EVROPSK UNIE Evropsk unie EU je oficiln politick

  • Slides: 26
Download presentation
EVROPSKÁ UNIE

EVROPSKÁ UNIE

Evropská unie (EU) je oficiálně politická a ekonomická unie, která si klade za cíl

Evropská unie (EU) je oficiálně politická a ekonomická unie, která si klade za cíl zlepšit spolupráci v Evropě. Od posledního rozšíření k 1. červenci 2013 tvoří EU 28 evropských států s 510, 3 miliony obyvatel (2016, přibližně 7, 3 % světové populace); v roce 2019 však Spojené království z EU vystoupí. EU vznikla v roce 1993 na základě Smlouvy o Evropské unii, známější jako Maastrichtská smlouva, nahradila tak Evropské společenství a je jeho nástupkyní.

Cílem Unie je podporovat mír, své hodnoty a blahobyt obyvatel. Unie zejména poskytuje svým

Cílem Unie je podporovat mír, své hodnoty a blahobyt obyvatel. Unie zejména poskytuje svým občanům prostor svobody, bezpečnosti a práva bez vnitřních hranic, ve kterém je zaručen volný pohyb osob. Vytváří vnitřní trh a usiluje o udržitelný rozvoj Evropy, založený na vyváženém hospodářském růstu a vysoce konkurenceschopném sociálně tržním hospodářství a ochraně životního prostředí. Podporuje vědecký a technický pokrok a bojuje proti sociálnímu vyloučení. Mezi cíle dále patří podpora hospodářské, sociální a územní soudržnosti a solidarity mezi členskými státy. Unie vytváří hospodářskou a měnovou unii, jejíž měnou je euro.

GEOGRAFIE Evropská unie zasahuje na území o rozloze 4, 3 mil. km², jež ohraničuje

GEOGRAFIE Evropská unie zasahuje na území o rozloze 4, 3 mil. km², jež ohraničuje na severovýchodě Finsko, na jihovýchodě Kypr, na jihozápadě Portugalsko a na severozápadě Irsko. Součástí Evropské unie jsou i četná zámořská území a závislá území (španělské Kanárské ostrovy, Ceuta a Melilla; za Portugalsko Azory a Madeira; britský Gibraltar a francouzská území Réunion, Francouzská Guyana, Martinik, Guadeloupe, Mayotte, Saint. Martin).

Nejvyšší hora na území Unie je Mont Blanc (4808 m) na hranici Francie a

Nejvyšší hora na území Unie je Mont Blanc (4808 m) na hranici Francie a Itálie (kdyby do EU vstoupilo Turecko, stal by se nejvyšší horou Ararat s 5166 m). Vänern na jihu Švédska je s plochou 5650 km² jezerem s největší rozlohou povrchu a zároveň s objemem 153 km³ jezerem s největším objemem. Nejdelší řeka EU je Dunaj (2850 km). EU leží převážně v mírném klimatickém pásmu, severní oblasti Finska spadají do subarktického pásma a Středomoří do pásma subtropického. Jednotlivé země EU mají rozmanité klimatické podmínky. Například v Helsinkách je průměrná teplota v lednu − 5, 6 °C a v červenci 17, 8 °C, naproti tomu na Maltě je průměrná teplota v lednu 12, 8 °C a v červenci 25, 6 °C.

ČLENSKÉ STÁTY Evropská unie má od roku 2013 28 členských států a přibližně 500

ČLENSKÉ STÁTY Evropská unie má od roku 2013 28 členských států a přibližně 500 miliónů obyvatel. Zakladatelské země: Itálie, Francie, Lucembursko, Belgie, Nizozemsko a Německo. Rozšířila se celkem sedmkrát: Poprvé v roce 1973 o Dánsko, Irsko a Spojené království. Řecko se připojilo v roce 1981, následováno Španělskem a Portugalskem v roce 1986. Roku 1995 se členy staly dosud neutrální Finsko, Rakousko a Švédsko. V květnu 2004 bylo přijato 10 zemí: Česko, Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko. Od ledna 2007 jsou členy Rumunsko a Bulharsko. 1. července 2013 se stalo členem Chorvatsko.

SYMBOLY EU EVROPSKÁ VLAJKA Evropská vlajka reprezentuje Evropskou unii a v obecné rovině také

SYMBOLY EU EVROPSKÁ VLAJKA Evropská vlajka reprezentuje Evropskou unii a v obecné rovině také evropskou identitu a jednotu. Tvoří ji dvanáct zlatých hvězd v kruhu na modrém pozadí. Hvězdy symbolizují ideály jednoty, solidarity a souladu mezi evropskými národy. Kruh vyjadřuje evropskou jednotu, počet hvězd v něm nemá nic společného s počtem členských států EU.

