Hogyan tanuljunk Tanulsi stlusok n n Auditv hangos

  • Slides: 32
Download presentation
Hogyan tanuljunk?

Hogyan tanuljunk?

Tanulási stílusok n n Auditív – hangos olvasás és felmondás Vizuális – a látottakra

Tanulási stílusok n n Auditív – hangos olvasás és felmondás Vizuális – a látottakra támaszkodik (memorizálás és felidézés is) Motorikus – cselekvéses, mozgásos (memorizálás mozdulatokkal) Kiegyensúlyozott – mindhárom jellemző a diákra

Vizuális típus I. n n n Használj naptárt a dátumok feljegyzéséhez (dolgozat, beadandó munka)!

Vizuális típus I. n n n Használj naptárt a dátumok feljegyzéséhez (dolgozat, beadandó munka)! Tanulósarkod legyen rendben! Óra előtt fusd át az anyagot! Mindig jegyzetelj órán! Jegyzeted legyen szellős, használj színeket, rajzokat, szimbólumokat!

Vizuális típus II. n n Használj vizuális szövegeket (diagram, táblázat, grafikon, ábrák – tanuláskor

Vizuális típus II. n n Használj vizuális szövegeket (diagram, táblázat, grafikon, ábrák – tanuláskor gyakorold lerajzolásukat egy papírra) Használj a tanuláshoz kártyákat, melyeken az információt foglald vázlatpontokba, rajzokba, ábrákba, diagramokba!

Vizuális típus III. n n n A kulcsszavakat tedd szemléletessé (nagy betűk, színek, illusztrációk)

Vizuális típus III. n n n A kulcsszavakat tedd szemléletessé (nagy betűk, színek, illusztrációk) Számonkéréskor próbáld magad elé képzelni az anyagot (hol volt a lapon, jegyzetben, kártyán)! A tankönyvben húzd alá a kulcsszavakat, fontos információkat, emeld ki a lényeget!

Auditív típus I. n n n Csendes helyen tanulj, küszöböld ki a zajt halk

Auditív típus I. n n n Csendes helyen tanulj, küszöböld ki a zajt halk klasszikus zenével vagy egyéb nyugodt zenével (pl. természeti hangok)! Óra előtt fusd át az anyagot! Hangosan tanulj, illetve ismételj vagy mondd fel a leckét!

Auditív típus II. n n Mindig vegyél részt az órákon! Jegyzetelj órákon! Órai jegyzeteidet

Auditív típus II. n n Mindig vegyél részt az órákon! Jegyzetelj órákon! Órai jegyzeteidet vesd össze a többiekével! Hangosan tanulj: magyarázd el magadnak a diagramokat, a lecke kérdéseit hangosan válaszold meg!

Auditív típus III. n n Problémamegoldás esetén minden lépést beszélj meg magadban! A tesztkérdéseket

Auditív típus III. n n Problémamegoldás esetén minden lépést beszélj meg magadban! A tesztkérdéseket egyenként ismételd meg magadban halkan!

Motorikus típus I. n n Használd annyi érzékszervedet (látás, hallás, tapintás, ízlelés, szaglás) a

Motorikus típus I. n n Használd annyi érzékszervedet (látás, hallás, tapintás, ízlelés, szaglás) a tanulás során, amennyit csak tudsz! Mikor tanulsz, mozogj, illetve járkálj közben! Ha otthon tanulsz, rágózz közben vagy nyomogass egy gumilabdát!

Motorikus típus II. n Amikor csak lehet, a megtanulandó anyagok lényeges elemeit írd le

Motorikus típus II. n Amikor csak lehet, a megtanulandó anyagok lényeges elemeit írd le kártyákra! Terítsd szét őket a földön, s aztán rendezd újra össze őket, s úgy tanulj belőlük, hogy közben járkálsz a szobában!

