OPREMA PUTA J Petrievi Uloga opreme puta i

  • Slides: 11
Download presentation
OPREMA PUTA J. Petričević

OPREMA PUTA J. Petričević

Uloga opreme puta i šta je čini Oprema puta služi da obezbjedi što veću

Uloga opreme puta i šta je čini Oprema puta služi da obezbjedi što veću bezbjednost saobraćaja na putu i naročito je važna na putevima na kojima je dozvoljena velika brzina kretanja i noću, odnosno u uslovim smanjene vidljivosti. Na bankine ili berme, ali i na samu kolovoznu površinu, postavlja se oprema puta. U opremu puta spadaju: 1. Ograde (zaštitne, za pješake, bezbjednosne), 2. Oprema za označavanje ivice kolovoza (smjerokazni stubići, snježni štap),

3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. Oprema za regulisanje i kanalisanje saobraćaja u

3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. Oprema za regulisanje i kanalisanje saobraćaja u zoni radova ili oštećenja kolov. (ivičnjaci, montažni markeri (stubić sa crvenim i bijelim poprečnim linijama), mačije oči (žute – privremene, bijele - trajne) i sl. ), Prepreke za usporavanje na putu (“ležeći policajac”, izmjena kolovoza, vibracione trake, podignuti plato za ograničenje brzine vozila i sl. ) Oprema protiv zasjenjivanja (mreže, lamele (postavljaju se na ogradu)), Saobraćajna ogledala, Ublaživači sudara, Rampe i polurampe, Osvjetljenje puta.

Od opreme puta, najčešće ćete se susresti sa: 1. Smjerokaznim stubićima, 2. Reflektujućim tijelima

Od opreme puta, najčešće ćete se susresti sa: 1. Smjerokaznim stubićima, 2. Reflektujućim tijelima (katadiopteri, “mačije oči”), 3. Ogradama, 4. Kilometarskim i polukilometarskim stubovima.

Smjerokazni stubići obilježavaju ivicu puta, kako bi vozač, sagledavajući pružanje puta na većoj udaljenosti

Smjerokazni stubići obilježavaju ivicu puta, kako bi vozač, sagledavajući pružanje puta na većoj udaljenosti znao kakvi ga uslovi očekuju. Bijele su boje, sa crnom pantljikom pri vrhu. Sa desne strane puta imaju na sebi reflektujuće folije crvene boje, a sa lijeve strane puta bijele boje. Važni su naročito noću i u uslovima smanjene vidljivosti. Postavljaju se na rastojanju od 50 m, a u krivninama na manjim rastojanjima (20 -50 m). Visine su 50 cm, a još 40 cm su ukopani u zemlju. Izrađuju se od raznih materijala. Danas najčešće od gume.

Reflektujuća tijela (katadiopteri) postavljaju se tamo gdje smjerokazni stubići ne mogu - zbog postojanja

Reflektujuća tijela (katadiopteri) postavljaju se tamo gdje smjerokazni stubići ne mogu - zbog postojanja ograde, potpornog zida, tunela i slično, pa se postavljaju tzv. “mačije oči” na putnoj opremi ili objektima. Idealno bi bilo kada bi se na kolovozu, u poprečnoj ravni sa naspramno postavljenim smjerokaznim stubićima, po osovini puta postavili katadiopteri. To se, zbog velikog investicionog ulaganja, na žalost radi samo u tunelima. Kada se postavljaju u osovinu kolovoza, “mačije oči” se smeštaju u ležište od livenog gvožđa koje je uliveno u asfalt, a u njemu se nalaze gumeni nosači sa mačijim očima, koji se, pri nailasku vozila na njih, elastično deformišu i ostaju neoštećeni.

Ograde Zaštita vozila i pješaka na putevima u nasipu, zasjeku ili koji imaju donji

Ograde Zaštita vozila i pješaka na putevima u nasipu, zasjeku ili koji imaju donji potporni zid, kao i na mostovskim konstrukcijama ostvaruje se izradom ograde. Ograde mogu biti u vidu: Kolobrana, Betonskih ili kamenenih ograda, Čeličnih ograda, Elastičnih odbojnih ograda, Živica i Žičanih mreža. Visine su: • Za zaštitu pješaka – 0. 9 m, • Za zaštitu vozila – 0, 6 m

Kolobrani su masivniji kameni, rjeđe betonski stubovi koji imaju zadatak da zadrže vozilo u

Kolobrani su masivniji kameni, rjeđe betonski stubovi koji imaju zadatak da zadrže vozilo u planumu puta. Postavljaju se uglavnom u planinskim predjelima, na nasipima i zasjecima sa strmim padom, na ivici bankina, na rastojanju od oko 5 m. Kako bi bili oučljiviji najčešće se boje bijelom bojom sa crnom pantljikom pri vrhu i na svaki 4 -5 se postavljaju reflektujuća tijela, da se ne moraju postavljati i smjerokazni stubići.

Čelična odbojna ograda je danas sve više u primjeni, naročito na putevima na kojima

Čelična odbojna ograda je danas sve više u primjeni, naročito na putevima na kojima je dozvoljena veća brzina kretanja vozila. Izrađuje se od vrlo elastičnih čeličnih limova, postavljenih na nosače. Mnogo bolje psihološki djeluje na vozača od kolobrana ili betonske ograde. Prilikom udara vozila u ovakvu ogradu, ona se elastično deformiše, prigušuje udar i vraća vozilo na kolovoz.

Kilometarski i polukilometarski stubovi Kilometaski i polukilometarski stubovi izrađivani su od kamena ili betona

Kilometarski i polukilometarski stubovi Kilometaski i polukilometarski stubovi izrađivani su od kamena ili betona i otud je ostao naziv - stubovi. Danas se izrađuju u vidu limenih pločica koje se postavljaju na nosač. Služe za obavještavanje korisnika puta o rastojanju od mjesta od kojeg put počinje, izraženom u kilometrima (kilometarski stubovi), dok se na važnijim putevima, između dva kilometarska stuba, postavljaju polukilometarski, na kojima piše 0, 5 ili 0. 5 km.

HVALA NA PAŽNJI! Zadatak: Naučite sadržaj ove prezentacije. Služite se i svojim udžbenicima. Odgovorite

HVALA NA PAŽNJI! Zadatak: Naučite sadržaj ove prezentacije. Služite se i svojim udžbenicima. Odgovorite na sljedeća pitanja: 1. Čemu služi crna pantljika na vrhu smjerokaznih stubića? 2. Zašto su na smjerokaznim stubićima sa desne strane reflektujuća tijela crvene, a sa lijeve bijele boje? 3. Zašto se danas sve više smjerokazni stubići izrađuju od gume? 4. Zašto bi bilo dobro da po osovini kolovoza imamo “mačije oči”? 5. Zašto se danas kolobrani sve manje koriste? 6. Šta nije u redu na slici na kojoj su prikazani kolobrani? 7. Koja ograda je najpovoljnija za vozače (vozila) i zašto? 8. Koja je uloga kilometarskih stubova? Dokaz da ste to uradili pokazaćete mi kada nastavi da se realizuje u učionicama. Za sva pitanja i nedoumice, obratite mi se u Viber grupu.