EVROPSKÁ HYMNA Melodie hymny je převzata z Deváté symfonie Ludwiga van Beethovena, kterou v

EVROPSKÁ HYMNA Melodie hymny je převzata z Deváté symfonie Ludwiga van Beethovena, kterou v roce 1823 složil na slova lyrické básně Friedricha Schillera „Óda na radost“ z roku 1785. V roce 1972 schválila Rada Evropy Beethovenovo téma „Ódy na radost“ jako svou hymnu. V roce 1985 ji pak vedoucí představitelé členských států schválili jako oficiální hymnu Evropské unie. Hymna je beze slov, má pouze hudební část. Univerzálním jazykem hudby vyjadřuje evropské ideály svobody, míru a solidarity. Evropská hymna nenahrazuje národní hymny jednotlivých zemí EU, ale spíše oslavuje společně sdílené hodnoty. Hraje se při slavnostních příležitostech týkajících se Evropské unie a také na všech akcích celoevropského rozměru.

DEN EVROPY 9. KVĚTNA U příležitosti Dne Evropy, který se slaví každý rok 9.

DEN EVROPY 9. KVĚTNA U příležitosti Dne Evropy, který se slaví každý rok 9. května, oslavujeme mír a jednotu v Evropě. Toto datum je připomenutím historicky významné "Schumanovy deklarace“. Někdejší francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman během svého projevu v roce 1950 v Paříži navrhl novou formu politické spolupráce v Evropě, která by napříště vyloučila válečný konflikt mezi evropskými národy. Navrhl vytvořit nadnárodní evropskou instituci, která by řídila společnou těžbu uhlí a výrobu oceli. Za necelý rok byla podepsána smlouva, na jejímž základě takový orgán vznikl. Schumanův návrh se považuje za počátek společenství, které dnes nazýváme Evropskou unií.

MOTTO EU Motto Evropské unie „Jednotná v rozmanitosti“ se začalo užívat v roce 2000.

MOTTO EU Motto Evropské unie „Jednotná v rozmanitosti“ se začalo užívat v roce 2000. Vyjadřuje společné odhodlání Evropanů, kteří prostřednictvím EU usilují o mír a prosperitu a zároveň jsou obohacováni různými kulturami, tradicemi a jazyky tohoto kontinentu.

INSTITUCE EU EVROPSKÝ PARLAMENT Evropský parlament je vymezen jako subjekt, jenž vykonává – společně

INSTITUCE EU EVROPSKÝ PARLAMENT Evropský parlament je vymezen jako subjekt, jenž vykonává – společně s Radou – legislativní a rozpočtovou funkci. Skládá se ze zástupců občanů Unie. Po posledním rozšíření EU o Chorvatsko čítá Evropský parlament 751 členů. Členové EP jsou voleni na pětileté volební období ve všeobecných, přímých, tajných a svobodných volbách. Sídlem EP je Štrasburk, ale parlament zasedá také v Bruselu a Lucemburku.

RADA EVROPSKÉ UNIE Rada Evropské unie zastupuje zájmy členských států na evropské úrovni. Její

RADA EVROPSKÉ UNIE Rada Evropské unie zastupuje zájmy členských států na evropské úrovni. Její hlavní pravomocí je společně s Evropským parlamentem přijímání legislativy. Rada jedná v různých složeních. Nejvyšší úrovní je Rada složená z ministrů jednotlivých států, kteří se schází podle potřeby. Další úrovní je Výbor stálých zástupců, kde se schází zástupci členských států, příp. jejich zástupci. Dalšími úrovněmi pak jsou výbory a pracovní skupiny. Rada rozhoduje buď jednomyslně, kvalifikovanou nebo prostou většinou hlasů. Většina rozhodování se provádí na základě kvalifikované většiny, kdy hlasy členských států mají různou váhu v závislosti na počtu obyvatel. Každý půlrok předsedá Radě jiná země EU.

EVROPSKÁ RADA Evropská rada se skládá z hlav států a předsedů vlád členských států,

EVROPSKÁ RADA Evropská rada se skládá z hlav států a předsedů vlád členských států, předsedy Evropské rady a předsedy Evropské komise. Rozhoduje o nejzávažnějších politických a ekonomických otázkách a vymezuje směry, kterými se má Unie ubírat. Evropská rada rozhoduje na základě jednomyslnosti. Lisabonská smlouva zřídila stálého předsedu Evropské rady, který je volen na 2, 5 roku. Prvním předsedou byl Herman Van Rompuy, kterého 1. prosince 2014 nahradil Donald Tusk.