Tanulási stílusok II. n n Társas – barátok, szülők, társak segítő jelenléte Egyéni –

Tanulási stílusok II. n n Társas – barátok, szülők, társak segítő jelenléte Egyéni – a nyugalmat, a csendet kedveli, zavarja a környezet, a többi ember

A tanuláshoz szükséges belső állapot n n n Pihent állapot (alvás, helyes táplálkozás, testmozgás,

A tanuláshoz szükséges belső állapot n n n Pihent állapot (alvás, helyes táplálkozás, testmozgás, Ø koffein, cigaretta, alkohol) – suli után pihenj kicsit Kíváncsiság, tudásvágy Akaraterő, önfegyelem, koncentráció Motiváció Önbizalom (örülj a sikernek, ne félj a kudarctól)

A tanulást segítő külső körülmények n n n Legyen rend! – a tanulási környezet

A tanulást segítő külső körülmények n n n Legyen rend! – a tanulási környezet rendje, jó hangulata íróasztal – semleges, kedvcsináló, minden szükséges dolog ott van a rendetlenség feszültséget teremt, hajszoltság érzete, figyelmeztet a még hátralévő munkára, elcsábíthat

A tanulást segítő külső körülmények II. n n Ne engedd el magad! az ellazulás

A tanulást segítő külső körülmények II. n n Ne engedd el magad! az ellazulás lustít, fegyelmezett magatartás kell a tanuláshoz kemény és egyenes háttámlájú szék – ébren tart, erősíti a koncentrációt a puha szék alvási ingereket ébreszt (Ø fotel, ágy)

A tanulást segítő külső körülmények III. n n Legyen fény! jobb a természetes fény

A tanulást segítő külső körülmények III. n n Legyen fény! jobb a természetes fény a mesterséges fény oldalról érje a papírt vagy a könyvet a gyenge fény álmosít, a túl erős fény nyugtalanít, fárasztja a szemet

A tanulást segítő külső körülmények IV. n n Legyen csend! a zaj koncentrációs zavarokat

A tanulást segítő külső körülmények IV. n n Legyen csend! a zaj koncentrációs zavarokat okoz Ø rádió, TV, zene a halk zene akkor jó, ha elnyomja az egyéb zajokat

A tanulás tervezése n n n Napi terv Heti terv Hétvégi terv Szünidei terv

A tanulás tervezése n n n Napi terv Heti terv Hétvégi terv Szünidei terv Hosszú távú terv Jövőre vonatkozó terv

Javaslatok a napi tanulás tervezéséhez n n n Először a szóbeli tárgyak tanulását kezdd

Javaslatok a napi tanulás tervezéséhez n n n Először a szóbeli tárgyak tanulását kezdd el! A számodra legnehezebb tárggyal kezdd a tanulást! (vagy egy könnyűvel – sikerélmény) Érdemes utána az idegen nyelv tanulásával folytatni! Két hasonló természetű tárgyat ne tanulj egymás után! Ha leblokkolsz egy tárgynál, iktasd be egy másik tárgy tanulását!

Relaxáció n n n Egy óra szellemi munka után 10 -15 perc pihenést kell

Relaxáció n n n Egy óra szellemi munka után 10 -15 perc pihenést kell tartani a kifáradás beállta előtti pihenés csodákat tesz a pihenés módjait neked kell kitapasztalnod

Relaxáció II. n n Rövid séta – lehetőleg a szabadban Levegővétel-gyakorlatok nyitott ablaknál Rövid

Relaxáció II. n n Rövid séta – lehetőleg a szabadban Levegővétel-gyakorlatok nyitott ablaknál Rövid pihenés az ágyon ellazult testtartással, gondolatok kikapcsolása Rövid tornagyakorlatok (pl. nyújtózás)

Relaxáció III. n n n Mértéktartó szomjoltás, étkezés – a mértéktelen evés-ivás elbágyaszt Pihentető

Relaxáció III. n n n Mértéktartó szomjoltás, étkezés – a mértéktelen evés-ivás elbágyaszt Pihentető zene hallgatása Sok olvasás → szem pihentetése (fel-le mozgatás, körkörös szemmozgás, közeli és távoli dolgok nézése) A túl sok szünet kizökkent a tanulásból, a túl kevés szünet nem relaxál Ha kevés van hátra, fejezd be a munkát

Relaxáció IV. n n Ha kevés van hátra, fejezd be Nem merev szabályok –

Relaxáció IV. n n Ha kevés van hátra, fejezd be Nem merev szabályok – ha kedved van, 2 -3 órát is tanulhatsz Ha valami nagyon nem megy, aludj rá egyet! Tanulással készülj a feleletre, ne szorongással!

