Noc Muzew w Gminie Wizowna Gminny Orodek Kultury

  • Slides: 11
Download presentation
Noc Muzeów w Gminie Wiązowna Gminny Ośrodek Kultury w Wiązownie Maj, 2020 r.

Noc Muzeów w Gminie Wiązowna Gminny Ośrodek Kultury w Wiązownie Maj, 2020 r.

Słowem wstępu… „Kultura to (…) budowanie wartości, dla których warto żyć” – ten cytat

Słowem wstępu… „Kultura to (…) budowanie wartości, dla których warto żyć” – ten cytat Zbigniewa Herberta przyświeca od lat pracy i misji Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie. Te krótkie, aczkolwiek wymowne słowa motywują i dają energię do rozwoju, oraz inspiracji lokalnej społeczności. Działania kulturalne i wydarzenia plenerowe są nieodłącznym elementem tworzenia naszego ośrodka. Rok 2020 – to czas próby. Próby która paraliżuje i nie pozwala realizować podstawowych działań GOK. Jednym z wyczekiwanych i lubianych przez lokalną społeczność wydarzeń była „ Noc muzeów”, która przyciągała do Izby Regionalnej rzeszę mieszkańców. W tym roku to wydarzenie się nie odbędzie. Zapraszamy jednak na swojego rodzaju résumé „Nocy Muzeów” z poprzednich lat.

Kilka słów o historii… Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Ze

Kilka słów o historii… Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast.

Noc Muzeów -2019 r. Atrakcją na co dzień niespotykaną w Izbie Regionalnej była prezentowana

Noc Muzeów -2019 r. Atrakcją na co dzień niespotykaną w Izbie Regionalnej była prezentowana wystawa „Książę Józef Poniatowski i kampania 1809 roku”. Fragmenty wystawy zostały zaprezentowane dzięki uprzejmości przedstawicieli Stowarzyszenia Więzy z Wiązowny. Wystawa stawia sobie za cel przypomnienie wydarzeń, które 210 lat temu wciągnęły niewielką, leżącą z dala od miast i traktów Wiązownę w wir Wielkiej Polityki. Wystawa powstała dzięki wsparciu finansowemu Gminy Wiązowna i życzliwości wielu instytucji. Młodsi goście, również się nie nudzili. Instruktorzy Gminnego Ośrodka Kultury poprowadzili warsztaty pt. : „Straszny dwór nie taki straszny”. Dzieci prócz warsztatów, obejrzały także widowisko przygotowane przez Teatr Wariacja. Spektakl „Staś Moniuszko w strasznym dworze” to przedstawienie pierwszych lat życia Stanisława Moniuszki w formie krótkich scen z pieśniami kompozytora w tle. Były tam pokazane pierwsze wizyty u krewnych, właśnie w tytułowym strasznym dworze, pierwsze przedstawienia teatralne organizowane w spichrzu przez wujka Józefa, pierwsze wizyty w wielkich miastach i pierwsze miłości. A wszystko w atmosferze troski i czułej opieki jaką otaczali małego Stasia, jedynego spadkobiercę rodu Moniuszków rodzice i wujkowie. Tematyka spektaklu 4 bardzo przypadła do gustu wszystkim zgromadzonym.

Tak było… Podczas Nocy Muzeów usłyszeliśmy dwa utwory Stanisława Moniuszki, w wykonaniu Benedykta Sokołowskiego.

Tak było… Podczas Nocy Muzeów usłyszeliśmy dwa utwory Stanisława Moniuszki, w wykonaniu Benedykta Sokołowskiego. "Kozak" a capella, oraz arię ze "Strasznego Dworu" "Ten zegar stary". Benedykt Sokołowski w czerwcu skończy 14 lat. Uczy się w Miejskiej Szkole Artystycznej w Mińsku Mazowieckim, w III kl. gitary. Brał udział w Mazowieckim Konkursie Gitarowym "Gitara na Pradze", zdobywając w ostatnich dwóch latach kolejno III miejsce i wyróżnienie. Jako śpiewający aktor gra tytułową rolę w spektaklu muzycznym "Oskar i Pani Róża", wystawianym w bieżącym sezonie na Scenie Teatralnej Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. W marcu br. zagrał patrona swojej szkoły w spektaklu-koncercie "Spotkanie na cztery ręce", podczas którego wykonał z towarzyszeniem orkiestry dwa utwory Stanisława Moniuszki: pieśń "Kozak" oraz arię "Z kurantem" (Ten zegar stary. . . ) z opery "Straszny Dwór", zbierając bardzo dobre recenzje. W 2016 r. zdobył wyróżnienie w Mazowieckim Konkursie Piosenki Polskiej. Wraz z rodzeństwem tworzy zespół wokalno-instrumentalny "Szczęśliwe Dzieciaki", z którym w br. zdobył I miejsce w Powiatowym Konkursie Kolęd i Pastorałek. Spektaklem, warsztatami a także występem Benedykta chcieliśmy włączyć się w obchody roku Stanisława Moniuszki, wybitnego kompozytora, pedagoga, dyrygenta i organisty. Twórcy opery “Straszny dwór”, “Halka” czy pieśni “Prząśniczki”. Izbę Regionalną podczas Nocy Muzeów odwiedziło wiele osób. Dotarli także goście z Otwocka, Mińska Mazowieckiego czy z Kołbieli. Cieszymy się, że nasza Izba staje się co raz popularniejszym miejscem na mapie nocnych, majowych atrakcji.