EVROPSKÁ KOMISE Evropská komise sleduje zájmy Evropské unie jako celku. Komisaři nesmějí přihlížet k

EVROPSKÁ KOMISE Evropská komise sleduje zájmy Evropské unie jako celku. Komisaři nesmějí přihlížet k zájmům jednotlivých zemí. Komise má výlučné právo iniciovat návrhy legislativy a dohlíží na dodržování zakládacích smluv EU. Vypracovává návrh rozpočtu EU a provádí kontrolu jeho plnění. Dále Komise zastupuje EU při mezinárodních jednáních a má právo sjednávat s třetími státy dohody. Na základě Smlouvy z Nice má každá země jednoho komisaře, v současnosti je jich dvacet osm. Předsedou komise je od listopadu 2014 Lucemburčan Jean-Claude Juncker. Evropská komise rozhoduje na základě prosté většiny hlasů. Sídlo má v Bruselu.

SOUDNÍ DVŮR EU Soudní dvůr Evropské unie je nejvyšším soudem Evropské unie. Byl zřízen

SOUDNÍ DVŮR EU Soudní dvůr Evropské unie je nejvyšším soudem Evropské unie. Byl zřízen v roce 1952 a sídlí v Lucemburku. V čele Soudního dvora EU je předseda a za každý stát EU v něm je 1 soudce. Soudní dvůr Evropské unie zajišťuje dodržování práva při výkladu a provádění smluv EU, konkrétně: přezkoumává legalitu aktů orgánů Evropské unie, dbá na dodržování povinností členských států vyplývajících ze Smluv a vykládá právo Unie na žádost vnitrostátních soudů.

EVROPSKÁ CENTRÁLNÍ BANKA Evropská centrální banka (ECB) je orgán Evropské unie a centrální banka

EVROPSKÁ CENTRÁLNÍ BANKA Evropská centrální banka (ECB) je orgán Evropské unie a centrální banka zemí eurozóny. Byla založena společně s Evropským systémem centrálních bank 1. června 1998 a jejím úkolem je udržovat stabilitu cen v zemích, které používají euro, a také řídit měnovou politiku Evropské unie. ECB sídlí v Německu ve městě Frankfurt nad Mohanem.

Evropský účetní dvůr kontroluje hospodaření Unie. Má sídlo v Lucemburku. Hospodářský a sociální výbor

Evropský účetní dvůr kontroluje hospodaření Unie. Má sídlo v Lucemburku. Hospodářský a sociální výbor a Výbor regionů jsou poradní a konzultativní orgány Evropské unie. Jsou nápomocny Evropskému parlamentu, Radě a Komisi. Evropská investiční banka poskytuje veřejným i soukromým subjektům dlouhodobé půjčky na kapitálové investice. Sídlí v Lucemburku, pobočky má v Athénách, Lisabonu, Londýně, Madridu a Římě. Evropský investiční fond pomáhá s rozšiřováním transevropských infrastruktur a poskytuje záruky na půjčky malým a středním podnikům. Sídlí v Lucemburku. Evropský ombudsman se zabývá stížnostmi na činnosti orgánů a institucí EU. Sídlí ve Štrasburku. Agentury Evropské unie jsou decentralizované instituce pro realizaci některých politik EU.

EVROPSKÁ MĚNOVÁ UNIE Devatenáct zemí EU je členy tzv. eurozóny, což znamená, že na

EVROPSKÁ MĚNOVÁ UNIE Devatenáct zemí EU je členy tzv. eurozóny, což znamená, že na jejich území platí společná měna euro. Jsou to země: Belgie, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko.

BANKOVKY EURA

BANKOVKY EURA

SVOBODA POHYBU – „SCHENGEN“ Schengenská smlouva neboli smlouva o postupném rušení kontrol na společných

SVOBODA POHYBU – „SCHENGEN“ Schengenská smlouva neboli smlouva o postupném rušení kontrol na společných hranicích je součást práva EU. Byla základem pro všeobecné zrušení celních a pasových kontrol na hranicích vnitřních států EU, čímž se vytvořil tzv. Schengenský prostor. VÝHODY: Ø Zrušeny policejní a celní kontroly na většině hranic mezi členskými státy EU Ø Kontroly posíleny na vnějších hranicích EU Ø Lepší spolupráce policejních složek jednotlivých států Ø Možnost nákupu a přivážení zboží pro osobní použití při cestování mezi státy EU