Naruszanie zasady UE zero przez administracj rzdow przypadek

  • Slides: 8
Download presentation
Naruszanie zasady „UE + zero” przez administrację rządową – przypadek stacji kontroli pojazdów Warszawa,

Naruszanie zasady „UE + zero” przez administrację rządową – przypadek stacji kontroli pojazdów Warszawa, październik 2018

Dyrektywa zawiera: 1. Minimalne wymogi dotyczące zakresu i zalecanych metod badania, 2. Minimalną zawartość

Dyrektywa zawiera: 1. Minimalne wymogi dotyczące zakresu i zalecanych metod badania, 2. Minimalną zawartość świadectwa zdatności do ruchu drogowego, 3. Minimalne wymogi w zakresie wyposażenia i przyrządów kontrolno-pomiarowych, 4. Wymogi minimalne dotyczące kompetencji, wyszkolenia i certyfikacji diagnostów, 5. Przepisy dotyczące ustanowienia organów nadzoru.

Większość wymagań zawartych w Dyrektywie 2014/45/UE funkcjonuje już w polskim prawodawstwie w ustawie z

Większość wymagań zawartych w Dyrektywie 2014/45/UE funkcjonuje już w polskim prawodawstwie w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.

Jedyną kwestią wymagającą implementacji do ustawy Prawo o ruchu drogowym jest określony w pkt.

Jedyną kwestią wymagającą implementacji do ustawy Prawo o ruchu drogowym jest określony w pkt. (33) preambuły Dyrektywy przepis w zakresie szkoleń przypominających. Tymczasem projektodawca, którym w tym przypadku jest Ministerstwo Infrastruktury opracowując projekt implementacji Dyrektywy do ustawy Prawo o ruchu drogowym znacznie wykroczyło poza wymagania Dyrektywy i dokonało zmiany jednostki nadzoru nad systemem badań technicznych przenosząc dotychczasowe uprawnienia Starostów w tym zakresie na rzecz Transportowego Dozoru Technicznego. * W tym właśnie miejscu nastąpiło złamanie zasady „UE + zero” albowiem projektowana zmiana znacznie wykracza poza wymagania Dyrektywy, która nie wskazuje kto ma pełnić nadzór nad systemem badań technicznych pojazdów ze strony Państwa. * Kwestią kluczową są koszty finansowe planowanej zmiany nadzoru, w wysokości > 1 miliarda 885, 48 miliona złotych <, które mają obciążyć głównie przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów, wykonujących badania techniczne pojazdów. * W obliczu takich kosztów nie są istotne przesłanki jakimi kieruje się projektodawca albowiem założony cel można osiągnąć poprzez inne działania, dopracowując i doskonaląc obecny system nadzoru sprawowany przez Starostów.

Projekt ustawy narusza również dwa artykuły ustawy Prawo przedsiębiorców: Art. 66. 1. „Przed rozpoczęciem

Projekt ustawy narusza również dwa artykuły ustawy Prawo przedsiębiorców: Art. 66. 1. „Przed rozpoczęciem prac nad opracowaniem projektu aktu normatywnego określającego zasady podejmowania, wykonywania lub zakończenia działalności gospodarczej dokonuje się: * 1) analizy możliwości osiągnięcia celu tego aktu normatywnego za pomocą innych środków; - Nie przedstawiono żadnych alternatywnych propozycji w tym zakresie. Tylko wariant z TDT. Art. 67. „Opracowując projekt aktu normatywnego określającego zasady podejmowania, wykonywania lub zakończenia działalności gospodarczej, należy kierować się zasadami proporcjonalności i adekwatności, a w szczególności: * 1) dążyć do nienakładania nowych obowiązków administracyjnych, a jeżeli nie jest to możliwe, dążyć do ich nakładania jedynie w stopniu koniecznym do osiągnięcia ich celów; 4) implementując prawo Unii Europejskiej i prawo międzynarodowe, dążyć do nakładania wyłącznie obowiązków administracyjnych niezbędnych do osiągnięcia celów implementowanych przepisów. ” * - Projekt znacznie wykracza poza wymagania Dyrektywy 2014/45/UE.

Warszawskie Stowarzyszenie Stacji Kontroli Pojazdów serdecznie dziękuje Rzecznikowi Małych i Średnich Przedsiębiorców Panu Ministrowi

Warszawskie Stowarzyszenie Stacji Kontroli Pojazdów serdecznie dziękuje Rzecznikowi Małych i Średnich Przedsiębiorców Panu Ministrowi Adamowi Abramowiczowi za zrozumienie istoty problemu i zajęcie stanowiska w tej sprawie w piśmie z dnia 16 sierpnia 2018 roku. Jest to dla wszystkich przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów i wykonujących badania techniczne pojazdów sprawa o kluczowym znaczeniu, bowiem zwraca uwagę na próbę ustanowienia prawa, które w swych skutkach może doprowadzić do zniszczenia systemu badań technicznych, a tym samym wielu zakładów i tysięcy stanowisk pracy. Wobec takich naruszeń nie wolno przechodzić obojętnie.

Dziękuję za uwagę Kazimierz Zbylut Kontakt: biuro@wsskp. pl; tel. 517 676 848

Dziękuję za uwagę Kazimierz Zbylut Kontakt: biuro@wsskp. pl; tel. 517 676 848