Histria filmu Filmy delme poda dky krtkometrne stredometrne

  • Slides: 12
Download presentation
História filmu

História filmu

 • Filmy delíme: - podľa dĺžky: krátkometrážne stredometrážne dlhometrážne (celovečerné) - podľa spôsobu

• Filmy delíme: - podľa dĺžky: krátkometrážne stredometrážne dlhometrážne (celovečerné) - podľa spôsobu spracovania: dokumentárne reportážne náučné vedecké animované hrané (horory, westerny, historické) •

FILM • Na Zemi neexistuje jediný civilizovaný národ, ktorému by výskumníci nepripisovali objav kinematografu

FILM • Na Zemi neexistuje jediný civilizovaný národ, ktorému by výskumníci nepripisovali objav kinematografu – vynálezu, ktorý sa stal jedným z najzávažnejších javov našej doby – alebo kde by aspoň netvrdili, že rozhodujúce kroky v tomto smere boli podniknuté práve v ich vlasti.

Thomas Alva Edison Reálny základ vynálezu filmu položili tri pomocné objavy, bez ktorých by

Thomas Alva Edison Reálny základ vynálezu filmu položili tri pomocné objavy, bez ktorých by bol film nemysliteľný. Prvým z nich bolo ovládnutie elektrického prúdu, najrozšírenejšieho umelého zdroja svetla a pohonnej sily, uvádzajúcu do pohybu mechanizmy. Došlo k tomu roku 1881, keď vynálezca Thomas Alva Edison postavil prvú elektráreň. Druhou zložkou boli pokroky objavov v oblasti optiky a tretím vynález fotografie.

Jan Evangelista Purkyně V rade vynálezcov a predchodcov kinematografu má svoje čestné miesto aj

Jan Evangelista Purkyně V rade vynálezcov a predchodcov kinematografu má svoje čestné miesto aj český fyziológ Jan Evangelista Purkyně (1787– 1869). Zostrojil, už v štyridsiatych rokoch 19. storočia, prístroj nazvaný kinesiskop, kde po prvé uplatnil rotačnú uzávierku, dodnes používanú. Okolo roku 1861 zaviedol krokový posun obrázkovej série. Na sklonku života sa Purkyně pokúšal zachytiť pohybové fázy fotografickou cestou, ako je vidieť na kotúči s vlastním vedcovým portrétom. Prislúcha mu aj ďalšie prvenstvo: predvádzal vedcom a poslucháčom “tlčúce srdce” a “krvný obeh”.

Louis a Auguste Lumierovci Až na konci dlhého radu vynálezcov a experimentátorov, z ktorých

Louis a Auguste Lumierovci Až na konci dlhého radu vynálezcov a experimentátorov, z ktorých sme na tu spomenuli len niekoľko mien, objavili sa ľudia, ktorí zhromaždili plody dlhoročného hľadania vedcov a bádateľov, umelcov, maniakov posadnutých pohyblivými obrázkami, podnikateľov aj chudobných nadšencov. Boli to dvaja francúzsky mešťania, ktorých podobizne si dodnes môžeme prezrieť na jednom z prvých filmov sveta — bratia Louis a Auguste Lumierovci.

Bratia Lumierovci Napriek lákavej reklame nemal vlastne nikto istotu, či sa vynález bratov Lumierovcov

Bratia Lumierovci Napriek lákavej reklame nemal vlastne nikto istotu, či sa vynález bratov Lumierovcov ujme. Najlepším dôkazom môže byt opatrnosť, akú prejavil majiteľ kaviarne Grand Café, kde sa konalo prvé predvádzanie kinematografu: miesto dvadsaťpercentného zisku, ktorý mu ponúkali bratia Lumierovci z každého predstavenia (lístok do tohto prvého kina stál jeden frank), prezieravý obchodník dal prednosť tridsiatim frankom denne v hotovosti bez ohľadu na návštevnosť. A naozaj, prvého dňa premietania, 28. decembra 1895, mohol byť na svoju opatrnosť hrdý. V pokladni sa totiž zhromaždilo púhych 35 frankov. Avšak o tri týždne neskôr si úbohý majiteľ kaviarne určite trhal vlasy, keď videl, ako jeho zmluvní partneri denne zhrabnú po dvoch tisícoch frankov! Napriek tomu, že dátum 28. december 1895 bol celkom všeobecne prijatí za začiatok histórie filmu a že sa za jeho vynálezcov z pravidla uznávajú bratia Lumierovci, spor o vynájdenie filmu zostal nerozhodnutý. Náhodou v tom istom roku 1895 s prvým predvádzaním filmu vystúpili v Spojených štátoch amerických Le Roy, Latham a synovia, Armat a Jenkins, a v Nemecku Anschütz a M. a E. Skladanowský, nepočítajúc prirodzene všetkých ostatných, ktorí vo svojich krajinách zahájili podobné podniky v roku 1896 a v rokoch neskôr, často celkom nezávisle na bratoch Lumierovcoch, lebo ich kinematograf predsa nikdy predtým nevideli.

Film na úrovni umenia V rozmedzí tridsiatich rokov existencie dosiahla nevinná optická hračka úroveň

Film na úrovni umenia V rozmedzí tridsiatich rokov existencie dosiahla nevinná optická hračka úroveň veľkého, úcty a uznania hodného umenia, schopného pojednávať o najkomplikovanejších psychologických problémoch, rozprávať najzložitejšie a najkomplikovanejšie príbehy, prebúdzať v divákoch najhlbšie city.

Prvý zvukový film • Slávnostná premiéra prvého zvukového filmu (Don Juan) sa konala 6.

Prvý zvukový film • Slávnostná premiéra prvého zvukového filmu (Don Juan) sa konala 6. augusta 1926. Film však nebol hovoreným filmom, ale mal len hudobný doprovod. Efekt bol teda rovnaký, ako keby film sprevádzal orchester ukrytý za plátnom.

. . . a dnešné filmy • delíme: - podľa dĺžky: krátkometrážne stredometrážne dlhometrážne

. . . a dnešné filmy • delíme: - podľa dĺžky: krátkometrážne stredometrážne dlhometrážne (celovečerné) - podľa spôsobu spracovania: dokumentárne reportážne náučné vedecké animované hrané (horory, westerny, historické)

Kamery kedysi. . . Prvý komerčný kinetoskop Plagát propagujúci celuloidový fotografický prístroj

Kamery kedysi. . . Prvý komerčný kinetoskop Plagát propagujúci celuloidový fotografický prístroj

Kamery dnes. . .

Kamery dnes. . .