Opercis rendszerek Szoftver Szmtgpeken futtathat programok s a

  • Slides: 16
Download presentation
Operációs rendszerek

Operációs rendszerek

Szoftver: Számítógépeken futtatható programok és a hozzájuk tartozó leírások, dokumentumok. Program: A számítógép számára

Szoftver: Számítógépeken futtatható programok és a hozzájuk tartozó leírások, dokumentumok. Program: A számítógép számára értelmezhető utasítássorozat.

Csoportosítás Szoftverek Operációs rendszer Működteti a szgépet. Pl: Windows, Linux, Unix, OS/2, DOS Fejlesztői

Csoportosítás Szoftverek Operációs rendszer Működteti a szgépet. Pl: Windows, Linux, Unix, OS/2, DOS Fejlesztői Felhasználói A segítségével lehet programokat készíteni. Egy feladat megoldására készült program. Pl: Word, Excel, Power Point

Az operációs rendszer: A számítógépszoftver része, olyan programrendszer, ami betölti és vezérli a gépen

Az operációs rendszer: A számítógépszoftver része, olyan programrendszer, ami betölti és vezérli a gépen futó programokat (alkalmazásokat), elosztja, ütemezi az erőforrásokat, kezeli a hardvert, biztosítja a felhasználó és a számítógéprendszer közötti kommunikációt.

Funkciói: Ø A hardver szabályozása Ø Programok futtatása Ø Hibakezelés Ø Kommunikáció a felhasználóval

Funkciói: Ø A hardver szabályozása Ø Programok futtatása Ø Hibakezelés Ø Kommunikáció a felhasználóval Ø Kapcsolattartás a futó programok között Ø Adatvédelem biztosítása

Típusai Általános célú: Ø Egyfelhasználós (monsuer) • Egyfeladatos • Többfeladatos (multitasking) Ø Többfelhasználós §

Típusai Általános célú: Ø Egyfelhasználós (monsuer) • Egyfeladatos • Többfeladatos (multitasking) Ø Többfelhasználós § Egyfeladatos (batch processing) § Többfeladatos (multiprograming) Speciális célú: • Hálózati • Valós idejű (real time) Ø Interaktív rendszerek (párbeszédes) Ø Nem interaktív rendszerek Ø Mikrogépes, kisgépes, nagygépes rendszerek

Egyfelhasználós és egyfeladatos: Az első operációs rendszerek voltak. Legismertebb képviselője: DOS (Disk Operating System)

Egyfelhasználós és egyfeladatos: Az első operációs rendszerek voltak. Legismertebb képviselője: DOS (Disk Operating System) Többfeladatos: Egy felhasználó több feladatának időben párhuzamos (konkurens) végrehajtását végezheti egyetlen gépen. Pl: Windows

Kötegelt (Batch) feldolgozás: Az operációs rendszer egymástól független munkák végrehajtási igényeit fogadja. Ezekből parancskötegek

Kötegelt (Batch) feldolgozás: Az operációs rendszer egymástól független munkák végrehajtási igényeit fogadja. Ezekből parancskötegek (Batch) hozhatók létre, amelyek egymást követően hajtandók végre. Fontos tartozéka a munkavezérlő nyelv (Job Control Language), amelynek feladata a kötegekbe foglalt munkák futtatása.

Multiprogramozás: A központi egységet valamilyen ütemezési stratégia szerint ciklikusan rendelik hozzá a tárban elhelyezett

Multiprogramozás: A központi egységet valamilyen ütemezési stratégia szerint ciklikusan rendelik hozzá a tárban elhelyezett programokhoz (folyamatokhoz), kihasználva azok kényszerű várakozási időit. Abban kül. a multitaskingtól, hogy több felhasználó feladatát is képes egyidejűleg elvégezni, akár egyetlen CPU-val is. Védelmi feladatai fontosak és sokrétűek. Lehet interaktív v. nem interaktív változata. A multiprogramozható rendszerek kizárólag egyben hálózatos rendszerek is.

Multitask: Egy időben futtatható program. Párhuzamos programvégrehajtás, a rendszer képes több programot „egyszerre” futtatni.

Multitask: Egy időben futtatható program. Párhuzamos programvégrehajtás, a rendszer képes több programot „egyszerre” futtatni. Valójában –ha csak egy processzoros a szgép- nem jelent tényleges párhuzamos futtatást, csupán a processzor gyorsan egymás után felváltva használják a programok.

Valós idejű (Real Time): Folyamatvezérlési feladatokra fejlesztették ki (gyártási folyamatok, közlekedési lámpák vezérlésére) A

Valós idejű (Real Time): Folyamatvezérlési feladatokra fejlesztették ki (gyártási folyamatok, közlekedési lámpák vezérlésére) A gépbe az adatok is érzékelőkről érkeznek. OP. rendszer feladata ezek elemzése és az eredménytől függő vezérlő mechanizmusok aktiválása. A feladatok elvégzését szigorú időkorlát köti. A paramétereket csúcsterhelésre kell beállítani. Jellemző az eseményvezérelt jelleg. A szigorú követelmények miatt gyakori a hardver megduplázása.

Mikro-, kis - és nagygépes: A hardver mérete a döntő szempont. Ilyen osztályzás csak

Mikro-, kis - és nagygépes: A hardver mérete a döntő szempont. Ilyen osztályzás csak úgy készíthető, ha megadjuk az időpontot is, mert a gyorsuló technológiai fejlődés miatt, ami ma nagynak számít, az lehet, hogy holnap már kicsi.

Felhasználói felület változásai Grafikus Karakteres • Kezelése egérrel, az ikonra kattintással történik • Kezelése

Felhasználói felület változásai Grafikus Karakteres • Kezelése egérrel, az ikonra kattintással történik • Kezelése billentyűzettel, parancsok begépelésével történik.

Graphics User interface: (GUI) Képi metaforákkal és vmilyen mutatóeszközökkel a karakteres szövegszerkesztővel segített párbeszédet

Graphics User interface: (GUI) Képi metaforákkal és vmilyen mutatóeszközökkel a karakteres szövegszerkesztővel segített párbeszédet biztosít. Önálló komponensnek tekinthető, a héj is az API-n keresztül tart kapcsolatot a rendszermaggal. A fontosabb feladatokra a rendszermagot és a rendszerhéjat is felkészítették, ez nem teljeskörű. Az OP. r. mérete határt szabhat ennek. A rendszer rugalmasságát növelni lehet a rendszermagtól független szervízprogramcsomaggal.

Menüvezérelt: Az ablakokban kiadható parancsokat tartalmazzák. Szerepük, hogy a sok parancs megtanulásától megkíméljenek minket.

Menüvezérelt: Az ablakokban kiadható parancsokat tartalmazzák. Szerepük, hogy a sok parancs megtanulásától megkíméljenek minket. Az aláhúzott betűk a menüelem gyorsabb kiválasztását segítik. A fontosabb parancsokhoz gyorsbillentyűk is tartoznak. A parancs mögötti 3 pont az jelenti, hogy dialógusablak tartozik hozzá.

PC indítási folyamata BIOS: (Basic Input-Output System) A rendszermag segítségével a perifériák kezelése teljesen

PC indítási folyamata BIOS: (Basic Input-Output System) A rendszermag segítségével a perifériák kezelése teljesen az OP. r. hatáskörébe került. hardver tesztet operációs rendszer indítása kezdő rekord megtalálása. Rendszermag: Bizonyos funkciói a felhasználók számára hozzáférhetetlenek. Ilyen például a CPU-t, a memóriát és a megszakításokat, általában a hardvert közvetlenül kezelő funkciók.