POMNIK OFIAR NACJONALISTW UKRAISKICH W LATACH 1939 1947

  • Slides: 8
Download presentation
POMNIK OFIAR NACJONALISTÓW UKRAIŃSKICH W LATACH 1939‒ 1947 - SZCZECIN Upamiętnia tysiące Polaków, mieszkańców

POMNIK OFIAR NACJONALISTÓW UKRAIŃSKICH W LATACH 1939‒ 1947 - SZCZECIN Upamiętnia tysiące Polaków, mieszkańców Wołynia i Małopolski Wschodniej, ofiar ludobójstwa dokonanego w latach 1939 -1947 przez członków ukraińskich organizacji nacjonalistycznych OUN-UPA. Autorką pomnika jest prof. Katarzyna Radecka.

MIEJSCA PAMIĘCI W SZCZECINIE

MIEJSCA PAMIĘCI W SZCZECINIE

Pomnik gen. Józefa Hallera. Pomnik przedstawia postać generała Józefa Hallera, ukazaną w mundurze hallerczyków,

Pomnik gen. Józefa Hallera. Pomnik przedstawia postać generała Józefa Hallera, ukazaną w mundurze hallerczyków, z rogatywką na głowie oraz z szablą w pochwie w lewej dłoni. Mundur spięty pasem, na piersi i klapach kieszeni widoczne guziki z wizerunkiem orła. Wokół stóp generała wykute w kamieniu elementy symbolizujące pole bitwy – samolot, działo, fragment czołgu, krzyż oraz wiszący na nim hełm, stanowiący czytelny znak prowizorycznej żołnierskiej mogiły. Poniżej rzeźby, na frontowej ścianie cokołu, umieszczona tablica z piaskowca szydłowieckiego, z napisem: „GENERAŁ/ JÓZEF/ HALLER/ 13 VIII 1873/ 04 VI 1960”.

POMNIK OFIAR GRUDNIA 1970 - SZCZECIN Jednym z najmłodszych i zarazem najciekawszych postumentów współczesnego

POMNIK OFIAR GRUDNIA 1970 - SZCZECIN Jednym z najmłodszych i zarazem najciekawszych postumentów współczesnego Szczecina jest Pomnik Ofiar Grudnia 70 r. Gigantyczny anioł autorstwa prof. Czesława Dźwigaja został odsłonięty 28 sierpnia 2005 r. na Placu Solidarności w Szczecinie. To tu z okien pobliskiej Komendy Wojewódzkiej Milicji strzelano do robotników, zabijając 16 z nich i raniąc około 100.

Pomnik Niepodległości – Szczecin, osiedle Słoneczne, ul. Jasna 105, 50 m na południe od

Pomnik Niepodległości – Szczecin, osiedle Słoneczne, ul. Jasna 105, 50 m na południe od Rubinowego Stawu, w połowie drogi do szkoły. Pomnik zaprojektowany przez Grupę nieformalną w składzie: Jerzy T. Lipczyński, Przemysław Biryło, Tomasz Flejterski, Wojciech Kokowski. Kamień węgielny został wmurowany 1 września 1998.

POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO SZCZECIN Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego – umieszczony w Szczecinie przy

POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO SZCZECIN Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego – umieszczony w Szczecinie przy placu Szarych Szeregów. Projektantem i wykonawcą pomnika jest Bohdan Ronin-Walknowski, odlewu dokonano w Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” a wykonawcą całości otoczenia pomnika był Wydział Inżynierii Miejskiej Urzędu Miasta Szczecin. Pomnik odsłonięty został 19 marca 2000 r.

Krzyż Katyński W południowo zachodniej części cmentarza, przy alei pomiędzy pierwszą a drugą bramą

Krzyż Katyński W południowo zachodniej części cmentarza, przy alei pomiędzy pierwszą a drugą bramą znajduje się pomnik upamiętniający polskich oficerów zamordowanych w 1940 r. w Związku Radzieckim. Kompozycja przestrzenna wieloelementowa , po środku okrągłej kwatery dominujący element - metalowy krzyż z napisem "KATYŃ 1940". W miejscu pasji na krzyżu żołnierski orzełek przestrzelony od wewnątrz, u podstawy przepasany zawiązanym sznurem. W ten sposób artysta nawiązał do wyglądu ofiar tej tragedii, które znajdowane były w masowych grobach z rekami związanymi sznurem i z przestrzelonymi od tyłu głowami. Pod krzyżem granitowa płyta z napisem: "Tu została złożona ziemia z masowych grobów na cmentarzach wojennych w Katyniu - Charkowie- Miednoje". Na postumencie, po obu stronach krzyża ustawione są trzy głazy z tablicami. Na głazie po lewej stronie krzyża nazwy obozów jenieckich: "KOZIELSK * OSTASZKÓW * STAROBIELSK". Na głazie po prawej stronie z tyłu krzyża napis: "ZAGINIENI", a obok nazwy odkrytych niedawno obozów jenieckich : "KUROPATY, BYKOWNIA, CHARKÓW, CHERSON". Na głazie po prawej stronie z przodu krzyża umieszczony Order Virtuti Militari. Po południowej stronie pomnika, za krzyżem znajduje się murek w formie łuku wykonany z granitowych płyt, na których umieszczono uporządkowane według nazw miejsc kaźni małe tabliczki z nazwiskami pomordowanych ofiar. Pomnik powstał z inicjatywy członków Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie. Został zrealizowany społecznie dzięki życzliwości i zaangażowaniu wielu firm, instytucji i osób prywatnych o czym informuje tabliczka umieszczona z tyłu płyty głównej monumentu. Obok sygnatura autora - Jakuba Lewińskiego i rok powstania 1990.

DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ

DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