Sintakse Pieturzmes teikum ar vienldzgiem teikuma locekiem un

  • Slides: 10
Download presentation
Sintakse. Pieturzīmes teikumā ar vienlīdzīgiem teikuma locekļiem un vispārinošo vārdu 9. klase Izglītības Inovāciju

Sintakse. Pieturzīmes teikumā ar vienlīdzīgiem teikuma locekļiem un vispārinošo vārdu 9. klase Izglītības Inovāciju fonda projekts „ Latviešu valodas labirinti elektroniskajā vidē” © A. Vanaga, A. Zariņš, Āgenskalna Valsts ģimnāzija Rīga 2009

1. uzdevums. Atrodi teikumos un pasvītro vienlīdzīgus teikuma locekļus ar vispārinošo vārdu! Kura veida

1. uzdevums. Atrodi teikumos un pasvītro vienlīdzīgus teikuma locekļus ar vispārinošo vārdu! Kura veida teikuma locekļi ir vienlīdzīgi! Nepieciešamības gadījumā aplūko teoriju nākamajā kadrā! 1. Salacas ielejas dabas parkā atrodas aizsargājami dabas pieminekļi, kā Sarkanās klintis, Neļķu klintis, Silmaču iezis, Mazsalacas Velnala, un arī citi dabas veidojumi: krašņas dabiskas pļavas, dižakmeņi un pilskalni. 2. Latvijas iedzīvotaji lepojas ar mūsu valstī sastopamo dabas daudzveidību – vides neskartību vai arī sakoptību –, diemžēl arvien biežāk dzirdam arī par cilvēka postošo ietekmi uz dabu. 3. Moricsalas, Grīņu, Krustkalnu un Teiču rezervāts – 4 dabas rezervāti Latvijā, kas ir cilvēku darbības neskartas vai ļoti maz pārveidotas teritorijas, kurās tiek nodrošināta dabiska un netraucēta attīstība retām vai tipiskām ekosistemām. 4. Latvijā ir ari 3 nacionaāie parki – Gaujas, Ķemeru un Slīteres nacionālais parks –, kuros ir ne tikai cilvēku darbības neskartas vai maz pārveidotas ainavas, bet arī tādi nacionāli nozīmīgi, izcili dabas veidojumi kā biotopu daudzveidība, kultūras un vēstures pieminekļu bagātība. (Pēc enciklopēdijas “Latvijas nacionālie parki un rezervāti”. )

2. uzdevums. Atkārto teoriju! Vienlīdzīgi teikuma locekļi ar vispārinošo vārdu Ir vienlīdzīgi teikuma locekļi,

2. uzdevums. Atkārto teoriju! Vienlīdzīgi teikuma locekļi ar vispārinošo vārdu Ir vienlīdzīgi teikuma locekļi, kuri saistīti ar kādu vārdu, kas jēgas ziņā izsaka vienlīdzīgo teikuma locekļu vispārinājumu vienā kopīgā vārdā. Vienlīdzīgi teikuma locekļu ar vispārinošo vārdu modeļi 1. VV: v 1, v 2, v 3. 2. v 1, v 2, v 3 – VV. 3. VV – v 1, v 2, v 3 –. . 4. VV – v 1, v 2, v 3 –, kas (jauna teikuma daļa). . . 5. Tādi VV kā v 1, v 2, v 3. . 6. VV, kā v 1, v 2, v 3, . . VV – vispārinošais vārds v 1, v 2, v 3 – vienlīdzīgi teikuma locekļi

3. uzdevums. Uzraksti piemērus visiem 6 vienlīdzīgu teikuma locekļu un vispārinošā vārda saistījuma gadījumiem,

3. uzdevums. Uzraksti piemērus visiem 6 vienlīdzīgu teikuma locekļu un vispārinošā vārda saistījuma gadījumiem, izmantojot piemērus par literatūras kursā apgūto!

4. uzdevums. Likt pieturzīmes teikumos ar vienlīdzīgiem teikuma locekļiem un vispārinošo vārdu! Salīdzināt abu

4. uzdevums. Likt pieturzīmes teikumos ar vienlīdzīgiem teikuma locekļiem un vispārinošo vārdu! Salīdzināt abu teikumu atšķirīgo uzbūvi un informāciju! 1. Ainaviski krašņajos Salacas krastos redzami daudzi ūdenstūristu iecienīti dabas objekti kuros konstatētas vairāk nekā 60 augstāko augu sugas. Ainaviski krašņajos Salacas krastos redzami daudzi ūdenstūristu iecienīti dabas objekti dižakmeņi pilskalni sengravas dabiskas pļavas kuros konstatētas vairāk nekā 60 augstāko augu sugas. 2. Salacas krastos un ielejā aug vairākas aizsargājamo augu sugas un bioloģiskās daudzveidības ziņā Salaca ir starptautiski atzīta par vienu no 150 Eiropas etalonupēm.

