KARTEZJUSZ OPRACOWA DANIEL STANIEWSKI 8 A KARTEZJUSZ Kartezjusz

  • Slides: 10
Download presentation
KARTEZJUSZ OPRACOWAŁ DANIEL STANIEWSKI 8 A

KARTEZJUSZ OPRACOWAŁ DANIEL STANIEWSKI 8 A

KARTEZJUSZ Kartezjusz , Rene Descartes – francuski filozof, matematyk i fizyk, jeden z najwybitniejszych

KARTEZJUSZ Kartezjusz , Rene Descartes – francuski filozof, matematyk i fizyk, jeden z najwybitniejszych uczonych XVII wieku, uważany za prekursora nowożytnej kultury umysłowej

KARTEZJUSZ Uważany jest za ojca nowożytnej filozofii. Sam podawał się za myśliciela, który zerwał

KARTEZJUSZ Uważany jest za ojca nowożytnej filozofii. Sam podawał się za myśliciela, który zerwał z bezwartościową tradycją i zaczął tworzyć naukę od początku. Metafizyka i postawa podczas rozwiązywania zagadnień były bliskie poglądom Augustyna, Bonawentury, Dunsa Szkota. Słynne słowa: "cogito, ergo sum"- myślę, więc jestem - zostało wypowiedziane przez św. Augustyna. Pomimo tego Kartezjusz wprowadził nową metodologię i zbudował nowy system filozofii.

 Dla Kartezjusza najwięcej zalet naukowych miała matematyka. Chciał, aby pod względem ścisłości i

Dla Kartezjusza najwięcej zalet naukowych miała matematyka. Chciał, aby pod względem ścisłości i pewności wszystkie nauki były do niej podobne, ponieważ ona rozważa tylko własności ilościowe, a liczby daje się ująć w przestrzeń i ruch. Ideałem było rozważać całą przyrodę wyłącznie geometrycznie i mechanicznie.

Krótko o życiu Kartezjusza Urodził się 31 marca 1596 r. we Francji, w małej

Krótko o życiu Kartezjusza Urodził się 31 marca 1596 r. we Francji, w małej miejscowości Descartes. Studiował w Paryżu m. in. Inżynierię wojskową, Od 1618 roku był żołnierzem armii holenderskiej i walczył na wielu frontach, dzięki czemu poznał niemal całą Europę. Do Francji wrócił w 1625 roku. Zajął się wówczas matematyką i fizyką. W 1649 roku został zaproszony przez królową Krystynę do Szwecji. Kartezjusz miał zostać jej osobistym nauczycielem filozofii oraz pomagać przy organizowaniu Szwedzkiej Akademii Nauk. Uważany jest za ojca nowożytnej filozofii. Zmarł na zapalenie płuc 11 lutego 1650 r. w stolicy Szwecji — Sztokholmie

Dokonania matematyczne Kartezjusza W matematyce zajmował się przede wszystkim geometrią, zainicjował dział zwany geometrią

Dokonania matematyczne Kartezjusza W matematyce zajmował się przede wszystkim geometrią, zainicjował dział zwany geometrią analityczną. Wprowadził termin funkcja oraz nazwę liczby urojone. Pracował nad równaniami algebraicznymi, zwłaszcza trzeciego i czwartego stopnia. Był autorem reguły znaków Kartezjusza, twierdzenia Bezouta oraz tak zwanego zasadniczego twierdzenia algebry. Zapoczątkował zapis potęg za pomocą indeksu górnego To jemu zawdzięczamy powszechnie dziś znaną wiedzę na temat załamania i odbicia światła czy zasadę zachowania pędu.

Ciekawostki na temat Kartezjusza Był świetnym obserwatorem, z obserwacji zwierząt wysnuł na przykład wniosek,

Ciekawostki na temat Kartezjusza Był świetnym obserwatorem, z obserwacji zwierząt wysnuł na przykład wniosek, że życie bytów ożywionych opiera się na ich nawykowości, którą można by naśladować konstruując maszyny myślące tak jak na przykład pies lub kot. Istnieje dziś całkiem prawdopodobna teoria mówiąca, iż Kartezjuszowi została podana trucizna, która wywołała komplikacje znane z objawów i podobne go grypy lub ciężkiego przeziębienia. Skala jego zainteresowań była niezwykle szeroka. Studiował na przykład pisma filozofów antycznych, by dojść do wniosku, że żyje w czasie odrodzenia.

Osiągnięcia Kartezjusza • tytuł naukowy z dziedziny prawa na Uniwersytecie w Poitiers, • wykładowca

Osiągnięcia Kartezjusza • tytuł naukowy z dziedziny prawa na Uniwersytecie w Poitiers, • wykładowca na Uniwersytecie we Franeker, • Był korepetytorem szwedzkiej królowej Krystyny, • Uważany do dnia dzisiejszego za prekursora nowożytnej kultury umysłowej i jednego z najwybitniejszych uczonych XVII wieku.

 Kartezjusz był też jednym z prekursorów fizyki klasycznej. Sformułował zasadę zachowania pędu oraz

Kartezjusz był też jednym z prekursorów fizyki klasycznej. Sformułował zasadę zachowania pędu oraz tzw. teorię wirów, według której materia Wszechświata znajduje się w ciągłym ruchu, wywołującym wiry wypełniającego wszechświat eteru. Kartezjusz zajmował się również eksperymentami optycznymi, sformułował prawo załamania i odbicia światła.

KONIEC

KONIEC