Összetett tanulási stratégiák I. n n Elemi tanulási módszer Első fázis (címek, alcímek, főbb

Összetett tanulási stratégiák I. n n Elemi tanulási módszer Első fázis (címek, alcímek, főbb bekezdések) Második fázis (idegen szavak meghatározása, kulcsfogalmak definíciója, visszalapozás, kapcsolatok keresése, ábrák értelmezése, átfogalmazás Harmadik fázis (aláhúzások áttekintése, az anyag elmondása jegyzet vagy vázlat alapján)

Összetett tanulási stratégiák II. n n n PQRST-módszer P – preview (áttekintés) Q –

Összetett tanulási stratégiák II. n n n PQRST-módszer P – preview (áttekintés) Q – question (kérdezés) R – read (olvasás) S – self-recitation (felmondás) T – test (ellenőrzés)

Összetett tanulási stratégiák III. n n n SQ 3 R-módszer S – surwey (átnézés)

Összetett tanulási stratégiák III. n n n SQ 3 R-módszer S – surwey (átnézés) Q – question (kérdezés) R – read (olvasás) R – recite (felmondás) R – review (ismétlő áttekintés)

Összetett tanulási stratégiák IV. n n n A KOFA-módszer A - átnézés K –

Összetett tanulási stratégiák IV. n n n A KOFA-módszer A - átnézés K – kérdezés O – olvasás F – felmondás A – átnézés

Prioritás lista n Mit kell átismételni? (témák, feladatok) Legfontosabb Fontos Ha marad idő

Prioritás lista n Mit kell átismételni? (témák, feladatok) Legfontosabb Fontos Ha marad idő

Sikertelen vizsga okainak elemzése I. n n n n túl kevés ismétlés – miért?

Sikertelen vizsga okainak elemzése I. n n n n túl kevés ismétlés – miért? Rossz időbeosztás Nem megfelelő stratégiahasználat Kevés motiváció Nem teljesen megértett téma Értelem nélküli magolás A szöveget nem alakította ki a saját szóhasználatra Szegényes jegyzetek

Sikertelen vizsga okainak elemzése II. n n n n Nem szokta még meg a

Sikertelen vizsga okainak elemzése II. n n n n Nem szokta még meg a vizsgakérdésekre való válaszolgatást Idegenek a vizsgakérdések Ismeretlenek a vizsgakérdések Kifutott az időből (lassú olvasás, írás) Nem megtervezett válaszok Rosszul olvasta vagy értette az instrukciókat A túl nagy stressz miatt rövidzárlat Rosszullét, allergia, gyógyszerhatás

Nehézségek feleletválasztós tesztek esetén I. n n Rövid az idő – kezdesz kifutni az

Nehézségek feleletválasztós tesztek esetén I. n n Rövid az idő – kezdesz kifutni az időből Megoldás: Mindig pontosan tudd, hogy mennyi idő áll rendelkezésedre, s aztán ehhez igazítsd a munkavégzés sebességét! Ne veszíts időt azzal, hogy hosszan bíbelődsz a nehéz kérdésekkel: jelöld meg őket és haladj tovább!

Nehézségek feleletválasztós tesztek esetén II. n n n Figyelmetlenségből elkövetett hibák – rossz választ

Nehézségek feleletválasztós tesztek esetén II. n n n Figyelmetlenségből elkövetett hibák – rossz választ jelöltél, nem jól olvastad a kérdést Megoldás: Bejelölés előtt kétszer ellenőrizd a választ Bejelölés előtt olvasd el az összes választ A kérdésben húzd alá a „gyilkos” szavakat (pl. nem, soha) – ezek megváltoztatják a kérdés értelmét

Nehézségek feleletválasztós tesztek esetén III. n n Leblokkolás – nem jut eszedbe semmi abból,

Nehézségek feleletválasztós tesztek esetén III. n n Leblokkolás – nem jut eszedbe semmi abból, amit tudsz Megoldás: Csukd be egy percre a szemed, lélegezz lassan és mélyen, próbálj meg lazítani, majd feszítsd meg izmaidat és fordítsd vissza a figyelmedet a feladatra Olvasd gyorsan végig az egész tesztet, a válaszok gyakran bújtatva benne vannak a későbbi kérdésekben