Salacas krastos un ielejā aug vairākas aizsargājamo augu sugas mežloks dižā jauneglīte dzeltenā dzegužkurpīte

Salacas krastos un ielejā aug vairākas aizsargājamo augu sugas mežloks dižā jauneglīte dzeltenā dzegužkurpīte un bioloģiskās daudzveidības ziņā Salaca ir starptautiski atzīta par vienu no 150 Eiropas etalonupēm. 3. Slīteres nacionālajā parkā mīt rāpuļu sugas kuras Latvijā ir ļoti reti sastopamas un aizsargājamas purva bruņurupucis un gludenā čūska. Slīteres nacionālajā parkā mīt Latvijā ļoti reti sastopamas un aizsargājamas rāpuļu sugas purva bruņurupucis un gludenā čuska. 4. Šajā teritorijā sastopami arī zīdītāji kas ierakstīti Sarkanajā grāmatā mazais susuris un lielais ūdenscirslis. Šajā teritorijā sastopami arī Sarkanajā grāmatā ierakstīti zīdītāji mazais susuris un lielais ūdenscirslis. (Pēc enciklopēdijas “Latvijas nacionanālie parki un rezervāti”. )

5. uzdevums. Izvēlies pareizi uzrakstīto variantu, pamato izvēli! 1. A Grīņu rezervāts izveidots, lai

5. uzdevums. Izvēlies pareizi uzrakstīto variantu, pamato izvēli! 1. A Grīņu rezervāts izveidots, lai aizsargātu grīni – īpašu meža augšanas apstakļu tipu un tajā augošu Latvijai retu atlantisko sugu – grīņu sārteni, kas ir ierakstīta Latvijas Sarkanajā grāmatā kā izzūdoša suga un ir arī rezervāta simbols. • B Grīņu rezervāts izveidots, lai aizsargātu grīni – īpašu meža augšanas apstākļu tipu – un tajā augošu Latvijai retu atlantisko sugu –grīņu sārteni, kas ir ierakstīta Latvijas Sarkanajā grāmatā kā izzūdoša suga un ir arī rezervāta simbols. • C Grīņu rezervāts izveidots, lai aizsargātu grīni – īpašu meža augšanas apstākļu tipu – un tajā augošu Latvijai retu atlantisko sugu – grīņu sārteni, kas ir ierakstīta Latvijas Sarkanajā grāmatā kā izzūdoša suga, un ir arī rezervāta simbols.

2. A Kaut gan rezervāta teritorija ir neliela un augsne – nabadzīga, grīņos aug

2. A Kaut gan rezervāta teritorija ir neliela un augsne – nabadzīga, grīņos aug daudzas retas un aizsargājamas augu sugas, kas ierakstītas gan Latvijas Sarkanajā gramatā, gan citos sugu aizsardzības dokumentos, – dižā jāņeglīte un Sibīrijas skalbe, krāsu zeltlape un smaržīgā un zaļziedu naktsvijole, Baltijas dzegužpirkstīte. • B Kaut gan rezervāta teritorija ir neliela un augsne – nabadzīga, grīņos aug daudzas retas un aizsargājamas augu sugas, kas ierakstiīas gan Latvijas Sarkanajā gramatā, gan citos sugu aizsardzības dokumentos – dižā jāņeglīte un Sibīrijas skalbe, krāsu zeltlape un smaržīga un zaļziedu naktsvijole, Baltijas dzegužpirkstīte. • C Kaut gan rezervāta teritorija ir neliela un augsne – nabadzīga, grīņos aug daudzas retas un aizsargājamas augu sugas, kas ierakstītas gan Latvijas Sarkanajā grāmatā, gan citos sugu aizsardzības dokumentos: dižā jāņeglīte un Sibīrijas skalbe, krāsu zeltlape un smaržīga un zaļziedu naktsvijole, Baltijas dzegužpirkstīte.

3. A Grīnos mīt arī tādi meža dzīvnieki, kā staltbrieži un aļņi, un stirnas,

3. A Grīnos mīt arī tādi meža dzīvnieki, kā staltbrieži un aļņi, un stirnas, un mežacūkas, arī pelēkie zaķi, āpši un bebri, retāk – vilki un lūši, no putniem biežaāk sastopami rubeņi un mežirbes, melnais un baltais stārķis, arī čūskērglis – Latvijā ļoti rets un Sarkanajā grāmatā iekļauts putns. • B Grīņos mīt arī tādi meža dzīvnieki kā staltbrieži un aļņi, un stirnas un mežacūkas, arī pelēkie zaķi, āpši un bebri, retāk – vilki un lūši, no putniem biežāk sastopami rubeņi un mežirbes, melnais un baltais stārķis, arī čūskērglis – Latvijā ļoti rets un Sarkanajā grāmatā iekļauts putns. • C Grīņos mīt arī tādi meža dzīvnieki kā staltbrieži un aļņi, un stirnas, un mežacūkas, arī pelēkie zaķi, āpši un bebri, retāk – vilki un lūši, no putniem biežāk sastopami rubeņi un mežirbes, melnais un baltais stārkķs, arī čūskērglis – Latvijā ļoti rets un Sarkanajā grāmatā iekļauts putns.

 • 4. A 2000. gadā Baltijas jūras Kurzemes piekrastē tika atklāts ekotūrisma objekts

• 4. A 2000. gadā Baltijas jūras Kurzemes piekrastē tika atklāts ekotūrisma objekts “Dzintara taka”, kas stiepjas no Kapsēdes līdz Jūrkalnei un iekļauj vairākus tūrisma maršrutus, to skaitā – Grīņu rezervātu. • B 2000. gadā Baltijas jūras Kurzemes piekrastē tika atklaāts ekotūrisma objekts “Dzintara taka”, kas stiepjas no Kapsēdes līdz Jūrkalnei un iekļauj vairākus tūrisma maršrutus, to skaitā Grīņu rezervātu. • C 2000. gadā, Baltijas jūras Kurzemes piekrastē tika atklāts ekotūrisma objekts “Dzintara taka”, kas stiepjas no Kapsēdes līdz Jūrkalnei un iekļauj vairākus tūrisma maršrutus, to skaitā – Grīņu rezervātu.