena veida palīgteikumi. Visbiežāk vienlīdzīgus palīgteikumus ievada viens un tas pats ievadītājvārds. Pieturzīmju lietojums 1. Ja vienlīdzīgus palīgteikumus saista saikļi “un”, “vai”, tad komatu tā priekšā neliek. 2. Ja šie saikļi atkārtojas, tad atkārtota saikļa priekšā komatu liek (tāpat kā vienlīdzīgiem teikuma locekļiem).

8. uzdevums. Liec pieturzīmes! Nosaki palīgteikuma veidus! Uzrādi vienlīdzīgus palīgteikumus! Katrs var iemācīties sarunāties

8. uzdevums. Liec pieturzīmes! Nosaki palīgteikuma veidus! Uzrādi vienlīdzīgus palīgteikumus! Katrs var iemācīties sarunāties 1. Jebkurš var kļūt par labu sarunu biedru ja vingrinās šajā mākslā un ja lasa un interesējas par visu kas notiek pasaulē 2. Laba sarunu biedra vārdos ir saturs un jēga jo vinš zina ko teikt un kā stāstīt aizraujoši 3. Sarunu var savērpt arī no atmiņu krājumiem kas brīžiem izraisīs gan jautrību gan skumjas un kas ļaus sarunu partneriem iepazīties tuvāk 4. Kad sarunas izsīkst un sabiedrībā iestājas dziļš klusums un kad neviens neprot to pārtraukt tad ir īstā reize atvērt muti šim atmiņu stāstītājam kurš pārējiem pateicībā liks atviegloti uzelpot un kurš noteikti iegūs punktus savā labā kā veikls un interesants sarunu biedrs (Pēc S. Lasilas. )