Noc Muzeów – 2018 r. W ramach realizacji grantu pt. "Frankensteina tradycji – mazowieckie

Noc Muzeów – 2018 r. W ramach realizacji grantu pt. "Frankensteina tradycji – mazowieckie zabawy weselne" zorganizowano Noc Muzeów w szerszej formule; rozbudowanej o spektakl teatralny dla dzieci „Wesele na mazowieckiej wsi”, projekcję filmu „Wesele kołbielskie”, warsztaty „Wycinanki kołbielskiej” oraz wystawę wycinanek z prywatnej kolekcji Mariana Sołobodowskiego. W ramach realizacji grantu zorganizowano spotkanie edukacyjno – warsztatowe, dla dzieci, młodzieży i dorosłych z terenu Gminy Wiązowna. Spotkanie stanowiło odpowiedź na potrzebę aktywnego uczestnictwa w kulturze. Założeniem realizacji spotkania było nawiązanie do obrzędów związanych z tradycjami wsi. Kultywowanie miejscowych tradycji, poprzez wykorzystanie bogatego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu. Celem bezpośrednim zachowanie obrzędów oraz rozwój dziedzictwa o charakterze ludowym. Zauważamy starzenie się grup, dbających o zachowanie dziedzictwa ludowego regionu. Koło Gospodyń Wiejskich to głównie Panie w wieku 70 lat i więcej, Stowarzyszenie Przyjaciół Tradycji i Kultury Ludowej Wawrzynioki to również osoby w podeszłym wieku. Brak jest współpracy międzypokoleniowej. Istnieje ryzyko zapomnienia tego co rodzime. Dlatego celem realizacji działania było zwrócenie uwagi młodzieży na głębokie osadzenie w historii i tradycji ludowej. Zwrócenie uwagi uczestników na powrót do tradycji życia wiejskiego, jako waloru turystycznego. Celem spotkania było zachowanie od zapomnienia tego, co stanowi trzon naszej kultury m. in. poprzez przeprowadzenie zajęć w oparciu o zgromadzone w Izbie eksponaty, przedmioty codziennego użytku, ubrania, których nie znajdzie się we współczesnym gospodarstwie. Rezultatem projektu jest zainteresowanie młodych ludzi ludowością, folklorem, tradycją. Wciąż liczymy, że w dalszej perspektywie utworzą się młodzieżowe grupy o charakterze ludowym np. grupy tancerzy, śpiewaków.

Noc Muzeów -2016 r. W Gminie Wiązowna Noc Muzeów, od kilka lat również zyskuje

Noc Muzeów -2016 r. W Gminie Wiązowna Noc Muzeów, od kilka lat również zyskuje na popularności. Idąc za ciosem rozszerzono program wiązowskiej Nocy Muzeów. W programie uwzględniono nocne zwiedzanie Izby Regionalnej w Gliniance, przy blasku świec, w oprawie ciekawych historii mieszkańców okolicy, ale przede wszystkim w towarzystwie członków Stowarzyszenia Wawrzynioki. Aby połączyć motyw ludowości i nocnych aspektów zwiedzania przygotowano warsztaty robienia lampionów, które posłużyły podczas wieczornego przemarszu ze światłem do pobliskiego, zabytkowego, drewnianego Kościoła, który stanowił drugi punkt programu tegorocznej Nocy Muzeów. Ksiądz Proboszcz Krzysztof Krzesiński przekazał odwiedzającym wiele informacji o świątyni, wspomniał historię niezwykłego obrazu Matki Boskiej Glinieckiej; niespodzianką było uroczyste odsłonięcie obrazu. Borys Piotrowski – organista – zaprezentował dwa utworu organowe. Po powrocie do Izby Regionalnej, na nocnych adeptów kultury, czekała kolejna niespodzianka. Pomysłodawcy tegorocznej Wiązowskiej Nocy Muzeów – nocy przeciwstawili światło – stąd Teatr Cienia. Zadbano o teorię i praktykę, młodzi uczestnicy Nocy Muzeów wysłuchali wykładu o Teatrze Cienia, następnie samodzielnie przygotowali marionetki. Gwoździem programu była Autorska legenda o Gliniance w formie marionetek Teatru Cienia. Wymyślona historia mówiąca jednak, o autentycznym Panu Dobrzynieckim i Wawrzyńczewskim Lesie, zainteresowała niejednego sympatyka Glinianki i okolic. Wieńcząc spotkanie dzieci odegrały swoje scenki przy użyciu samodzielnie przygotowanych marionetek, rodzice zaś mogli się zrelaksować kosztując napar z kwiatu bzu w przygotowanej ludowej kawiarence…

Podsumowanie Tak było przez kilka lat. Noc Muzeów była czasem inspiracji historią oraz folklorem.

Podsumowanie Tak było przez kilka lat. Noc Muzeów była czasem inspiracji historią oraz folklorem. Rok 2020 jest czasem przestoju, który zasmuca. Wierzymy jednak że kolejne lata będą powrotem do tego wspaniałego święta. Mamy nadzieję że kolejna Noc Muzeów znów będzie wypełniona po brzegi gośćmi spragnionymi kulturalnych wrażeń.